Puust ja punaseks: millest koosneb sinu töötasu ning kuhu liiguvad maksud?

Maksude maksmine tagab sulle kui töötajale sotsiaalsed tagatised nagu ravi- või pensionikindlustuse, mida näiteks ümbrikupalga puhul võimalik teha ei ole.Foto: DepositPhotos

Ehkki Eesti maksusüsteem võib esmapilgul tunduda keerulisena ning tavainimesel pole tarvis end kõikide peensustega ilmtingimata kurssi viia, on siiski oluline teada, millist tasu sulle töö eest makstakse ning mis juhtub näiteks siis, kui peaksid ootamatult kaotama töö. Koostöös Luminori ekspertidega teeme selgeks, millest sinu töötasu koosneb ning kuidas seda maksustatakse.

Milliseid makse tööandja tasub?

Kindlasti on igaüks kunagi pidanud endale selgeks tegema mõistete “brutopalk” ja “netopalk” tähenduse. Siiski võib paljudele jääda seejuures segaseks, kuidas neid arvutatakse ning mida need “maksud”, mida palgast tasutakse, endast tegelikult kujutavad.

Meeldetuletuseks: kui brutopalgaks nimetatakse töötasu, kust ei ole maksud veel maha arvatud, siis netopalk tähendab töötasu, kust on maksud juba maha arvatud ning mis laekub otse sinu pangakontole. Kõige lihtsama ülevaate töötasust ja maksudest annab reeglina näiteks palgateatis, kus on selgelt näha, milliseid makse tööandja deklareerib ning töötaja töötasult tasub. 

Ent milliseid makse tööandja sinu töötasult üldse tasub? Nimelt jagunevad maksud järgmiselt:

Tööandja deklareerib ja tasub töötaja töötasult:

tulumaksu 20%
sotsiaalmaksu 33%
töötuskindlustusmakse (töötaja määr 1,6% ja tööandja määr 0,8%)
kogumispensioni makse

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Kõige lihtsam viis, kuidas uue või olemasoleva töölepingu puhul tasusid arvutada, on kasutada palgakalkulaatorit, kuhu on erinevad maksumäärad juba automaatselt sisestatud. Nii saad kõige paremini analüüsida, millest koosneb sinu palk ning kuidas seda arvutatakse.

Maksud tagavad riigi toimimise

Ent kuhu sinu töötasust maha arvatud maksud liiguvad ning miks neid üldse vaja on? Kui tulumaksust finantseeritakse riigi ja sinu kohaliku omavalitsuse üksuse tegevust, siis töötuskindlustusmakse on justkui ennetav meede olukordadeks, kus töötaja peaks jääma töötuks, mistõttu tuleb riigil talle maksta hüvitisi või toetusi ning võimaldada vajalikud teenused. Töötuskindlustusmakse jaguneb omakorda kaheks: kui tööandja maksemäär on 0,8%, siis töötaja puhul on see 1,6%.

Kui sotsiaalmaksust rahastatakse inimese ravikindlustust ning I ja II samba pensioni, siis kohustusliku kogumispensioni makse võimaldab regulaarselt tasuda II samba sissemakseid. Siinkohal sõbralik meeldetuletus: kuna novembri lõpuni on võimalik kohustusliku kogumispensioni maksemäära tõsta alates 2025. aastast 2%-lt 4% või 6% peale, saab igaüks ühe nupuvajutusega pensioniks säästmist kiirendada.

Luminori investeerimistoodete ja -teenuste juht Siim Uusma sõnul tulekski esmajoones mõelda esimesena just nendele investeerimisvõimalustele, kus sinu isikliku tuleviku kindlustamises mängib rolli ka riik. “Teise samba puhul paneb riik kogumisele õla alla ning panustab ka ise 4%-ga. See võimalus tuleks kindlasti ära kasutada,” ütles Uusma.

Sissemakse tõstmine on ühest küljest justkui nähtamatu investeering, kuna raha ei jõua sinu kontole, vaid liigub otsejoones teise sambasse. “Seal saavad aeg ja liitintress oma tööd teha ning veel parema tulemuseni viia,” ütles ta.

Maksud tagavad riigi toimimise

Maksude maksmine tagab sulle kui töötajale sotsiaalsed tagatised nagu ravi- või pensionikindlustuse, mida näiteks ümbrikupalga puhul võimalik teha ei ole. Nii võib ümbrikupalga saaja ilma jääda haigus- või koondamishüvitisest, mistõttu on lepinguta töötamine ennekõike kahjulik just töötajale endale.

Niisiis on maksude maksmisega riiklikult tagatud meie tervishoid, teedeehitus ja transport, haridus ja teadus, aga ka erinevad toetused, pensionid, kultuur, riigikaitse ja riigikulud nagu õpetajate või lasteaiaõpetajate palgad. Teisisõnu: maksud on selleks, et riik toimiks nii nagu vaja.

Alati leidub küsimusi, millele kohe vastuseid otsida ei oska. Seejuures on sulle abiks ekspertidest konsultandid, kes aitavad leida vastused ning pakkuda lahendusi, mis just sulle kõige paremini sobiksid. Nii rahaasjade kui pensioniga seotud küsimuste puhul tasub pöörduda Luminori nõustajate poole.

Tegu ei ole investeerimissoovitusega. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske. Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.