Maailma megatrendid ja kuidas neisse investeerida

Foto: Shutterstock

Megatrendid on pikaajalised globaalsed trendid, millel on potentsiaal märkimisväärselt muuta seda, kuidas me elame ja töötame. Mis need on ja kuidas nendest investorina kasu lõigata, sellest kirjutab Luminori blogis dividendinvestor.ee eestvedaja ja endine kauaaegne fondijuht Märten Kress.

Maailma üks suurimaid varahaldureid BlackRock eristab oma tulevikku vaatavas analüüsis viit megatrendi: 

  1. tehnoloogilised läbimurded,
  2. rahvastiku struktuuri muutused,
  3. kiire linnastumine,
  4. kliimamuutused ja loodusressursside nappus,
  5. arenevate riikide tarbimisvõimekuse kasv.

Muutused meie ümber

Me kõik elame megatrendide keskel. Sageli ei pane me neid enam isegi tähele, sest oleme tehnoloogia kiire arenguga juba nõnda ära harjunud. Samas aeg-ajalt ju ikka kuuleme mõnest “järgmisest suurest asjast”, mis õnnestumise korral muudab mõnd valdkonda tundmatuseni. Just need ongi megatrendid – võimsad ja transformatiivsed jõud, mis muudavad globaalmajanduse arengutrajektoori.

Neil ei ole mitte ainult suur mõju sellele, kuidas me elame, töötame ja oma raha kulutame, vaid ka avaliku sektori poliitikatele ning ettevõtete arengustrateegiatele. Nendele potentsiaalsetele strukturaalsetele trendimuutustele varakult jälile saamine ja seejärel nendesse investeerimine aitab meil osa saada pikaajalistest kasvuvõimalustest.

Megatrendidesse investeerimine nõuab kannatlikkust. Megatrendid mängivad välja pigem üle järgmiste kümnendite kui järgmiste aastate. Võrreldes minevikuga on see tegelikult erakordselt kiire tempo. Varem kippus megatrendide väljakujunemine aega võtma isegi sajandeid. 

Megatrendide ETFid kui mugav viis trendidest osa saada

Üks mugav viis megatrendidele panustada on kasutada selleks ETFe ehk börsil kaubeldavaid fonde. Megatrende silmas pidades kokku pandud ETFid võimaldavad osa saada kogu vastava sektori või valdkonna arengust.

Nõnda puudub vajadus teha ise rohkelt analüüsitööd üksikaktsiate vallas eesmärgiga välja sõeluda potentsiaalsed võitjad.

Tehnoloogilised läbimurded – automatiseerimine

Tehnoloogiliste läbimurrete valdkonnas on üheks peamiseks märksõnaks automatiseerimine. Kui 2017. aastal oli internetiga ühendatud seadmeid ligikaudu 17 miljardit, siis aastaks 2030 saab neid olema 125 miljardit. Konsultatsioonifirma McKinsey hinnangul on võimalik 60% töökohtadest automatiseerida vähemalt kolmandik tööülesannetest.

Selle megatrendiga on võimalik kaasa sõita näiteks läbi iShares Automation & Robotics UCITS ETFi või L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETFi portfelli kaasamise.

Demograafilised ja sotsiaalsed muutused

Siin on märksõnadeks ennekõike pikema eluea ja muutunud elustiiliga kaasnevad murrangud meditsiini vallas ning tarbimisharjumustes.

Siia sobitub näiteks selline ETF nagu iShares Ageing Population UCITS ETF, mis panustab rahvastiku vananemise trendile.

Kiire linnastumine

Kiire linnastumine nõuab uusi ärimudeleid ja uut infrastruktuuri. Prognoositakse, et aastaks 2050 elab linnades 2/3 kogu maailma rahvastikust. Seda on kaks korda rohkem kui oli aastal 1950. Märksõnadeks on ses vallas kommunikatsioonivõrgud, transiit ja transport, sotsiaalne infrastruktuur ja elamispinnad. 

Fondivalikust võib siin leida infrastruktuuri arendamise ja haldamisega seotud firmasid koondava iShares Global Infrastructure UCITS ETFi ja eraldi arenevate riikide infrastruktuuri arendamise ja haldamisega (transport, energeetika ja kommunaalteenused) seotud firmasid koondava iShares EM Infrastructure UCITS ETFi. Samuti iShares Smart City Infrastructure UCITS ETF nime kandva fondi, mis koondab endas ligi 180 “targa linna” arendamisega seotud firmat.

Kliimamuutused ja ressursside nappus

Siin on märksõnadeks roheenergia ja loodushoid. Kui 2015. aastal moodustas päikese- ja tuuleenergia ligikaudu 7% kogu toodetud energiast, siis 2050. aastaks oodatakse selle osakaalu tõusu 50% piirimaile. 

Börsil kaubeldavate fondidena on selles valla olemas sellised ETFid nagu näiteks ligi 30 eri taastuvenergia tootmisega seotud ettevõtet koondav iShares Global Clean Energy UCITS ETF, pea 80 taastuvenergia valdkonna firmat koondav Lyxor MSCI New Energy ESG Filtered UCITS ETF ja ligi 100 erinevast elektri- ja isesõitvate autode tööstusega seotud ettevõtet koondav iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF.

Arenevate riikide tõus

Viimase megatrendina saame nimetada arenevate riikide jõukuse kasvu ja sellega kaasas käivat tarbimisharjumuste muutust. Ennekõike puudutab see keskklassi kasvavat osakaalu ühiskonnas. Maailmapanga prognooside kohaselt kasvab ainuüksi Hiinas keskklassi kuuluvate inimeste arv ajavahemikul 2005-2030 ühe miljardi inimese võrra. 

Siin saab temaatiliste fondidena välja tuua näiteks pea 500 mandri-Hiina börsidel kauplevale ettevõttele panustava iShares MSCI China A UCITS ETFi, ligi 400 globaalset rohkelt arenevatesse riikidesse müüvat ettevõtet koondava iShares MSCI EM Consumer Growth UCITS ETFi. Samuti arenevate riikide e-kaubanduse ja internetiteenuste valdkonna firmadele keskenduva HANetf EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce UCITS ETFi.

Kannatlikkus olgu investeerides pikk

Nagu öeldud, siis sellistele ETFidele panustades tasub varuda kannatlikkust. Nende niinimetatud investeerimisteemade välja mängimine võib võtta aega mitte aastaid, vaid isegi aastakümneid.

Tegemist ei ole investeerimissoovitusega. Investeerimisega kaasneb alati risk kapitali kaotuseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.