Luminori blogi

Plaanid maja renoveerima hakata? Ära unusta energiasäästlikku küttelahendust

Küttelaendusest ei tasuks maja renoveerimisel mööda vaadata.Shutterstock

Talviselt krõbedad kommunaalarved on viinud olukorrani, kus suur hulk inimesi otsib oma elamiskohale järjest energiasäästlikumat küttelahendust. Kuidas maja renoveerimise korral seda edukalt finantseerida, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Tasuvusaeg on lühenenud

Ehkki uue küttesüsteemi paigaldamine on varasemalt tundunud paljude jaoks ebamõistlik ja liiga kallis, on energiahinnad tasuvusaega olulisel määral lühendanud. “Kui varasemalt oli uue küttesüsteemi tasuvusaeg hinnanguliselt umbes 7–10 aastat, siis täna tasub see end ära juba paari-kolme aastaga,” kinnitas Rebane. 

Ent kui soov on küttelahendust vahetada, siis millest ikkagi alustada? Esimese asjana tuleks aru saada, mille peale energiat kõige rohkem kulub. “Kui sulle tundub, et ruutmeetrite kohta kulub liiga palju energiat, oleks minu soe soovitus alustada energiaauditi läbiviimisest,” julgustas Rebane.

Energiaaudit annab omanikule niisiis põhjaliku ülevaate, kuhu ja millistesse kohtadesse elumajas kõige rohkem energiat kulub. Sealt edasi saab omakorda teha juba detailsemad otsused.

“Paljudel inimestel ei ole täna veel nn tarku majasid, mille puhul on telefonirakendusest näha, mitu protsenti energiast näiteks valgusele või küttele kulub. Seetõttu ei saa inimesed sageli aru, kuhu elektrienergiat kõige rohkem läheb – kas probleem on selles, et maja laseb sooja läbi või on sooja tootmine lihtsalt liiga kallis,” näitlikustas ta.

Pank saab finantseerimisel abiks olla

Ehkki renoveerimistoetust pakub ka KredEx, ennustab Rebane, et nõudlus energiasäästlikumate lahenduste järele on riigis suurenenud enam kui kümme korda. Seega tasuks otsida võimalikke alternatiive, kuidas küttelahenduse vahetust edukalt finantseerida.

“Täna on pangad valmis küttelahenduse vahetamist edukalt finantseerima, seda palju soodsamate intressidega kui varasematel aastatel. Siin pole vahet, kas tegemist on fassaadi soojustamise, akende vahetamise või mõne seadme vahetamisega – see kõik on edukalt finantseeritav,” kinnitas ta.

See puudutab ka varasemalt paljudele hinna poolest krõbedana tundunud päikesepaneele, mille tasuvusaeg on energiahindade muutuse tõttu oluliselt lühenenud. “Täna on päikesepaneelide tasuvusaeg maksimaalselt viis aastat. Ent siin tuleb kindlasti arvestada, et nõudlus päikesepaneelide järele on järsult tõusnud ning järjekorrad on veninud paari kuu kuni poole aasta pikkuseks,” märkis ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.