Puust ja punaseks: millal võtta järelmaks ja millal väikelaen?

Väikelaen ja järelmaks on kaks eri asja, millel on ühine eesmärk – võimaldada kliendil soetada teenust või toodet, milleks tal vajalikku summat endal kohe käepärast võtta ei ole.

Kõik suuremad ostud ja väljaminekud tuleb põhjalikult läbi mõelda ning kaaluda kõiki võimalusi. Enne otsuse langetamist tasub nõu pidada asjatundjatega, käia pangas halduri jutul ning võrrelda erinevaid pakkumisi. Luminori tarbimislaenude kasvu juht Grete Grant räägib, millisel juhul võiks eelistada väikelaenu ja millisel juhul järelmaksu.

Millest alustada?

Esimese asjana võiksid välja selgitada oma laenuvõimekuse. Esmase arvutuse saab teha panga kodulehel olevas laenukalkulaatoris. Kalkulaator arvestab sissetulekute ja rahaliste kohustuste põhjal välja sinu esialgse laenuvõimekuse ning edasi saad juba asuda väljaminekuid planeerima. 

Kõik rahalised kohustused tuleb täpselt välja arvutada, et kuumaksed ei tuleks üllatusena ega hakkaks mingil hetkel üle jõu käima. 

Milleks võib võtta väikelaenu?

Väikelaenu saab suuresti kasutada oma elukvaliteedi parandamiseks. Näiteks, kui klient võtab remondiks laenu, on lisaks sellele, et ta end remonditud kodus paremini tunneb, tema kodul ka turul rohkem väärt.

Samamoodi, kui võtta väikelaen terviseprotseduuride katteks, ei pea klient näiteks hambaraviks raha koguma ja pikalt ootama, vaid saab murele kohe lahenduse. 

Laias laastus ongi väikelaen hea variant siis, kui soovid soetada rohkem kui ühe toote ehk näiteks remondikulude, köögilahenduse või kodusisustuse katteks. Väikelaenuga saab osta ka auto ja erinevalt liisingust ei kaasne väikelaenuga kaskokindlustuse kohustust. 

Laenutaotluse saab teha panga kodulehel ning protsess ise käib tänapäeval väga kiiresti. Sissemakse ja tagatis ei ole üldjuhul väikelaenu puhul vajalik. Kindla pakkumise ja vastuse võib saada kätte juba samal tööpäeval. Positiivse laenuotsuse järel tuleb allkirjastada laenuleping (reeglina digitaalselt või pangakontoris) ja seejärel laekub laenusumma kliendi arvele nii kiiresti kui võimalik. 

Millal valida järelmaks?

Järelmaks sobib siis, kui klient soovib osta mõne konkreetse toote nagu näiteks nutitelefoni, teleri või robottolmuimeja, aga ei soovi korraga nii suurt summat tasuda. Samas tasub väiksema summa korral alati mõelda, kas äkki on võimalik toode siiski ilma järelmaksuta osta, sest nii saad intressi pealt kokku hoida.

Järelmaksuleping sõlmitakse üldjuhul kaupluses ning erinevalt väikelaenust, kantakse laenusumma teenusepakkuja kontole. Tagatist järelmaksule vaja ei ole, küll aga võib olla vajalik sissemaks ja mida suurem see on, seda parem.

Järelmaksu puhul võib kliendil olla vähem ruumi muudatusteks. Näiteks, kui soovid järelmaksu ennetähtaegselt tagastada, võivad sellega kaasneda lisakulud. Seepärast tasub enne lepingu sõlmimist lepingu tingimustega põhjalikult tutvuda. 

Kumb on soodsam?

Intressi tase on järelmaksu ja väikelaenu puhul tegelikult üsna samas suurusjärgus. Kulukuse hindamisel tuleb silmas pidada aga kõiki erinevaid nüansse.

Näiteks võib intress olla arvestatud ostuhinnalt või jääkväärtuselt ehk kui laenu tagasimaksed ei ole fikseeritud ning muutuvad iga kuu väiksemaks, on ka jääkväärtuse põhjal intress selle võrra väiksem. 

Kõige olulisem näitaja on krediidi kulukuse määr, sest see näitab ära täpselt kui palju läheb laen kõikide tasude ja kuludega kliendile maksma. Näiteks, kui pakkumist reklaamitakse null intressiga, võib olla selle võrra suurem lepingutasu või muud kulud. Seepärast tuleb enne lepingu sõlmimist selgeks teha, kui palju laen kokku maksab. 

Laenutingimused sõltuvad paljuski laenusaaja võimekusest. Pank või laenupakkuja hindab kliendi kulusid ja tulusid, olemasolevaid laenukohustusi ning vastavalt sellele kujuneb ka intress. 

Kumb on kiirem?

Järelmaksu puhul on kliendil võimalus jalutada poodi, valida välja toode ning sellega ka 10-15 minuti järel koju minna. Siin tasub meeles pidada, et tark ei torma ning olgugi, et järelmaksu sõlmimine käib kiirelt ja lihtsalt, ei peaks ükski laenuotsus olema impulsiivne ega emotsioonist ajendatud. 

Uus toode käes, ei pruugi inimene kohe endale piisava tõsidusega teadvustada, et tal tuleb järgmisest kuust tasuda üks arve rohkem. Samuti tasub meeles hoida, et iga krediidikohustus mõjutab sinu tulevast krediidivõimekust. Seepärast tasub kõik suuremad ostud põhjalikult enne otsuse langetamist läbi mõelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.