Miks ei tasu investeerida ainult Tesla aktsiatesse?

Miks ei soovita eksperdid investeerida oma vara ainult nendesse aktsiatesse, millel turul parasjagu hästi läheb, näiteks Teslasse?Foto: Shutterstock

Investeerimisest huvitatud, kuid sellega veel mitte väga hästi kursis oleva inimese jaoks võib valmistada segadust küsimus: miks ei soovita eksperdid investeerida oma vara ainult nendesse aktsiatesse, millel turul parasjagu hästi läheb, näiteks Teslasse?

Kuidas teadlikult investeerimisotsuseid teha ning mis sellele sageli saatuslikuks saab, selgitab Luminor Pensionsi riskijuht Anton Skvortsov.

Kas Tesla teeb kiiresti rikkaks?

Skvortsovi sõnul võib paljudele algajatest investoritele tunduda, et kui investeerida oma raha Tesla aktsiatesse, siis saabki kiiresti rikkaks. “Kui aga vaadata volatiilsust, siis Tesla aktsia ikkagi kõigub väga palju ning võib mitukümmend protsenti kolinal kukkuda. See tähendab omakorda, et risk on investori jaoks võrdlemisi suur,” märkis ta. 

See kehtib üldiselt üksikaktsiatesse investeerimisel, mitte ainult Tesla puhul – kui paigutad kogu raha ainult ühe ettevõtte aktsiatesse, siis võtad üleliigselt suure riski. Eduka ettevõtte valimine, mille aktsia tulevikus head tootlust toob, on iseenesest väga keeruline ülesanne, kuid isegi õige valiku puhul ei suuda investor suure tõenäosusega suuri hinnakõikumisi taluda, et valitud aktsiat piisavalt kaua hoida. 

Tugeva kõikumise tõttu müüvad paljud investorid oma aktsiad siis, kui nende hind kukkuma hakkab, ning jäävad edasisest tõusust ilma.” Ligikaudu 11,5-aastase ajaloo jooksul koges Tesla üheksat üle 30%-st hinnalangust, millest kaks olid suuremad kui 50%. Ja üldjuhul kestavad sellised langused mitu kuud, mille tõttu võib igal investoril tekkida kahtlusi, kas ettevõttel on endiselt potentsiaali ja aktsiahind ikkagi taastub. Kui inimesel on ainult üks aktsia portfellis ning portfelli väärtus langeb poole võrra, siis on väga raske ratsionaalseid otsuseid teha,” rääkis Skvortsov.

“Kui panna kogu raha ühe aktsia alla ning vaadata reaalajas, kuidas sellest kaob 30% või rohkem, siis on fakt, et väga paljud inimesed ei suuda seda taluda ning müüvad need aktsiad kiiresti maha. See tuleneb eeskätt inimese psühholoogiast,” selgitas ta.

Ehkki enne investeerimise alustamist võib inimene ju arvata, et ta usub kindlasse aktsiasse ning seda maha ei müü, näitab senine kogemus siiski, et pidev kõikumine esitab psühholoogilise väljakutse, millele paljud alla vannuvad.

“Sa võid olla investorina justkui väga kindel ja veendunud, et see on piisavalt hea aktsia, aga kui mängus on su enda raha ning see kõigub tugevalt üles-alla, hakkavad inimesed sageli tegema otsuseid, mida nad alguses ei arvanud, et teevad,” ütles Skvortsov.

Ära hoia kõiki mune ühes korvis

Kuid miks ei ole ikkagi mõistlik oma finantsvarasid ainult ühte kohta panna? Siin kehtib Skvortsovi sõnul sarnane põhimõte nagu kõikide munade ühte korvi asetamises. Tasub meeles pidada, et see, kas konkreetne aktsia pärast kukkumist taastub või mitte, pole kunagi 100% kindel.

“Aktsiaturg tervikuna on ajalooliselt igast langusest taastunud ning pakkunud pikas perspektiivis investoritele positiivset tootlust. See on tingitud sellest, et inimeste produktiivsus ajas paraneb, majandus kasvab ja ettevõtete kasumid suurenevad,” nentis ta. Kuid iga ettevõtte edulugu võib alati lõppeda, kui asjaolud muutuvad oluliselt. Seetõttu tasub alati oma investeeringuid hajutada.

Investeerimine pole lotomäng

Niisiis võiks investeerimisele läheneda eesmärgipäraselt ja teadlikult, mitte tehes otsuseid selle põhjal, milline aktsia parasjagu kuum ja populaarne on. “Investeerimine peaks ennekõike olema teadlik ja läbimõeldud tegevus, sellest ei tasu teha lotomängu,” ütles Skvortsov.

Kui aga soov on siiski Tesla või mõnda muusse kuuma aktsiasse investeerida, soovitab Skvortsov portfelli hajutada teiste aktsiate abil. “Minu soovitus oleks panna 70–80% finantsvaradest hajutatud portfelli, mis üldist aktsiaturgu järgib, ning kui sulle meeldib üks-kaks aktsiat veel, investeeri ülejäänud 20% sinna ja jälgi mängu,” julgustas ta.

Seega, kui midagi selle 20%-ga juhtub, jääb suurem osa ikkagi alles. “Aga kui läheb vastupidiselt hoopis hästi, saab investor sealt korraliku tulemuse. Niiviisi on ka psühholoogiliselt palju lihtsam kõikumisi taluda,” soovitas ta.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autorite isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid, finantsinstrumente ja kinnisvara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.