Luminori stipendiaat uurib vananeva rahvastiku jaoks üliolulist teemat

Ulla Meeri Petti

Tänavu kolmandat korda välja antud Luminori stipendiumi pälvis Cambridge`i ülikooli doktoriõppes Alzheimeri tõve varajasi ilminguid uuriv Ulla Meeri Petti.

Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fondi Luminori allfondi 1000 euro suurune stipendium on suunatud ühele majandus- või tehnoloogiavaldkonna õppurile enesetäiendamiseks väliskõrgkoolis. 2018. aastal esmakordselt välja antud stipendiumiga toetati Artur Loorpuu magistriõpinguid Hollandi rahvusvahelises tehnoloogia ülikoolis Delft University of Technology. Eelmisel aastal pälvis stipendiumi astrofüüsika ja kvantmehhaanika erialal Londonis asuvas King’s College`is õppiv Jörgen Miikael Tiit.

Tänavu osutus väljavalituks Cambridge`is doktoriõppes tudeeriv Ulla Meeri Petti, kes on pühendunud vanema ea haiguste ja kõne seoste uurimisele.

Õpite Cambridge`i ülikooli doktoriõppes, teie doktoritöö teemaks on automaatne Alzheimeri tõve tuvastamine keelest ja kõnest arvutilingvistika ning masinõppe vahenditega. Kui proovida lihtsalt selgitada, siis mida see tähendab?

Kuna rahvastik kogu maailmas vananeb ja järjest rohkem inimesi puutub ka selle haigusega kokku, siis on otsitud viise, kuidas saaks sellele tõvele võimalikult kiiresti ja paljudele kättesaadavalt jälile. Arstiviisiidid ei pruugi kõigile alati kättesaadavad olla. Üks variantidest, mis on leitud, on muutused kõnes ja keelekasutuses. Mingid väga väikesed muutused võivad toimuda aastakümneid enne, kui jõutakse tegeliku diagnoosini.

Mida ma teen, on see, et lindistan varases haiguse staadiumis inimeste kõnet ja samas ka tervete inimeste kõnet ning analüüsin arvutilingvistikaga seda teksti. Erinevad väikesed muutused, mis viitavad Alzheimeri tõvele, võivad alata väga vara ja olla nii väikesed, et inimkõrv neid veel ei erista. Üks lihtne näide on sõnavara vähenemine. Arvutilingvistikaga saab võrrelda, palju erinevaid sõnu kasutatakse ja kui palju sõnu üldse kasutatakse.  

Kui kaua juba olete selle temaatikaga tegelenud? Millest teie huvi alguse sai? 

Tegin oma bakalaureusekraadi Londonis King`s College`is lingvistika erialal ja seal hakkasid mulle huvi pakkuma kõne seosed inimese tervisliku seisundiga. Bakalaureusetöö raames lindistasin Parksinsoni haigete kõnet, jälgides selle soravust ja pause. Sealt saigi alguse huvi vanema ea haiguste ja kõne seoste vastu. Cambridge´i magistrantuuri minnes oli mul võimalik ühineda grupiga, mis uuris Alzheimeri ja kõne seoseid ja nüüd sellega tegelengi.

Kas plaanite Eestisse tagasi tulla pärast õpingute lõpetamist?

Tahaksin ükskord luua koostöös Eesti teadlastega ettevõtte, mis tegeleks varase Alzheimeri tõve tuvastamisega arvutilingvistika abi. Nii arvutilingvistikat kui ka Alzheimeri ja Parkinsoni uuringuid tehakse praegu Eestis väga kõrgel tasemel, kuid minu teada neid uurimisvaldkondi veel ühendatud pole. Kindlasti oleks Eestis sellisteks interdistsiplinaarseteks uuringuteks palju potentsiaali.

Kohe peale lõpetamist tahaksin aga saada kogemust mõnes uurimisgrupis või teha järeldoktori. Selle sammu vaataksin ilmselt pigem selle järgi, kus on rohkem minu teemat uuritud, mitte nii väga riigi järgi.

Ilmselt saab sellest temaatikast teie elutöö.  Kas tahaksite selles valdkonnas mõne läbimurdva avastuse teha?

Üks asi, mida doktoriga ei jõua lihtsalt liiga lühikese aja tõttu ära teha, on see, et ideaalis oleks vaja võtta üks suur hulk terveid inimesi ja jälgida neid aastakümneid, et teha mingeid pikemaajalisi järeldusi. Loodan sellega pärast doktoritöö valmimist edasi tegeleda. Tahaksin uuringutesse kaasata ka teisi keeli, sest praegu läbiviidud uuringud üsna inglise keele põhised, näiteks kaasaksin eesti keele. 

Miks otsustasite Luminori stipendiumi taotleda?

Kuna mulle tundus, et Luminori stipendium toetab just uuenduslike tehnoloogiaettevõtete ideedega inimesi, siis arvasin, et minu idee võiks selle alla minna ja selgus, et läkski.

Kuidas see stipendium teid aitab?

See kindlasti näitab usku nii minu töösse kui laiemalt välismaal õppivate noorte tegevusse. See kindlasti innustab veelgi rohkem töötama.

Kas soovitate ka teistel tudengitel otsida selliseid võimalusi?

Kindlasti soovitan kandideerida. Juba see kandideerimise protsess õpetab nii palju, mõtled ka enda jaoks asjad paremini läbi. Stipendiumid ongi ju toetamiseks, seega mingit valehäbi pole mõtet tunda. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.