Mis mõjutab aktsia hinda ja turu ülekuumenemist?

Turu kuumenemise puhul on tegemist pigem ohtliku ilminguga.Shutterstock

Sageli võib tekitada küsimusi, kuidas näeb välja aktsiate turul ehk börsil kauplemine ning mis sealseid protsessi täpsemalt mõjutab. Põhitõdesid selgitab Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose.

Fundamentaalne info

Kalle Kose sõnul sõltub kauplemine ja hindade liikumine sarnaselt klassikalisele turule nõudluse ja pakkumise vahekorrast. “Kui keegi tahab midagi osta ja eksisteerib teatud hulk ostuhuvilisi, keda on teatud hinnatasemel rohkem kui neid, kes soovivad müüa, hakkab see hinnataset kõrgemale suruma ja vastupidi,” märkis ta.

Kui aga müüjatest tekib mingil hinnatasemel ülekaal, vaatavad ostjad, et sellise hinnaga pole mõtet aktsiat osta. Ent mille põhjal kujuneb siis aktsiate nõudlus ja pakkumine? Kose hinnangul mõjutab seda paljuski ettevõttega seotud otsene fundamentaalne info.

“On olemas investorite kaitsmise raamistik ehk seadusandlikud aktid, mis on ellu kutsutud selleks, et investoreid koheldaks võrdselt,” rääkis ta. Nimelt avaldatakse börsil noteeritud ettevõtte info kindlas kohas, kus investorid sellele ühel ja samal ajal ligi saavad. “Näiteks võivad aktsia hinda mõjutada majandusuudised või tähtsad maailmas toimuvad sündmused,” näitlikustas ta.

Niisiis mõjutab nõudlust ja pakkumist eelkõige ettevõtte taustaga seotud teave. “Kui on tegemist negatiivsete uudistega, tahaks investorid aktsiad kiiresti ära müüa, kuna tekib kartus, et homme enam nii head hinda ei saa,” selgitas Kalle Kose. See tähendab, et olukorda on vaja pidevalt ümber hinnata.

Likviidsuse faktor

Tegureid, mis aktsia hinda mõjutavad, on veel. Ühe mõjutajana tõi Kalle Kose välja ka likviidsuse. “See tähendab, et kui ettevõtte aktsia on börsil noteeritud, aga tema kauplemisaktiivsus pole kuigi suur, siis võib see liigutada hinda palju suuremas ulatuses. Oletame, et kui tuleb positiivne info, aga kauplejaid on väga vähe, siis need investorid, kes olid nõus teatud hinnataseme juures aktsiaid müüma, kaovad täiesti ära ja müüjate huvi saabub palju kõrgemal tasemel,” rääkis ta.

Seega, mida kehvem on aktsia kaubeldavus, seda rohkem võib liikuda ka hind. Likviidsus võib teatud aktsiate puhul olla hea, ent teatud juhtudel mitte kõige parem. “Kui ettevõte on üldiselt väike, siis on neil ka vähem aktsiaid. Suuremad ettevõtted, kes börsil aktiivselt kauplevad, ei pruugi aktsiatesse üldse investeerida,” sõnas ta.

Mõjutada võib ka ettevõtte omanike struktuur. “Mida laiem on omanike struktuur ja mida rohkem on väikeinvestoreid, seda rohkem kaubeldakse ja seda likviidsem aktsia on,” selgitas Kose ning lisas, et likviidsus tuleb eriti mängu just väiksemate börside ja aktsiate puhul. “Kuna investor tahab mõistagi kodumaal toimetada, on likviidsus siinkohal eriti tähtis,” märkis ta.

Turg on ülekuumenenud?

Tihti räägitakse aktsiatega seoses ka turu ülekuumenemisest. Kalle Kose leiab, et siinkohal saaks hea paralleeli tuua tavalises majanduses toimuvaga – näiteks teatakse hästi kinnisvaraturu ülekuumenemist, mis praegusel hetkel eriti aktuaalne on. “USA tehnoloogiasektorist on küll viimasel ajal palju õhku välja lastud, kuid võib öelda, et see turg on hetkel ülekuumenenud,” tõi ta välja.

Sellel oli lihtne põhjendus: tehnoloogiasektor oli koroonakriisi kindel võitja, kuna erinevad kodus töötamisega seotud tehnoloogilised lahendused või portaalid tekitasid inimestes tõelise tormijooksu. 

“Kui aktsiates toimub nii kiire tõus, võimendub see ainuüksi seetõttu, et lisanduvad sellised investorid, kes ei investeeri fundamentaalsetele näidetele tuginedes, vaid hüppavad paati, kuna hind läheb üles,” tõdes ta.

Kose hinnangul toimub sama ka muudes varaklassides, kus inimestel tekib kartus millestki heast ilma jääda (fear of missing out) – just nimelt inimpsühholoogia erinevad aspektid mõjutavad turul toimuvaid protsesse väga palju.

Turu kuumenemise puhul on tegemist aga ohtliku ilminguga. “Teistpidine liikumine võib käivituda päris kiiresti ja sageli enamikele ootamatult, seetõttu tasub kindlasti ettevaatlik olla,” rõhutas Kose.

Soovitused algajale

Milliseid soovitusi jagaks privaatpanganduse varahaldur algajale investorile? “Üks peamisi  vigu, mida tehakse, on see, et hakatakse kõigepealt vaatama aktsiaid, mis on väga kiirelt tõusnud ning nende edu kantakse kohe üle oma ootustesse,” tõi Kose välja. Sealjuures aga unustatakse ära lihtne tõde: mida rohkem aktsia mingi aja jooksul ilma fundamentaalsete põhjuste toeta tõuseb, seda suurem on risk, et langus saab olema ulatuslik.

“Algajad tahavad näha ainult positiivset, ent läbi tasuks mõelda ka negatiivne stsenaarium ning arvestada sellega, kui palju võivad aktsiad liikuda negatiivsete uudiste korral vastupidises suunas,” märkis ta.

Teisena soovitaks Kose rohkem hajutada, mitte võtta ette 1–2 liikuvamat aktsiat. “Kui keegi otsustas panna kogu oma raha Tesla aktsiatesse, siis hetkel on Tesla oma tipust ligi 25% allpool. See on väga suur kaotus, mille tagasiteenimiseks kulub väga palju aega,” näitlikustas Kose.

Niisiis viib eduni varade hajutamine ja võimalike riskide teadvustamine. Alati võib mõelda ka mõnda muusse varaklassi investeerimise peale nagu võlakirjade või võlakirjafondide peale. “Aktsiatesse investeerimine ei pea toimuma läbi üksikaksiate: hea mõte on kasutada aktiivselt juhitud fonde või börsil kaubeldavaid fonde ehk ETF-e. See võib algajale tunduda küll igav, kuid aitab saavutada hajutatust,” soovitas Kose.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.