Roheline investeerimine: kuidas tulu teenides keskkonda hoida?

Mure looduse pärast ning soov tagada ka tulevastele põlvedele elamisväärne elukeskkond on pannud inimesi otsima viise, kuidas igas eluvaldkonnas võimalikult loodussõbralikult toimida. See on toonud kaasa märgatava huvi keskkonnasõbraliku investeerimise vastu. Luminori pensionide riskijuht Anton Skvortsov räägib, mida täpselt see endast kujutab ning millised võimalused praegu selleks on. 

Keskkonnahoid ja eetika

Tegelikult ei ole keskkonnasõbralik investeerimine sugugi uus nähtus ning võimalusi on selleks mitmeid. Investeerimismaailmas on loodussõbraliku ja eetilise fondi märk ESG (environmental, social, governance) või SRI (socially responsible investment) kriteerium, mis aitab eristada teiste seast neid variante, mis väldivad keskkonnakahju, ei riku oma tegevusega inimõiguseid ning mille juhtimiskultuur on eetiline. 

ESG kriteeriumile vastavatele ettevõtetele on tekkinud eraldi indeksid ja vastavad investeerimistooted ning paljud investeerivadki vaid sellistesse ettevõtetesse, mis sobituvad nende vaadetega. Näiteks ei pruugi naftatootjad olla kuigi keskkonnasõbralikud ning relvatootjad eriti eetilised. Kui sellised ettevõtted välja arvestada, saab inimene kokku panna endale sobiva portfelli. Sinna alla võivad kuuluda näiteks taastuvenergiat kasutavad ning keskkonda puhastavad või reostust vähendavad ettevõtted. Need võivad olla nii päris uued või uusi tehnoloogiaid kasutavad ettevõtted, aga ka vanemad ja tuntud ettevõtted, mis on hakanud end vaikselt ümber kujundama.

Mida silmas pidada?

Kuna päris ühtset standardit keskkonnasõbralike investeerimistoodete ja ettevõtete jaoks praegu veel paika pandud pole, siis tuleb inimestel ise jälgida, kas ettevõtte või fondi juurde on lisatud märgis green, climate friendly, ESG või SRI. Ettevõtete puhul võib vaadata ka nende kodulehelt, kui suurt tähelepanu nad vastutustundlikkusele oma äritegevuses pööravad.

Samas tuleks kontrollida ka seda, kas märgis ja sisu lähevad omavahel ikka kokku. Ettevõtted ja investeerimistoodete koostajad on trendidest teadlikud ning võivad vahel selliseid reklaamlauseid enda kasuks ära kasutada. 

Teine oluline asi, mida jälgida, on see, et sinu portfell oleks piisavalt hajutatud ja mitmekülgne. Paljude uute tehnoloogiate puhul on oht, et need ei osutu kohe nii edukaks või populaarseks ja inimene kaotab neisse investeerides raha.

Hea näide on päikesepaneelid, kuhu investeeriti kohe alguses väga palju, kuid esialgu ei olnud tehnoloogia nii efektiivne ja päikeseenergia tootmine oli liiga kallis. Kuigi praeguseks on tehnoloogia oluliselt arenenud ning päikesepaneelide tootjate aktsiad näitasid hiljuti väga head tootlust, võisid varakult päikesepaneelide tootjate aktsiatesse investeerinud inimesed saada negatiivse tootluse. Selleks, et end sellise ebakindluse ja riskide eest kaitsta, tuleks oma portfelli kaasata mitme erineva sektori ettevõtteid. 

Lisaks tuleb alati meeles pidada, et ei tohi oma investeerimisotsustes tugineda vaid fondi või ettevõtte varasemal tootlusel. Tihti võib erakorraliselt kõrge eelmise perioodi tootlus näidata, et ettevõte või sektor on juba kallis ning tuleviku tootluse ootus on kesine. Seega peab alati hindama, millist väärtust iga soetatav investeering oma hinna eest pakub.

Kui soovid investeerida nii, et vähemalt mingi osa sinu fondist või pensionifondist on roheline, siis küsi kindlasti pangast nõu või mine kauplemisplatvormile ning vaata instrumentide valikust, kas sinu valik on roheline või mitte. 

Uued tuuled

Selleks, et inimesed saaksid langetada teadliku ja oma eetiliste vaadetega kooskõlas oleva valiku, on EL-is hakatud töötama välja süsteemi, milles tuleb ettevõtetel (sh fondidel) oma ökoloogilise jalajälje kohta tarbijale standardiseeritud kujul infot avaldada. Tulevikus on meil ilmselt selleks kindel raamistik ning inimestel lihtsam endale meelepärased variandid üles leida. 

Looduse ja keskkonna hoidmine on meie kõigi huvides ning kui seda on võimalik teha vastutustundlikult ka investeerimise valdkonnas, on see igati teretulnud trend. Pea meeles, et iga investeeringuga kaasneb risk ning enne investeerimist, varade loovutamist või tehingute sõlmimist tuleb hoolikalt hinnata oma majanduslikku seisu. Iga investor vastutab investeerimisega seotud otsuste eest ise ja seepärast tuleb kindlasti põhjalikult tutvuda kõikide valikute ja dokumentidega.

Luminoris on kõige mugavam viis investeerimiseks Luminor Investor. See võimaldab investeerida rohkem kui 15 000 finantsinstrumenti, sealhulgas aktsiatesse, võlakirjadesse, ETF-idesse (börsil kaubeldavad fondid) ja investeerimisfondidesse. Seega platvorm pakub investoritele väga laia valikut ning on kättesaadav igal ajal, kõikjal ja mis tahes arvutis või nutiseadmes. 

Lisaks keskkonnasõbralike ettevõtete aktsiatele leiab Luminor Investori valikust ka vastutustundliku investeerimisstrateegiaga ETF-e ja fonde. Kasutades platvormi mugavat instrumentide otsingu lahendust leiate endale sobivaid instrumente oma vastutustundliku ja keskkonnasõbraliku investeerimisportfelli kokku panemiseks.

Kui soovid investeerimist katsetada ja mitte kasutada selleks päris raha, siis on sul võimalik proovida Luminori Investori demoversiooni.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autori isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.