Plaanid osta esimese kodu? Ekspert selgitab, milliste kuludega tuleb sul nüüd arvestada

Oma kodu toob igakuiselt kaasa erinevaid olulisi rahalisi kohustusi.Foto: DepositPhotos

Uue kodu soetanud inimesele saab üsna pea selgeks, et lisaks kodulaenu igakuisele tasumisele kaasneb kinnisvara omamisega teisigi rahalisi kohustusi. Milliste kuludega tuleb arvestada ning millele tasub kodu ostmisel tähelepanu pöörata, räägib Luminori laenude kompetentsikeskuse juht Helina Kikas.

Kindlustus pakub meelerahu

Helina Kikase sõnul on mõistetav, et esimese kodu ostnud inimene ei pruugi esmapilgul ette näha, millised kulud oma koduga kaasneda võivad. “Kui ühe osa kulutustest moodustab nüüd laenumakse, mis koosneb laenu põhiosast ja intressist, siis tegelikult kaasnevad kinnisvara omamisega ka teised väljaminekud, mille peale esimese hooga ei tulda,” kinnitas ta.

Näiteks on laenuga soetatud kinnisvara puhul kohustuslik sõlmida kodukindlustuse leping. “Kodukindlustus ei ole ainult panga, vaid ka koduomaniku huvides vajalik – kui koduga peaks midagi juhtuma, siis laen jääb ikka alles. Kodukindlustus võimaldab sellise olukorraga seotud riske maandada,” selgitas ekspert.

Samuti tuleks uue kodu ostjal mõelda vabatahtlike kindlustusvõimaluste peale, mis on abiks ootamatute olukordade puhul. “Kui elukindlustus katab laenusumma inimelu kaotuse haiguse või õnnetusjuhtumi tõttu, siis väga populaarseks kindlustusvõimaluseks on laenumaksekindlustus, millega on kaetud inimese laenumaksed, kui ta kaotab töö või viibib näiteks mitu kuud haiglas,” tõi Kikas näiteid.

Kommunaalid, parkimine, telekommunikatsioon

Oma kodu toob igakuiselt kaasa ka teisi olulisi rahalisi kohustusi – nii tuleks igakuiste kulutuste juurde arvata ka kommunaalid. “Kui inimene on varem korterit üürinud, ei tule kommunaalid talle tõenäoliselt üllatusena. Küll aga tuleb sageli selgitustööd teha nendele inimestele, kes kolivad uude koju näiteks vanemate kodust ega oska esialgu selliste kulutustega arvestada,” sõnas ekspert.

Helina Kikase sõnul on ülioluline, et sobiva kinnisvaraga tutvumisel viidaks end kurssi ka kommunaalarvetega. “Kindlasti tasub maaklerilt või ostjalt küsida suviste ja talviste kommunaalide kohta, kuna sõltuvalt kinnisvarast võib kommunaalide osakaal olla teinekord võrdlemisi suur.”

Kinnisvara ostes peab arvestama ka võimalike parkimistasude ja telekommunikatsiooni teenusega, kuna ka need moodustavad igakuistest kuludest märkimisväärse osa. “Lisaks tuleb läbi mõelda ka uue kodu sisustamisvajadus ning võimalikud stsenaariumid, kus kulud võivad veelgi tõusta.Viimaste aastate näitel võib välja tuua euribori või energiahinna tõusu  ning seetõttu tasub arvestada ka võimaliku puhvriga,” lisas ta.

Seega on väga oluline teha kalkuleeritud otsus ja hinnata, kas uue koduga kaasnevad kulud on sissetulekuga võrreldes liiga suured või mitte. “Kodulaen on pikk finantskohustus ning selle aja jooksul võib nii mõndagi juhtuda. Küll aga on alati võimalik vahetada olemasolev kinnisvara uue vastu ning kodu vahetada. Seega ei tähenda kodulaen kohustust kogu eluks – alati on võimalus oma plaanid ümber teha,” kinnitas ekspert.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.