Negavati konkursil Luminori eripreemia pälvinud RingKarp: tunnustus on meile väga oluline

Luminori eripreemia pälvis RingKarp.Foto: Kadri Erlenheim

8. juunil selgusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) poolt korraldatava roheideede konkursi Negavatt 2021 võitjad. 3000-eurose eripreemia andis välja ka Luminor, seda võistlusel teise koha saavutanud rohealgatusele RingKarp, kes pakub toitlustusasutustele korduvkasutatavate toidukarpide teenust. Kuidas idee sündis ning millised on plaanid tulevikuks, räägib RingKarbi kaasasutaja Katarina Papp.

Karp ununes koju

RingKarbi sündi ajendas Katarina sõnul probleem, et ilma prügi tekitamata polnud võimalik restoranidest toitu kaasa osta. “Ehkki alternatiivina kasutasin oma karpi, juhtus tihti, et see ununes koju või polnud õigel hetkel kaasas. Sealt saime ajendi luua süsteem, mis toimiks tervikuna,” kirjeldas Katarina.

Samuti valmistas loojatele muret see, et kuigi restoranid soovivad olla keskkonnasõbralikud ning pakendavad toitu biolagunevatesse karpidesse, ei saa Eestis neid ümbertöödelda ning koduses kompostis lagunevad neist väga üksikud. “Niisiis polnud restoranil, kes päriselt panustada sooviks, mitte ühtegi head alternatiivi,” rääkis ta.

Idee sündis jõululauas

Katarina sõnul tõusis idee päriselt lendu perekondlikus jõululauas, mil teemat arutades sai selgeks, et ka tema õde ja ema oleksid valmis ettevõtmisesse panustama. “Nii saigi meist pereettevõte,” lisas ta.

Ehkki iga algus on keeruline, on Katarina sõnul neil hästi läinud – probleemi olemasolu pole kellelegi seletada vaja, kuna kõik on sellest teadlikud ning saadakse aru, et prügi kogus, mida annaks korduvkasutavate karpidega ära hoida, on meeletu.

Tänaseks on RingKarbi teenusega liitunud 15 restorani, kellest osa tegutseb Tallinnas, osa Kuressaares ning esimene liituja on juba ka Haapsalus. “Nüüd vaatame juba Pärnu ja Tartu ning teiste linnade poole ning ehkki just praegu tehti kõik restoranid lahti ja suvi jõudis kätte, siis arvame, et sügisel lähme liigume juba partnerite leidmisega kiiremini edasi,” rääkis Katarina. 

Restoranid fakti ees

Ent pakendiprügi vähendamine pole ainus aspekt, miks restoranid süsteemiga liituma peaksid. “Väga oluline on ka rahaline kulu: see rahahulk, mis ühekordsetele pakenditele läheb, on meeletu. RingKarbiga liitunud restoranidele kehtib kuutasu, mis tähendab, et restoran säästab süsteemiga liitudes olulisel määral pakenditele kuluvat raha,” selgitas Katarina.

Ühtlasi kavandatakse Euroopa Liidus seadusemuudatust, mis näeb ette vahtplastist toidukarpide keelustamise juba selle aasta juulikuust ning 2023. aasta lõpust korduskasutuspakendite võimaluse loomist toidude ja jookide kaasaostmiseks.

“Kui need seadusemuudatused vastu võetakse, läheb meil päris kiireks: kui praegu peame restoranidele ennast maha müüma, siis tulevikus seda muret kindlasti ei ole,” sõnas RingKarbi kaasasutaja.

Kuidas toimib?

RingKarbi puhul kehtib pandisüsteem, mis tähendab, et restoranile jäetakse karbi eest panti 10 eurot. Kui aga klient tagastab karbi mistahes teenusega liitunud restoranile, saab ta 10 eurot kohe ka tagasi. Süsteem on eelkõige vajalik selleks, et karpe igaveseks koju ei unustataks, vaid ikka tagasi toodaks.

Kui praegusel hetkel peab RingKarbi teenusega liitunud restorani helistama ning paluma toidu korduskasutuspakendisse paigutamist eraldi, siis Katarina Papp kinnitab, et juttu on olnud ka kullerteenust pakkuvate firmadega, sealhulgas Wolti ja Bolt Foodiga. “Me kindlasti anname endale aru, et kiiremaks laienemiseks on meil vaja kullerfirmad kampa saada,” kinnitas ta.

Konkurss tõi edu

Roheideede konkursilt Negavatt toodi koju auhinnaline teine koht ühes Luminori eripreemiaga, kes valis võitja välja majasisese hääletuse käigus. “Meile väga meeldis, et RingKarp on oma arengus nii kaugele jõudnud: neil on juba olemas esimesed kliendid, toode ja partner,” sõnas Luminor Group jätkusuutlikkuse juht Kadri Vunder Negavati auhinnatseremoonial.

“Kuna soovime olla osa kohalikust arengust ja edendada meie jätkusuutlikku elu ja keskkonda, siis leiame, et selliste rohekonkursside korraldamine ja roheettevõtete edendamine on üks ühiskonna jätkusuutliku arengu alustalasid,” sõnas ta.

Katarina Papi sõnul oli selline tunnustus nende jaoks väga oluline. Ent milliseid unistusi hakatakse täitma auhinnaraha eest? Peamiselt vajavad täitmist kaks eesmärki.

“RingKarp on suuresti kommunikatsiooniprojekt, mis tähendab, et inimeste mõtteviis vajab muutmist. Seega läheb palju raha vaja kommunikatsiooni ja turunduse jaoks. Teine eesmärk on luua koostöös Šveitsi partneriga telefonirakendus, mis võimaldaks karbi lunastamist ilma pandirahata,” selgitas ta.

Seda muret nähti eelkõige suuremate perede puhul, kes peaksid toidu pakendamiseks välja käima suurema summa – näiteks 5-liikmelise pere jaoks kuluks rahakotist 50 eurot. “Äpi idee on võtta pangakontolt raha maha alles siis, kui pakendit pole teatud ajaperioodi jooksul restorani tagastatud,” rääkis kaasasutaja.

Ühtlasi on plaan karpide kujundust täiendada, et nendesse mahuksid tulevikus ära ka teised erimõõtudes toidud, mida hetkel karpi mahutada ei õnnestu. “Praegu on meil kasutusel nelja erineva kujuga karpe, samuti ka kolmes erimõõdus termostopsid. Uuest aastast loodame valikut laiendada ka hamburgeri- ja pitsakarbi näol,” ütles ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.