Majaehitus kolib järjest rohkem tehasesse: kas valmismaja tähendab ehitus- või kodulaenu?

Kuidas valmismaja finantseeritakse ning millega siinjuures arvestada tuleb?Foto: Shutterstock

Valmismajad on kinnisvaraturule tulnud, et jääda – järjest rohkem maju valmib tehasetingimustes, mis tähendab, et objektil ehitatavaid maju jääb aastatega aina vähemaks. Kuid kuidas valmismaja finantseeritakse ning millega siinjuures arvestada tuleb, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Kas krunt on olemas või mitte

Valmismaju finantseeritakse eraisikute panganduse juhi sõnul nagu tavalist kodulaenu. “See tähendab, et see vabastab omaniku ehituslaenule omasest etapilisest finantseerimisest, tänu millele on asjaajamise protsess palju lihtsam ja selgem,” rääkis Rebane.

Küll aga tuleb valmismaja finantseerimisel mängu üks väga oluline detail. “Väga palju sõltub sellest, kas krunt, kuhu maja püsti pannakse, on juba olemas või tuleb ka see soetada. Variante on väga palju: teatud kinnisvaraarendajad müüvad valmismaju koos krundiga, aga kui krunt tuleb soetada eraldi ning seda soovitakse finantseerida laenu abil, siis ilmselt soovitakse krunt ju enne ehitust ära osta.” Väga palju sõltub niisiis sellest, milline on konkreetse juhtumi ajaaken ning missugune finantseerimisskeem pangaga kokku lepitakse.

Näiteks võib juhtumiti varieeruda see, millist sissemaksu ja millisel hetkel valmismaja tootja saada soovib. Siin peitub Rebase sõnul suur erinevus võrreldes näiteks korteri ostuga. “Kui me räägime majast, siis omafinantseeringu protsent on sageli suurem kui 15%. Seega tuleb kindlasti selgeks teha, kuidas kõik detailid ajaliselt omavahel kokku jooksevad. Siinkohal saab pank kindlasti nõu anda ja abistada,” soovitas ta.

Seega võib pikem periood siiski tähendada ehituslaenu, mitte kodulaenu tingimustele vastamist. “Ehituslaenu alla liigitub juhtum näiteks siis, kui krunt ostetakse näiteks 9 kuud varem, pärast mida pöördutakse alles valmismaja tootja poole, mistõttu võib ajaaken pikemaks venida,” näitlikustas Tanel Rebane.

Tehases ehitamine on kiirem, soodsam ja mugavam

Majaehitus kolib Rebase kinnitusel aina rohkem tehastesse, kuna sedasi on mugavam, kiirem ja odavam maju ehitada. “Kui varem leiti majaehitusel iga töö jaoks eraldi meistrimees ning omanik täitis piltlikult öeldes projektijuhi rolli, siis täna, kus ehitushinnad on nii palju tõusnud, ei ole selline lahendus enam mõistlik. Tehaseline tootmine on muutunud nii palju efektiivsemaks ning tehases toodetud maja maksab täna kindlasti vähem kui objektil ehitatud hoone,” kinnitas ta.

Tehases toodetud majade puhul lisandub iga aastaga järjest erinevaid arhitektuurseid lahendusi, et toode vastaks veelgi rohkem omaniku soovidele. “Tehaselises keskkonnas on kõik detailideni juba eos läbi mõeldud ning kindlasti on tehas parem koht maja ehitamiseks kui neli eriilmelist aastaaega, kus käre pakane, sügistorm või talumatu kuumus ehitusprotsessi pidurdada võivad. Seega on tehases ehitatud valmismajadel väga palju plusse.”

Ka aeg on valmismajade puhul oluline eelis. “Kui valmismaja puhul on ooteaeg umbes 3–4 kuud, mõnel juhul isegi vaid 2 kuud, siis objektil ehitatava maja puhul tuleb arvestada minimaalselt 8–9 kuuga ning sageli võib protsess erinevatel põhjustel venida. Keerukamate projektide puhul tuleb kindlasti arvestada vähemalt 1–1,5 aastaga,” näitlikustas ta.

Ühtlasi on valik niivõrd suur, et igaüks leiab endale sobiva arhitektuuri ja planeeringuga maja. “Väidan, et ideaalse lahendusega tehases toodetud maja leidmine pole omaniku jaoks keeruline ülesanne, seda enam, et vajadusel saab planeeringus ka korrektuure teha ning projekti vajadustele vastavalt täiendada,” sõnas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.