Luminori blogi

Mida põnevat toimub kodulaenuturul?

Kui mõned sektorid nagu turism ja toitlustus on ka praegu väga keerulises seisus, siis suures pildis on kevadisest šokist taastumine olnud üle ootuste kiire. Analüütikute süngeimad prognoosid täide ei läinud ning ka laenuturul läheb tegelikult väga hästi. Samas võtab majanduse täielik taastumine kahtlemata aega – selleks kulub kindlasti nii see kui ka osa järgmisest aastast. Kuidas on olukord mõjutanud kodulaenuturgu ning kas praegusel ajal on üldse mõistlik kinnisvara soetamisele mõelda? Sellest räägib lähemalt Luminori Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane. 

Laenuturg õitseb

Kodulaenuturg on praegu väga aktiivne. Eesti Panga andmetel oli aasta lõpus laenunõudlus hüppeliselt kasvanud – ainuüksi detsembris kasvas laenuturg veerandi võrra võrreldes aasta taguse ajaga. On palju inimesi, keda praegune olukord oluliselt mõjutanud ei ole, kas siis tänu rasketeks aegadeks kõrvale pandud säästudele või sellele, et nende sissetulek on püsinud stabiilne kriisist hoolimata. 

Inimesed tegutsevad selle nimel, et kindlustada oma tulevik kinnisvarasse investeerimise näol. Paljude jaoks tähendab see esimese kodu soetamist, aga on ka neid, kes uurivad esimese laenu kõrvale teise taotlemise võimalusi. Jätkuvalt õitsev laenuturg annab märku sellest, et majandus ei jää kriisi tõttu seisma, vaid töötab tublilt edasi. 

Kodu on inimesele kõige tähtsam

Kuna inimeste harjumused ja elukorraldus on viimase aasta jooksul oluliselt muutunud, on ühes sellega muutunud ka kodu tähtsus ja roll. Ühest küljest soovitakse üha enam soetada endale n-ö “põgenemispaika” ehk suvekodu või maakodu, kus saab rahulikult veeta keerulisemad ajad ning võtta puhkust rutiinist.

Teisest küljest on muutunud ka see, millised on inimeste koduga seotud vajadused. Paljud on jäänud kodukontorisse ja -kooli ning sellest tulenevalt on oluline, et kodus oleks olemas kontorinurk, kus saaks mugavalt ja segamatult töötada. Nii on tõusmas trend, milles inimesed vahetavad oma praeguse kodu veidi suurema või mugavama vastu välja. 

Lisaks sellele, et laenusoovijaid on palju, on aktiivsed ka arendajad. Järjest tuleb juurde uusi projekte, mis tähendab, et inimestel on, mille seast valida. Atraktiivset kinnisvara on turul palju ning suure tõenäosusega on see investeering, mis tasub end igati ära. 

Pankade käekäigu parim indikaator on see, kuidas läheb meie klientidel. Kui klientidel läheb hästi, läheb hästi ka pangal. Üldiselt on sektor hästi toime tulnud ning kliendid raskustesse sattunud ei ole.

Kas laenu on praegu raskem saada?

Ükskõik mis ajal või tingimustes võetud laen peab olema põhjalikult läbimõeldud otsus, mis sõltub päris mitmest tegurist. Oluline on kinnisvara tüüp, inimese maksevõimekus, omafinantseering ja kinnisvara soetamise otstarve. Laenu taotlemisel tuleb adekvaatselt hinnata oma maksevõimet, et laenukohustus ei rööviks inimeselt vabadust kohustuste kõrvalt elu nautida. Siin aitab pank selgitada välja igale inimesele parima lahenduse, et klient oleks õnnelik ning tuleks laenu teenindamisega hästi toime. 

Kindlasti ei ole kodulaenu taotlemine praegusel ajal kuidagi raskem. Kodulaenuturg püsib vägagi konkurentsitihe ning pangad pingutavad selle nimel, et kliente juurde saada. Tänu sellele on klientidel laenu võtmisel paremad tingimused kui näiteks aasta tagasi, sest intressimarginaalid on mõnevõrra langenud. See tähendab, et kliendile on olukord vägagi soodne: kinnisvara valik on lai ja tingimused head. Kodu ostmine on investeering ning kui selleks on võimalus olemas, tasub seda kindlasti kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.