Süües kasvab isu: kas aktsiate tagatisel võetud laen on ikka hea mõte?

Kas finantsvõimendus on algaja investori jaoks hea valik või mitte?Foto: Shutterstock

Kui esimese hooga võib investeerimismaailma sisenemine tekitada adrenaliini ja põnevust, sünnivad kõige suuremad vead just alustajate uljusest. Kas finantsvõimendus on algaja investori jaoks hea valik või mitte, selgitab Luminori klienditeenuste juht Eestis Kaspar Kork.

Finantsvõimendus on pigem edasijõudnutele

Korki sõnul võib finantsvõimenduse kasutamine tunduda küll algajale investorile atraktiivse võimalusena, kuid seda pole siiski soovituslik teha. “Ka professionaalsete investorite puhul on tegemist julge spekulatiivse käiguga,” lisas ta.

Ent mida finantsvõimendus siiski tähendab? Üks variant on aktsiate tagatisel laenu võtmine, seda selleks, et osta veel rohkem aktsiaid. Teine variant on sõbralt laenata, makstes selle pealt intressi, lootuses, et pärast edukat investeeringut maksame tagasi ja kasum jääb meile.

“Toome lihtsa näite: sa ostad näiteks 1000 euro eest ühe ettevõtte aktsiaid ja rohkem raha sul ei ole, kuid oled veendunud, et nüüd lähitulevikus tuleb see ettevõte välja väga heade majandustulemustega, mistõttu usume, et aktsia hind võib veelgi kasvada,” rääkis Kork.

“Sellisel juhul kasutad aktsiaportfellis olevaid aktsiaid tagatisena, et saada laenu näiteks 5000 eurot ning panna see koos oma 1000 euroga aktsiate alla. Juhul, kui aktsia hind kasvab nüüd näiteks 10 euro pealt 12-le, on 6000 euro pealt saadav kasv 1200 eurot. Kui investor oleks ostnud ainult 1000 euro eest, oleks ka kasv olnud vaid 200 eurot,” selgitas ta.

Laenu pakutakse väga headel tingimustel, kuid see võib olla lõks

Kaspar Korki sõnul pakuvad erinevad finantsinstitutsioonid aktsiate tagatisel laenu väga erinevatel tingimustel. “See oleneb väga palju ka sellest, millised aktsiad või indeksid tagatiseks pannakse. Näiteks on täiesti reaalne soetada 100 000 euro väärtuses uusi aktsiaid, kus tagatismäär on 25%, 50% või 100% ehk siis vastavalt määrale peab sul endal olema kas 25 000, 50 000 või 100 000 euro väärtuses olemasolevaid aktsiaid, et saada laenu 100 000,” rääkis ta.

Intressid, mida investorile pakutakse, võivad sageli jääda alla 2%. “Tingimused on väga head ja lihtne on iseenesest aktsiate tagatisel laenu võtta, kuid see võib olla algajale investorile väga ohtlik,” toonitas Kork.

Milles see ohtlikkus ikkagi seisneb? Et finantsportaalid teevad laenamise väga lihtsaks, võrdub aktsiate tagatisel laenu võtmine sageli libedale teele minekuga. “Tuleb arvestada, et aktsia hind mitte ainult ei tõuse, vaid võib ka ootamatult langeda, mistõttu tuleb meil tagatiseks pandud aktsiaportfell realiseerida ja halvima stsenaariumi korral oleme oma portfelliga nullis või isegi miinuses,” selgitas ta.

Seetõttu tuleks investeerimisega alustamisel mõelda eeskätt sellele, mis on see summa, millest on investor valmis ilma jääma. Samuti võiks investeerimisega alustada omaenda, mitte laenatud rahaga. “Kui seda reeglit järgida on uni kindlasti rahulikum,” kinnitas Kaspar Kork lõpetuseks.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autorite isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid, finantsinstrumente ja kinnisvara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.