Said tuludeklaratsioonist raha juba kätte? Viie konto soovitus, kuhu saadud tulu paigutada

Korki sõnul võiks igal inimesel olla viis erinevat kontot, kuhu igakuiselt saadav raha paigutada.Shutterstock

Et suur hulk inimesi soovib tuludeklaratsiooni täitmisest saadavat rahasummat oma kontole, ei tasuks selle kulutamisega siiski kiirustada – palju mõttekam samm on tegutseda rahatargalt. Kuidas seda täpsemalt teha, soovitab Luminori klienditeenuste juht Eestis Kaspar Kork.

Viie konto reegel

Korki soovitusel võiks pangakontole laekuva rahasumma otsekohe investeerida ning hoiduda selle ebavajalikust kulutamisest. “Kui tulu kohe tagasi investeerida, on liitintressi mõju suurem, mis tähendab, et kasum hakkab omakorda kasumit tekitama,” selgitas ta.

Lisaks investeerimisele on aga häid võimalusi ja lahendusi veelgi. Korki sõnul võiks igal inimesel olla viis erinevat kontot, kuhu igakuiselt saadav raha paigutada ning mis on üksteisest eristatavad sihtotstarbe järgi. Need kontod esindavad justkui füüsilise rahakoti erinevaid vahesid ehk annavad võimaluse raha teadlikult jaotada ja kasutada, ilma et seda asjatult kulutataks.

“Kui esimene ehk peamine konto on see, mida kasutatakse igapäevaste kulutuste tegemiseks, sealhulgas arvete tasumiseks ja poes käimiseks, siis teine konto võiks olla pühendatud investeerimistegevustele, sealhulgas kolmandale sambale,” soovitas ta.

Kolmandale kontole tuleks koguda raha, mis on mõeldud nn elu nautimiseks ehk meelelahutuseks. “Näiteks võiks sellele kontole panna umbes 5% igakuisest sissetulekust. Kui soov on seda raha kasutada, ei teki inimesel süütunnet, kuna sa tead, et see on selleks, et teha midagi toredat koos oma pere või sõpradega,” näitlikustas ta.

Neljandal kontol olevat raha tuleks kasutada harimise ja õppimise eesmärkidel. “Me kõik tahame ennast harida, saada paremaks ja targemaks ning oma teadmisi täiendada. Neljandal kontol olev summa võikski olla selliste soovide realiseerimiseks, olgu selleks mõni koolitus, kursus, kool või hariv kirjandus,” rääkis Kork.

Viies ehk viimane konto on mõeldud tagavaraks ehk ootamatuteks hädajuhtumiteks. “See on reservkonto juhuks, kui pesumasin läheb katki või auto lakkab töötamast. Nii saab seda raha kasutada, ilma et peaks minema näiteks aktsiate või arvete maksmiseks mõeldud raha kallale,” selgitas ta.

Suurusjärgu otsustab iga inimene ise

Ent kui suuri summasid võiks igale kontole kanda? Olgu öeldud, et konkreetse rahasumma suurusjärk võib olla inimeseti väga erinev. “Mõni inimene paneb igale kontole 5%, teine jällegi 10% või 20% oma igakuisest sissetulekust. See sõltub täiesti inimesest endast ja tema võimalustest,” täpsustas Kork.

Tuludeklaratsiooni täitmisest saadavat tulu võiks aga targalt jaotada just viimase nelja konto vahel, mitte suunata seda igapäevaste ostude tegemiseks.

“Et sellist kontode süsteemi luua, tuleks kõigepealt hinnata, kui suure osa suudame igakuisest palgast säästa. Eestis on olemas 20%, 30%, 40%, 50% klubisid, ehk see tähendab, kui palju keegi suudab oma igakuisest sissetulekust kõrvale panna. Säästetava summa võikski jaotada 4 erineva konto vahel,” soovitas Luminori klienditeenuste juht Eestis.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autorite isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid, finantsinstrumente ja kinnisvara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.