Luminori varahaldur: pensionifond ei ole mõeldud ootamatute kulude katteks

Kuidas käituda siis, kui mõne probleemi lahendamiseks läheb tarvis oodatust suuremat rahasummat?Foto: Shutterstock

Keeruliste globaalsete, aga ka eraeluliste sündmuste valguses võib paratamatult tekkida küsimus, kuidas käituda võimaliku kriisi valguses siis, kui mõne probleemi lahendamiseks läheb tarvis oodatust suuremat rahasummat.

Luminori Eesti privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose  soovitab jääda rahulikuks ning hoiduda pensionifondist raha välja võtmast, kuna need otsused sünnivad tavaliselt emotsioonide, mitte ratsionaalse analüüsi ajel.

Järeldusi teha on veel vara

Kui veebruarikuu lõpus ja märtsi alguses võis märgata teatavat ebakindlust ning analüütikutel oli raske ennustada, kuidas globaalsed sündmused inimeste finantskäitumist mõjutavad, on Kose sõnul olukord tänaseks siiski stabiilne ning suuri muutusi finantskäitumises märgata ei ole.

Mõningaid liikumisi pensionifondides võis tema sõnul näha riikides, kes asetsevad Ukrainale lähemal kui Eesti. “Leedus oli väikest trendi tõepoolest märgata, kuid tegelikult on järelduste tegemiseks veel vara, kuna lisaks Ukrainas toimuvale võib inimeste käitumist mõjutada ka pidurdamatu hinnakasv,” märkis Kose.

Samuti muudavad inimesed suhtumist sageli siis, kui fondide väärtus järsult langeb. Seda aga tuleb varahalduri sõnul aeg-ajalt ikka ette ning paanikaks pole kindlasti põhjust. “Õnneks saavad päris paljud inimesed aru, et pensionifondis olev raha kuhugi ei kao.”

Inimeste finantskirjaoskus on märgatavalt paranenud

Eestis pole Ukrainas toimuvate sündmuste valguses kolmandast pensionisambast raha väljavõtmist märgata olnud. “Pärast pensionireformi jõustumist on aga näiteks üsna tavapärane, et inimesed soovivad raha välja võtta teisest sambast, kuna see võimalus on hästi teada ning seda tahetakse kulutada tarbimisele või millelegi muule,” kommenteeris ta.

Ehkki pensionifondist võib raha küll välja võtta, oleks Kose sõnul mõistlik seda mitte kulutada igapäevaste asjade või võlgade tagasimaksmiseks. “Oleme märganud, et paljudel juhtudel jõuab varasemalt välja võetud raha uuesti pensionifondi tagasi, seega miks mitte lasta sel fondis rahulikult kasvada?”

Heaks näiteks olid Kose sõnul 2008. ja 2009. aasta, kus kolmandast sambast võeti välja märkimisväärne hulk raha. “Mõneti on see arusaadav, kuna inimestel polnud vajalikke sääste ja paljudel juhtudel kaotasid nad töö. Tegelikult oleks võinud jätta selle summa pensionifondi kasvama, kuna on ju selge, et ootamatusi ja kriise tuleb elus ette veelgi,” näitlikustas Luminori varahaldur.

Igapäevaeluga seotud ootamatute väljaminekute tarbeks võiks inimesel niisiis olla eraldi reservkonto ehk rahatagavara, mitte pensionifond. “Ootamatuteks elujuhtumiteks kõrvale pandud raha võiks seista inimese kontol või hoiusel, aga mitte pensionifondis,” pani ta südamele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.