Millest alustada investeerimisstrateegia loomist?

Et otsused oleksid läbimõeldud, vajab strateegia paika panemist juba investeerimisteekonna alguses.Foto: Shutterstock

“Milline on sinu investeerimisstrateegia?” – see on tõenäoliselt küsimus, millele algajast investor kohe vastust ei tea. Et aga edasised otsused oleksid läbimõeldud, vajab strateegia paika panemist juba teekonna alguses. Millest võiks investeerimisstrateegia loomist alustada, räägib Luminor Pensionsi riskijuht Anton Skvortsov.

Pane paika eesmärk

Kõige olulisem aspekt, mille algajast investor paika peab panema, on eesmärk ehk mida ta saavutada tahab. “Eesmärk peab olema selge: sellest, kas soovitakse koguda pensioniks, maja ostuks või hoopis otsitakse rahapaigutust lühemaks perioodiks, sõltuvad kõik edasised sammud,” toonitas Skvortsov.

Kui inimesel puudub investeerimisalane eesmärk, võib ta hakata tegema ebamõistlikke tehinguid. “Sellisel juhul tehakse tavaliselt väga palju vigu, mida hiljem tagasi võtta ei saa,” sõnas ta.

“Kui inimene soovib koguda raha pensioniks või soetada paarikümne aasta pärast näiteks suurema maja, on tegemist pikaajalise investeerimisstrateegiaga. Kui investori soov on hoopis kasutada olemasolevaid vabu vahendeid aktiivseks kauplemiseks, vaadata aktsiaturul ringi ning kogemuste baasil õppida, peaks strateegias arvestama lühema investeerimishorisondiga,” näitlikustas ta.

Aeg on väärtuslik ressurss

Kui eesmärk saab paika pandud, peaks vastavalt sellele mõtlema, millise horisondiga need tehingud olema peaksid. “Kui tegemist on näiteks pikaajalise investeeringuga, siis peaks portfell olema hästi hajutatud. Sellise strateegia kasuks räägib kindlasti fakt, et pole tarvis investeeringuga igapäevaselt tegeleda – piisab sellest, kui vaatad paar korda aastas portfelli üle ning teed vajalikud muudatused,” näitlikustas ta.

Kindlasti peaks investor mõtlema läbi, kui palju aega soovib ta investeerimisele kulutada ning millised teadmised selleks vajalikud on. “Pikaajalise investeeringu puhul läheb samuti vaja teadmisi. Tooteid, mis võimaldavad portfelli kokku panna, on väga palju ning hästi hajutatud ja mõistliku riski-tulu suhtega portfelli kokku panemiseks tuleb teha oma kodutöö,” rääkis Skvortsov.

Kui mõelda rohkem aktiivsema kauplemise või lühiajalise investeerimise peale, nõuab see investorilt oluliselt rohkem aega, teadmisi ja energiat. “Sa pead alati olema kursis üldise majandusolukorraga ja kõikide uudistega, mis konkreetsete ettevõtete kohta välja tulevad,” tõi Luminor Pensionsi riskijuht esile.

Lisaks peab jaguma aega ka analüüsiks, et selgitada välja, mis mõne konkreetse investeeringu  sees täpsemalt toimub. “Põhitöö kõrvalt võtab see päris palju aega ning seetõttu tuleb mõelda, kas selleks kõigeks jagub ressurssi või mitte,” rõhutas ta.

Algkapital ja riskitaluvus

Strateegia valikul mängib suurt rolli ka see, milline on investori algkapital ja riskitaluvus. “Mida väiksem on riskitaluvus, seda vähem sobib lühiajaline kauplemine. Pikaajaline investeerimine sobib kõigile, sest on võimalik panna kokku pikaajaline investeerimisportfell igale inimesele sobiva riskitasemega. Samuti on pikaajaline investeerimine sobivam valik, kui algkapital on väiksem ja aeg-ajalt saab raha regulaarselt juurde panna.”

Ent miks see nii on? Nimelt on väikese kapitaliga võrdlemisi keeruline teha aktiivset kauplemist, kuna tehingukulude summad võivad minna üpris suureks portfelli suurusega võrreldes. “Kui sa kulutad investeerimiseks palju aega, on loogiline, et soovid näha rahalist tulemust. Paraku võib inimene kiiresti pettuda, sest isegi, kui investeering läheb tegelikult hästi, ent saadav summa on väike, võib kiirelt selgeks saada, et selline strateegia ei pruugi inimesele üldse sobida,” näitlikustas ta.

Seega sobib pikaajaline investeerimine inimesele, kes tahab olla oma investeeringus kindel ning lühiajalisem jällegi nendele, kellel on kõrgem riskitaluvus, suurem algkapital, paremad finantsteadmised ja aeg, mida selle kõige läbiviimiseks kulutada.

Tulevikuinvestori mäng

31. juulil lõppes Luminori tulevikuinverstori mäng, mille eesmärgiks oli julgustada inimesi mõtlema just pikemaajaliste strateegiate peale. Kõikidel osalejatel oli võimalus avastada Luminori investeerimisvõimalusi ja katsetada pensioni investeerimiskontot enne, kui otsustatakse, kuidas enda tuleviku eest hoolitseda.

“Meie soov oli vältida sellise konkursi korraldamist, kus võidab see, kes saab kõige kiirema ajaga kõige parema tulemuse, kuna see õpetab inimesele pikemaajalise investeerimise mõttes valet strateegiat,” rääkis Skvortsov.

Tema sõnul pole sellist strateegiat virtuaalse rahaga kuigi raske läbi viia. “Väga lihtne on võtta võimalikult palju riske selle asemel, et mõelda, millisel investeeringul on pikaajaline potentsiaal ja mõistlik risk. Seda me konkursi puhul ka hindame: mille järgi on tehtud otsused, kuidas pandi kokku portfell, kui hästi hajutatud see ning kui tihti sooviks investor kaubelda,” sõnas ta.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autori isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid ja finantsinstrumente.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.