Soodsad üürihinnad on äratanud inimestes huvi suuremate pindade vastu

Hindade langus on toonud kaasa uue käitumismustri üürnike seas.Shutterstock

Ehkki kinnisvarahinnad on olnud juba mõnda aega pidevas tõusutrendis ning uusi kortereid on turul üpris vähe, võib üüriturul märgata sootuks vastupidist: kortereid jagub ning samal ajal on nende hind tervisekriisi ajal langenud. Mis sellise olukorra tinginud on ning millal võiks näha olukorra muutumist, räägib Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Koroonakriis mõjutab

Rebase sõnul on Eesti üürituru pakkumiste arv viimase pooleteise aastaga oluliselt suurenenud, seda nii Tallinnas kui Tartus. Peamiseks süüdlaseks on mõistagi koroonakriis.

“Põhjuseks on lühiajaliseks rendiks kasutatud korterite liikumine pikaajaalisemate pindade turule, mis omakorda on põhjustatud turistide vähesusest ja Eestist eemalolekust. Kuna pakkumisi on turule tulnud juurde, on konkurents toonud kaasa üürikorterite hindade languse,” selgitas ta.

Et see muutus leidis aset juba koroonapandeemia alguses, pole tänaseks kuigi palju muutunud. Siiski võib märgata, et pakkumine hakkab pealinnas vaikselt vähenema.

“Tartus saadaval olevate korterite arv on siiamaani väga kõrgel tasemel ning sarnane pooleteise aasta taguse ajaga. Küll aga on Tallinnas hakanud pakkumine vähenema, seda eeskätt viimase kvartali jooksul,” rääkis Rebane.

Kolitakse väiksemalt pinnalt suuremale

Hindade langus on toonud kaasa ka uue käitumismustri üürnike seas: nimelt eelistatakse järjest enam suuremat üüripinda väiksemale, kuna sama raha eest saab täna lubada rohkemat.

“Inimesed pole tahtnud maksta vähem, vaid leidnud natuke suurema korteri samas hinnaklassis ning vahetanud elukohta, kuna ruutmeetri kohta on üürihind ju väiksem,” märkis Luminori jaepanganduse juht.

See on omakorda toonud kaasa suuremate perekorterite pakkumise vähenemise, mis laieneb üüriturult ka parasjagu müüdavatele korteritele.

“Kui veel paar aastat tagasi olid kõige hinnatumad korterid ühe- ja kahetoalised, seda ka kinnisvarainvestori pilgu läbi vaadatuna, siis täna võime näha, et inimese vajadus suurema pinna järele on oluliselt kasvanud. Seetõttu juhtub, et ka praegu müügisolevates uuselamurajoonides ostetakse eesotsas ära just kolme- ja neljatoalised korterid,” ütles ta.

Millal olukord muutub?

Et kinnisvaraturul võib olukord kiiresti muutuda, tundub olevat paslik küsida, millal võiks üüriturg taastuma hakata – seda enam, et koroonakriis on tänaseks kestnud juba poolteist aastat. “Kui vaadata tulevikku, siis fakt on see, et nii kaua, kui turiste tagasi ei tule, ei muutu ka lühiajalise üürimiseks mõeldud korterite turg,” nentis Rebane.

Ent taastumine võib võtta aega isegi veel kauem – siinkohal on peasüüdlaseks turvalisuse küsimus. “Hotell on turisti jaoks kindlasti eelistatum variant, kuna hotellides pööratakse väga palju tähelepanu puhtusele ja pindade desinfitseerimisele – isegi telekapult pakitakse eraldi ümbrisesse. Mõistagi ei pöörata lühiajalise rendi puhul sellistele detailidele nii suurt tähelepanu ja see hoiab olukorra taastumise tagasihoidlikuna,” selgitas Luminori jaepanganduse juht.

Niisiis ei taastu olukord üüriturul kindlasti mitte varem kui järgmise aasta suvel, ent Rebase sõnul ei saa olla kindel ka selles, kuna seda, millal koroonaviirus päriselt taandub, ei oska keegi ette ennustada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.