Neli nutikat uusaastalubadust, mis aitavad sul uuel aastal rahaga targemalt ümber käia

Kõige olulisem on alustada algusest ehk teha endale selgeks, kuhu sinu raha läheb.Shutterstock

Uus aastaring tähendab paljude inimeste jaoks uusi ja põnevaid alguseid, sealhulgas ka täituvaid unistusi ja eesmärke. Milliseid uusaastalubadusi võiks endale anda selleks, et olla algaval aastaringil veelgi rahatargem, räägib Luminori Eesti jaepanganduse osakonna juht Kaspar Kork.

  1. Saa oma kulud kontrolli alla

Kõige olulisem on alustada algusest ehk teha endale selgeks, kuhu sinu raha läheb. “Seda saab teha nüüd ja praegu: lae alla näiteks mõni äpp ning hakka sinna märkima üles kõiki kulutusi, mida sa igapäevaselt teed,” julgustas Kork.

See, millele sinu raha igapäevaselt märkamatult kulub, võib sind korralikult üllatada. “Kui sul on ülevaade olemas, on ka sellevõrra lihtsam kulutusi vähendada. Raha mis hakkab täiendavalt üle jääma, oleks tark panna kasvama ja see investeerida,” soovitas ta.

2. Loe läbi mõni investeerimisteemaline raamat

Investeerimine on praegu väga populaarne, ent teadlikuks tegevuseks on mõistagi tarvis teha rahatarku valikuid. See eeldab aga alustavalt investorilt vajalikke teadmisi.

“Eesti keeles on ilmunud väga palju head materjali, mida tasuks alustavatel investoritel kindlasti enne läbi lugeda. Võta näiteks ette Jaak Roosaare “Rikkaks saamise õpik” või Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega“,” tõi Kork hea soovituse. Samuti sobib investeerimismaailmaga tutvumiseks hästi mõni hea podcast, raadio- või telesaade või blogi. Lihtsasti kättesaadavat materjali ja infot on tänasel päeval väga palju, et ennast kurssi viia.

3. Saa mõnest halvast harjumusest lahti

Kõlab nagu tervisealane soovitus? Tegelikult mitte: kas sa tegelikult tead, kui palju kulub raha näiteks sigarettidele või bensiinijaamast ostetud kohvile? “Inimesed ei pruugi sageli tajuda, milline summa rahakotist läheb just mugavusteenustele ehk väikestele kulutustele mida me eriti ei märka, seda enam, kui tegemist on igapäevaste harjumustega,” selgitas ta.

Seega on igati rahatark loobuda suitsetamisest või võtta hommikukohv termosega tööle kaasa ning teha vaba rahasummaga hoopis midagi asjalikumat. “Võiksid vaadata teatud kulutustele otsa ja mõelda, et äkki saab uuel aastal midagi paremini teha. Kes senti ei korja, see eurot ei saa,” lisas Kork.

4. Investeeri kolmandasse sambasse

Kui tänu eelmise punkti rakendamisele hakkab igakuiselt raha üle jääma, siis ei saa üle ega ümber soojast soovitusest alustada kolmandasse sambasse investeerimisega. “Kanna igakuiselt kolmandasse sambasse kasvõi väike summa raha – see on suurepärane viis investeerimisega alustamiseks,” soovitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.