Microsoft Eesti arenduskeskuse juht: pikaajaline töösuhe on ettevõtte jaoks üks parimaid investeeringuid

Microsofti Eesti arenduskeskuse tegevjuht Tanel Erm ütleb, et kui inimesel on valida viie erineva ettevõtte vahel, kes pakuvad sarnast töötasu, hakkavad valikul palga asemel rolli mängima teised tegurid.Foto: JP Hion

Sobiva talendi leidmine muutub ettevõtete jaoks järjest keerulisemaks, seda enam, et palgad kasvavad vähemalt 6–7% aastas ning teatud valdkondades napib sobivat tööjõudu. See on tekitanud olukorra, kus näiteks tehnoloogiafirmad otsivad töötajate motiveerimiseks ja pikaajalise töösuhte säilitamiseks uusi võimalusi.

Kas kõik sõltub palgast või hindab töötaja tänapäeval hoopis teisi aspekte, mis tööandja tema jaoks atraktiivseks muudavad?

Töötasu on küll tähtis, kuid talent hindab ka kõike muud

Möödunud aastal läbiviidud Luminori tööandjapensioni uuringu põhjal arvab koguni 63% töötajatest, et tööandjapension motiveeriks neid ning aitaks tagada turvalisema tuleviku. Siiski pakub seda võimalust oma töötajatele vaid 9% tööandjatest, mis annab talendi värbamisel neile teiste ettevõtete ees selge eelise.

Eeskätt puudutab see valdkondi, kus sobival talendil on valida mitme erineva ja ühtlaselt hea tööandja vahel. Et ka tehnoloogiafirmade vahel käib töötajate värbamiseks suur konkurents, pole Microsoft Eesti arenduskeskuse juhi Tanel Ermi sõnul vähimatki kahtlust.

“Kuna kohalikke tehnoloogiaettevõtteid tekib aina juurde ning ka olemasolevad muudkui kasvavad, on selge, et kuskilt tuleb leida inimesi, kes oskaksid koodi kirjutada, andmeid kaevata ja tooteid juhtida,” märkis ta.

Ehkki suur hulk inimesi töötab siinsamas Eestis, pole saladus, et märkimisväärne osa värvatakse tööle väljastpoolt. “Meie tegutseme mõlemal rindel, mis tähendab, üritame leida nii kohalikku kui välismaist talenti,” lisas Erm.

Ent mis teeb ettevõtte potentsiaalse talendi jaoks atraktiivseks? Kindlasti on jätkuvalt suur roll sellisel töötasul, mis inimest motiveerib ning vastab tema ootustele ja oskustele. Siiski leiab Tanel Erm, et vaid palgaga tööandjat atraktiivseks ei tee. “Kui inimesel on valida viie erineva ettevõtte vahel, kes pakuvad sarnast töötasu, hakkavad teised tegurid rohkem rolli mängima,” sõnas ta.

Nimelt huvitab potentsiaalseid töötajaid lisaks töötasule ka kõik muu, sealhulgas motivatsioonipakett, mis koosneb Microsofti puhul väga erinevatest komponentidest, sealhulgas näiteks elu- ja tervisekindlustusest ning spordi- ja kodukontori toetusest. “Inimeste vajadused ja soovid on erinevad ning omalt poolt teeme kõik endast oleneva, et kõik valikuvõimalused oleksid olemas,” ütles ta.

Väga oluliseks faktoriks on ka töökultuur, mille poolest Microsoft teistest tööandjatest eristub ning on Ermi hinnangul mitme aasta aasta jagu ees. “Kõik ei seisne ainult iga hinna eest saavutatud tulemustes – meie jaoks on oluline, et juhid oskaksid inimesi kuulata ning võimaldada tunda kõigil osapooltel end hinnatuna. Avatus ja aupaklikkus igapäevatöös on väga oluline ning ma võin kinnitada, et Microsofti teatakse selle järgi väga hästi,” kinnitas Erm.

Tööandjapension võimaldab säilitada pikaajalist töösuhet

Väga oluline roll on pikaajalise töösuhte säilitamisel. Juba 10 aastat on Microsoft pakkunud oma töötajatele võimalust lisada üks osa palgast kolmanda samba maksesse ning kuhu lisab ühe osa omalt poolt ka tööandja. Tööandjapension on Tanel Ermi sõnul justkui ettevõtte ja töötaja ühine panus ning igal inimesel on tööle asudes võimalus valida viis, kuidas tööandja tema tulevikku panustab.

“Et iga töötaja leidmine, värbamine ja koolitamine on tööandja jaoks väga kulukas ettevõtmine, on pikaajaline töösuhe üks parimaid investeeringuid, mida me saame oma töötajasse teha,” kinnitas Tanel Erm.

Töötaja saab valida väga erinevate variantide vahel, olgu selleks pensionikindlustus, mõni fond või kolmas sammas – tööandja selles valikuprotsessis aktiivset rolli ei mängi. “Kui sobiv kogumismeetod on valitud, teeme vajalikud arveldustoimingud, et pidada töötaja palgast üks osa kinni ning lisada ka omalt poolt juurde,” selgitas ta ning lisas, et makse vastavale kontole sooritab tööandja.

Ermi sõnul kasutatakse seda võimalust Microsoftis väga palju. “Investeerimise ja kogumise huvi on inimestel küll individuaalne, kuid väga paljud on sellest kogumislahendusest huvitatud ja kasutavad seda,” märkis ta.

Tema sõnul on Microsofti jaoks tähtis, et töötaja tunneks end hinnatuna ja väärtustatuna, seda ka pikemas perspektiivis. “Üks võimalus seda teha ongi töötajasse pikaajaliselt investeerida. Tööandjapension on täpselt selline võimalus näitamaks, et inimene on tööandja jaoks oluline,” lisas Erm.

Sissemakse pensionifondi soodustab lojaalsust

Tööandjapension on majanduslikult tulus viis töötajaid motiveerida ja ning muutub seeläbi tööandjate seas aina populaarsemaks. Just vabatahtlik pensioniks säästmine toob töötajatele kasu ja suurendab nende sissetulekut ettevõtte jaoks sama või väiksema maksumusega.

Et sissemaksed pensionifondidesse on eraisiku tulumaksust vabastatud, saab tööandja seda võimalust kasutada stiimulina töötajate lojaalsuse soodustamiseks. Tasub tähele panna, et tegemist on pikaajalise investeeringuga tulevikku: ehkki kogumist saab lõpetada ja kogutud raha III samba pensionifondist igal ajal välja võtta (enne pensioniiga), rakendub sellisel juhul 20% tulumaksumäär. 

Luminori pensionifondide valikust leiab sobiva III samba fondi nii kõrgema kui madalama riskitaluvusega investor. Näiteks toimib arukalt Jätkusuutliku Tuleviku indeksfond, mille varad investeeritakse vastutustundlikult mõtlevatesse ettevõtetesse. Kolme pensionifondi on võimalik omavahel ka kombineerida – nii ongi töötaja valida sobiv III samba strateegia, mille puhul saab Luminor pakkuda individuaalset nõustamist.

Ent ka ettevõte saab ise otsustada, kas Luminori pakutav pensioniprogramm on tema personalistrateegiat ja sotsiaalse vastutusega seotud eesmärke arvestades soodne ning millise struktuuriga motivatsiooniskeem täidab tema eesmärke kõige paremini. Just seeläbi saab töötaja olla veendunud, et tööandja teeb kõik selleks, et töösuhe püsiks pikki aastaid ning inimestesse panustatakse igal võimalikul ja selleks vajalikul viisil.

Tutvu tööandjapensioni võimalustega lähemalt siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.