Pilk peale: nendele elamupiirkondadele joostakse jätkuvalt tormi

Millised on hetkel kinnisvarahuviliste seas populaarseimad piirkonnad?Foto: Shutterstock

Kuigi vahepeal kuumaks läinud kinnisvaraturg on oluliselt jahtunud, püsib inimeste huvi jätkuvalt suur teatud elamupiirkondade vastu. See puudutab Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul nii kinnisvaraturgu kui ka üürikinnisvara parimaid palasid.

Elamupiirkonnad kolivad kesklinnast kaugemale

Rebase sõnul on eluaseme asukoha puhul tegemist otsusega, mis sõltub suuresti rahalistest võimalustest. Et Tallinna kesklinnas elamine on soetamise vaatenurgast osutunud paljude jaoks võimatuks, koguvadki populaarsust teatud piirkonnad, kus ruutmeetri hind on oluliselt madalam.

“Perimeeter on läinud kõvasti suuremaks põhjusel, et kinnisvara kättesaadavus on viimastel aastatel oluliselt vähenenud – seda põhjusel, et kinnisvarahind ületab kohati lausa 20% ulatuses kohalike inimeste palgakasvu. Lihtsamalt öeldes: kui oma palga eest sai varem võimaldada 1 ruutmeetri, siis nüüd on see kahanenud 0,8 ruutmeetri peale,” näitlikustas ta.

Seega tuleb olukorras, kus kinnisvarahinnad on tõusnud, jõuda kompromissile nii kinnisvaratüübi kui ka asukoha suhtes. “Kui soov on elada majas, aga seda saadakse endale lubada asukohas, mis jääb Tallinnast 40–50 kilomeetri kaugusele, siis tuleb läbi mõelda, kas tähtsam on asukoht või ihaldatud kinnisvaratüüp.” Et maatüki hind on ühes kinnisvarahindadega samuti märkimisväärselt tõusnud, võib hinnavahe teinekord olla sõltuvalt asukohast lausa mitmekordne.

Milline on hea elamupiirkond?

Ent millised on hetkel kinnisvarahuviliste seas populaarseimad piirkonnad? Rebase sõnul otsitakse aktiivselt kinnisvara jätkuvalt nn kuldsesse sõõri ehk Tallinna lähiümbruses olevatesse valdadesse. Et aga hind on tõusnud, on laienenud ka perimeeter ning järjest enam saab rääkida ka elamupiirkondadest, mis tundusid aastaid tagasi pealinnast kaugel, kuid on nüüd osutunud järjest armastatumateks elupaikadeks.

Siiski sõltub asukoht suuresti arendaja tehtud valikutest, mis määravad ära ka selle, kas teatud piirkond saab tulevaste elanike seas populaarseks või mitte. Need otsused väljenduvad sageli ka hinnatasemes. “Heades asukohtades asuvad elamupiirkonnad ja sealne kinnisvara maksab kindlasti rohkem – sellega tuleb ostjal paraku arvestada. Et tänane tarbija on nõudlik ja kogenud, on arendaja otsustel ja valikutel määrav roll, millist kogukonda ja keskkonda teatud piirkonda ehitada tahetakse,” lisas ta.

Niisiis on uue olukorra valguses populaarsust kogumas piirkonnad, mida iseloomustab läbimõeldud infrastruktuur. “Rapla on kindlasti üks kuum piirkond, kus uute korterite ja kinnisvara järele püsib nõudlus jätkuvalt kõrge. Kui varem oli Rapla kaugus piirav asjaolu, siis nüüd tundub, et olukord on väga palju muutunud. Samuti võib näha Keila kasvavat populaarsust, seda tõenäoliselt põhjusel, et tegemist on nn kommuutiva piirkonnaga. Kui kogu vajalik infrastruktuur, sealhulgas koolid-lasteaiad on lähedal olemas, annab see ka inimestele aina rohkem põhjusi teatud piirkondadesse kolimiseks, kuna asukoht ei ole järsku enam takistus, vaid võimalus.”

Tormijooks käib ka üürikorteritele

Tallinna lähiümbruses ehk kuldses sõõris käib aga jätkuvalt tormijooks ka üürikorteritele. Sellel on Rebase sõnul väga selge põhjus. “Et elukallidus on viimase aasta jooksul väga palju muutunud, on ka pangad pidanud järjest rohkem positiivsest laenuotsusest loobuma. Seega on üks osa inimesi jätkuvalt otsimas kinnisvara just üüriturul, kuna seda on võimalik endale praeguses olukorras lubada,” põhjendas ta.

Ent mille järgi tunneb ära hea elamupiirkonna, seda nii ostetava kui ka üüritava kinnisvara vaates? Ehkki Rebase hinnangul sõltub see suuresti inimese vajadustest, tuleks tähelepanu pöörata eeskätt just arenenud infrastruktuurile. “Kindlasti on tähtis vaadata, milline on ühendus keskuse, sealhulgas pealinnaga ning kus asuvad lähimad peatused. Samuti võiks veenduda igapäevaeluks vajalike asutuste olemasoluga nagu koolid, lasteaiad ja poed.”

“Ent väga palju sõltub ka inimese eelistustest: kes soovib elada lähemal mererannale, kes jällegi männimetsale. Kui tegemist on hästi läbimõeldud infrastruktuuri ja hea elamupiirkonnaga, siis on kindel, et jutt levib ja kinnisvara leiab kiiresti õnneliku omaniku. Igale rahakotile leidub sobiv kinnisvara, selles pole kahtlust,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.