Olukorrast börsil: turbulents on küll kohal, kuid pead ei tohi kaotada

Kuidas investeerimisel mitte pead kaotada, kui hinnad kõiguvad ning börsil valitseb turbulents?Shutterstock

Aasta on alanud börsile võrdlemisi tormiliselt. Kui selle aasta alguseni on aktsiaturg olnud pikalt investorite suhtes pigem sõbralik, siis lähiaastatel saame kindlasti näha suuremaid kõikumisi ja tuleb hoida rohkem külma närvi.

Luminori klienditeenuste juht Eestis Kaspar Kork leiab, et investorid ei tohiks üleliia muretseda, vaid pigem otsida praeguse kõrge inflatsiooni juures erinevaid varaklasse, kuhu kogunenud säästud paigutada.

Aasta tuleb turbulentne

Kaspar Kork kinnitas, et alanud aasta saab aktsiaturul olema turbulentne ning seda ei saa salata. “Juba väga pikka aega on majandustsükkel olnud ühtlaselt kasvav ning turgudel on läinud enneolematult hästi, seda enam, et raha on juurde trükitud ja ka investoreid on väga palju juurde tulnud,” selgitas ta.

See on aga tekitanud olukorra, kus aktsia hind on kasvanud kiiremini kui ettevõtte enda tegelik käekäik. “Turul on näha, et ettevõtete majandustulemused pole kasvanud nii kiiresti kui nende aktsia hind börsil, investorid on tuleviku osas olnud äärmiselt optimistlikud. Nüüd, kus maailmas toimub korraga väga palju sündmusi, sealhulgas koroonakriis, intressimäärade tõstmine keskpankade poolt ja konfliktid riikide vahel, siis need uudised muudavad turu kindlasti ärevaks ja toovad investorite optimismi alla,” rääkis Kork.

Siiski tasub siinkohal meelde tuletada lihtsat, kuid väga olulist põhitõde. “Me kõik teame, et majandus käib tsüklitena ja viimane tsükkel on olnud päris pikk, kui välja jätta lühiajaline turgude kukkumine pärast COVID-19 viiruse laiaulatuslikku levikut. Paljud eksperdid on ennustanud suuremat börsikriisi juba mõnda aega. Selle aasta alguses oleme näinud juba väga suuri kukkumisi ja paralleelselt käivad kriisid põhjustavad lähiaastatel turgudel turbulentseid aegu. Investoritena peame alati säilitama rahu ja hoidma kinni oma pikaajalistest strateegiatest,” nentis ta.

Kas praegu on investeerimisega alustamiseks halb aeg?

Seega tuleb olla valmis, et aktsiate hindade kõikumine saab olema lähiajal väga suur ning ärevust turgudel rohkem kui varem. Ent see ei tähenda, et investeerimisest tuleks nüüd hoiduda või oma pikaajaline investeerimisportfell kiiresti kahjumiga maha müüa.

“Väga tähtis on pidada kinni oma pikaajalisest strateegiast ja mitte lasta turbulentsel ajal ennast mõjutada, seda ka siis, kui parasjagu ei toimu pikaajalist kasvu turgudel,” soovitas Kork. Kui aga tahta just praegu investeerimisega alustada, pole hetkel toimuv olukord samuti takistuseks pikaajalise strateegia paikapanemisel ja nüüd alustamisel. 

Indeks, mida maailmas palju jälgitakse ja majanduslike hinnangute andmisel aluseks võetakse, on näiteks S&P 500, mille moodustavad Ameerika Ühendriikide 500 suurimat börsiettevõtet. “Ka praegu võib märgata, et kahe kuuga on see indeks kukkunud 10%. See ilmestab olukorda, et kui nüüd investeerimisega alustada, peab olema meil palju närvi ja kindlust oma investeerimisstrateegiast kinni hoida,” kinnitas ta.

Selleks, et end turul toimuvate kõikumiste eest kaitsta, on väga oluline portfelli teadlikult hajutada. “Just hajutamisega kindlustab investor oma portfelli ja hoiab ära suuremad mõjud. Ent kui langus toimub, ei tohiks sellest siiski lasta end morjendada, kuna turgudel on siiski võime taastuda ning jälle tõusta,” sõnas Kaspar Kork lõpetuseks.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autorite isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid, finantsinstrumente ja kinnisvara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.