Mida enne investeerimisega alustamist endalt küsima peaks?

Investeerimine on üks levinumaid ja kindlamaid viise pikaaegse stabiilse sissetuleku tekitamiseks. Oma rahaasjade korraldamine ja investeerimine on ka Eestis üha enam päevakorda tõusnud ja tähelepanu saanud, mis on ainult positiivne.

Enne oma raha kuhugi tootluse eesmärgil paigutamist tuleks aga endale selgeks teha mõned põhitõed ja terminid, et investeerimismaailmas lihtsam orienteeruda oleks.

Milline on su riskitaluvus?

Luminori privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul tuleks investeerimisega alles tutvust tegeval inimesel esimese asjana teha endale selgeks erinevate varaklasside riskid ja kasu tootmise potentsiaal.

“Kui me vaatame näiteks Luminori Investori portaali, siis kohe avalehel on välja toodud erinevad varaklassid ja instrumendid: aktsiad, võlakirjad, fondid ja ETF-id. Neist igaühe puhul tasub vaadata, millised on nendesse investeerimisega seotud riskid ja missugune on nende kasvupotentsiaal. Seda kõike tasub muidugi teha juba enne mistahes investeerimisplatvormi avamist,” selgitas Kose.

Peamistest varaklassidest on enamikele inimestele kõige tuttavamad aktsiad ja võlakirjad. Kuid olgu tegu aktsia, aktsiafondi või hoopis mõne ettevõtte võlakirjadega – investorina pead sa olema teadlik kõikidest nendega seotud riskidest

“Mis on tururisk? Kuidas see aktsiaid ja võlakirju mõjutab? Mis on konkreetse ettevõttega seotud risk? Kuidas see aktsiaid ja fonde võib mõjutada? Mis on erinevate sektoritega seotud riskid? Mis on intressirisk?,” loetles Kose erinevaid küsimusi, millele enne investeerimisega alustamist tuleks enda jaoks vastused selgeks teha.

Ära ei tasu unustada ka nn vastaspoole riski ehk platvormi, mis investeerimismaailma sukeldumiseks valiti. “Kui sul on laual erinevad portaalid ja investeerimislahenduste pakkujad, siis ei tasu neid hinnata ainult selle järgi, et kes kõige rohkem erinevaid võimalusi pakub. Kindlasti tasub uurida ja kaaluda, kuivõrd usaldusväärse teenusepakkujaga on tegu ning kas sa oma investeerimisportfelli sealt ka kunagi tagasi saad,” lisas Kose.

Mis tüüpi investor sa oled?

Investeerimisega alustatakse ikkagi eesmärgiga raha teenida, mistõttu tuleks iga varaklassi puhul riskide kõrvalt teha endale selgeks ka võimalused. 

“Tavaliselt vaatavad algajad investorid eelkõige aktsiate poole. Siin tasuks vaadata mitte ainult seda, kuidas teatud üksikaktsiad on käitunud, vaid tutvuda ka aktsiate varaklassiga üldisemalt. Uurida võiks kuidas aktsiate varaklass on ajalooliselt liikunud ja kuidas tähtsamad aktsiaindeksid on mõne kriisi ajal käitunud,” rääkis Luminori privaatpanganduse varahaldur.

Enne aktsiaindeksite ajaloolist kulgu uurima suundumist tasub korraks meelde tuletada ka majandustsüklid, mis klassikaliselt jagunevad nelja faasi: majanduslangus, taastumine, stabiilne kasvufaas ja hiline ehk ülekuumenemise faas. Kui on soov veel rohkem süvitsi minna, siis võiks uurida, kuidas on erinevad sektorid ajalooliselt majandustsüklites käitunud ning mis on sektorite erisuunaliste liikumiste peamised põhjused. Loomulikult tasuks uurida kuidas on aktsiate kõrval teised varaklassid erinevates majandustsükli faasides käitunud.  

“Kõige lihtsam ja lähim näide kriisi tsüklist on koroonapandeemia algus 2020. aastal, aga ka näiteks 2008. aasta krahh, 2000ndate internetimull – kõik need tsüklid tasub läbi vaadata,” sõnas ta. “Teiseks peaks selgeks tegema enda riskitaluvuse. Kas sinu jaoks on vastuvõetav, kui mingis kriisiolukorras portfelli väärtus 30% langeb? Kui ei, siis tuleks hakata mõtlema, millised on teised varaklassid, mida lisaks aktsiatele portfelli kaasata.”

Kui praeguseks on jäänud mulje, et investeerimine nõuab omajagu süvenemist ja eeltööd, siis nii see tegelikult ongi. Kõiki Kose soovitusi jälgides ja vajalikku infot läbi töötades peaks sul tekkima arusaam, kas sa oled pigem sellist tüüpi investor, kes tahabki ise uurida ja põhjalikku taustatööd teha või pigem mitte.

“Siit kujunebki välja investori tüüp – kas ta võiks tegeleda rohkem ise investeerimisega või pigem usaldada professionaale. Mõlemal juhul on väga oluline portfelli hajutamine, kuid vähese huvi ja ajapuuduse korral, tasuks vähem eelistada üksikinstrumente ja pigem vaadata eelkõige fondide ja ETF-ide poole. Suuremate summade korral tasub viimasel juhul mõelda ka portfellivalitsemise teenuse peale, kus investeeringute haldamine on delegeeritud mõnele finantsettevõttele” sõnas ta.

Proovi ja hajuta

Kui erinevad varaklassid, nendega seotud riskid ja võimalused ning ajalugu on endale selgeks tehtud, tahab inimene tõenäoliselt päriselt investeerimises kätt proovida.

Esimene variant on muidugi kohe enda raha mängu panna ja n-ö omal nahal õppima hakata. Samas pakuvad paljud investeerimisplatvormid nagu näiteks Luminor Investor võimalust avada ka demokonto, kus saab täpselt samamoodi investeeringuid teha, kuid ilma päriselt raha kuskile kandmata.

Lisaks tasub tähele panna, et investeerimismaailma klassikute sõnul on investeerimises ainuke n-ö tasuta lõuna hajutamine. Sisuliselt tähendab hajutamine ühe suure investeeringu asemel mitme erineva tegemist ehk oma riskide maandamist läbi hajutatud investeeringute. Head võimalust hajutatud investeeringute tegemiseks pakub Luminor Investor, kus ühes keskkonnas on võimalik investeerida eri varaklassidesse.

Enne investeerimisega alustamist tasub endale mingilgi määral teha selgeks ka investeeringutega seotud maksuteemad. Eestis on juba mõnda aega toiminud investeerimiskonto süsteem, mida investorina kindlasti kaaluda võiks.

“On ka selliseid investoreid, kes investeerimiskonto süsteemi ei kasuta, kuid igal juhul tuleks endale selgeks teha, millised on erinevate võimaluste nüansid. Maksuteema juures on oluline tegeleda asjaga kohe. Kui see täna ära unustada, võib hiljem kasumit välja võttes palju segadust tekkida,” sõnas Kose.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autori isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.