Peaökonomist: üleilmsed tarneraskused annavad Eestile hea võimaluse

Maailma tööstus kannatab juba mõnda aega tarneahelate häirete all.Shutterstock

Üleilmsed kaubandushäired pakuvad uusi võimalusi Balti riikidele, kelle ettevõtted suudavad tavaliselt oma kaupu tarnida lühikese etteteatamisajaga, ütles Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Palmi sõnul on Baltimaade tootmisettevõtetel kõrge usalduse, suurema paindlikkuse ja kasvava tehnoloogilise võimekuse tõttu võimalus kasvatada oma rolli rahvusvaheliste ettevõtete tarneahelates.

Vähem on teatatud tootmist piiravast seadmete ja materjalide puudusest. Sellest tulenevalt on kriis loonud võimaluse suurendada kohalolu Euroopa Liidu turul ja meelitada ligi uusi investeeringuid. „Üleilmsed kaubandushäired pakuvad häid võimalusi Balti riikidele, kelle äriühingutel on tavaliselt lühikesed tarneahelad,“ ütles Palm.

Maailma tööstus kannatab juba mõnda aega tarneahelate häirete all, millest kõige ilmsem on elektroonikakomponentide tarneraskused ja kasvanud toorainehinnad. Saksamaa tööstuse Ifo indeks püsis septembris kolmandat kuud languses, mis viitab toodangumahtude piirangutele ja puudusele vahetarbekaupadest.

„Globaalne tooraine ning vahetarbekaupade nõudlus on kasvanud kiiremini kui pakkumine, põhjustades täna viivitusi tootmises ja kaupade tarnetel lõpptarbijale. Sellega koos on lisandunud hinnasurve, mis võib olla kõrgete energiahindade taustal püsivam,“ selgitas Luminori peaökonomist.

Palm tõi välja, et konteineri Aasiast Euroopasse transportimise hinnakasv oli eelmisel aastal kuuekordne, samas kui rekordilised 73% Saksamaa tootmisettevõtetest on teatanud seadmete ja materjalide puudusest, mis piirab nende tootmistegevust. Peaökonomist lisas, et üleilmse kaubanduse häireid kutsutakse tavaliselt tarneraskusteks, mis ei ole tegelikult päris 100% õige, sest häirete põhisüüdlane ei ole ainuüksi mitte tarnimine, vaid tarbijate hüppeliselt kasvanud nõudlus.

„Näiteks oli USA jaekaubanduse käive 2021. aasta esimese seitsme kuu jooksul kriisieelse perioodiga võrreldes 20% suurem. See on tõesti muljet avaldav kasv, arvestades, et viimasel kümnendil kasvas jaekaubandus aastas keskmiselt vaid 3–4%,“ märkis Palm. Seega oleks kiiresti kasvava nõudluse rahuldamine olnud tõeline katsumus isegi tarneahela sujuva toimimise korral.

Teisisõnu on tasakaalustamatuse põhjus Palmi sõnul asjaolu, et turul on veel liiga palju raha ja liiga vähe kaupa. Rahvusvaheliste tootmisahelate tõrked tähendavad viivitusi soovitud kaupade tarnetes. See olukord aga muutub ja koos sellega väheneb ka kiire hinnasurve.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.