Suvekodude turg on hoogustunud, kuid kaks asjaolu tõmbavad tuure maha

Tanel Rebase sõnul on kevadkuud näidanud suvilate ja maamajade müüginumbrite tõusutrendi, kuid siiski on tänavune kevad eelnevatega võrreldes märksa tagasihoidlikum.Foto: Shutterstock

Kevad on täies hoos ning sellega on aktiveerunud ka suvilate ja maamajade turg – Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul on talvine vaikelu küll seljatatud, kuid inimesed kaaluvad suvila või maamaja ostmist järjest rohkem.

Suvekodust on saanud luksuskaup

Tanel Rebase sõnul on kevadkuud näidanud suvilate ja maamajade müüginumbrite tõusutrendi, kuid siiski on tänavune kevad eelnevatega võrreldes märksa tagasihoidlikum. “Tehinguid küll toimub, kuid mitte enam endises määras nagu varem,” kinnitas ta.

Selle trendi põhjusena näeb Rebane eeskätt üleüldist elukalliduse tõusu, mida omakorda mõjutavad veel euribor ja inflatsioon. “Inimesed on järjest hinnatundlikumad ning loomulikult kerkib praeguse olukorra puhul küsimus, kas teist kinnisvara jõutakse üleval pidada või mitte.”

Samas on konservatiivsemaks muutunud ka laenuandjad, seda enam, et klient on euribori riskile märksa rohkem avatud kui varem. “Teise laenu rahuldamine on küll võimalik, kuid kindlasti on ka pank praeguses olukorras järjest ettevaatlikum, kuna kõrge euribor mõjutab oluliselt ka leibkonna igakuist eelarvet,” ütles ta.

Et suvila soetamine puudutab aga hetkel peaasjalikult jõukamat elanikkonda, ongi suvilast või linnakodu kõrvale paralleelselt soetatavast maamajast saanud vaid vähestele kättesaadav luksuskaup. “Tänases olukorras on maamaja või suvila ennekõike privileeg, mida paljud endale praegustes oludes lubada ei saa,” lisas Rebane.

Vanad suvilapiirkonnad on endiselt populaarsed

Kuid millised piirkonnad eestlastele peamiselt ahvatlevad tunduvad? Ehkki männimets ja lähedalt leitav meri või veekoht on jätkuvalt hinda kergitavad tegurid, pöördub pilk sageli ka vanade suvilakooperatiivide poole – selliseid hooneid vaadatakse Rebase sõnul ka eesmärgiga kohandada need aastaringseks elamiseks.

“Kui suvila asub linna lähedal ning vajab kõpitsemist, siis see pole kindlasti ostmist segav faktor, seda enam, kui soov on sinna aastaringseks elamiseks sisse kolida,” tõdes ta. Seega leidub paljusid, kes otsustavad selle kompromissi kasuks.

Samas vaatavad suvilate poole ka inimesed, kes soovivad majast kolida mugavasse linnakorterisse, kuid otsivad sealt põgenemise võimalust just tulevasest suvilast. “Siinkohal on näha, et suvila asukoht on paljude jaoks väga oluline tegur – mida parem on kohalik infrastruktuur, seda paremat hinda suvila müügi eest küsida saab. Praktikas näeme, et eestlased on kena suvila eest nõus maksma märkimisväärseid summasid,” kommenteeris Rebane.

Finantseerimine sõltub kinnisvarast

Suvekodu finantseerimine sõltub Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul suuresti kinnisvarast endast ja inimese soovidest – kui soov on aastaringseks elamiseks sisse kolida, tasub mõelda hoone suuremahulise renoveerimise peale, mis ühest küljest aitab maja elamiskõlbulikuks muuta, kuid teisalt tõstab ka kinnisvara tulevikuväärtust.

“Kui aga inimene seda ei plaani ning soovib suvilas veeta aega vaid suvel, siis erinevate väiksemate tööde elluviimiseks sobib hästi ka ideelaen,” sõnas ta. Niisiis tasub panganõustajaga julgelt ühendust võtta ning erinevaid võimalusi uurida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.