Suvepuhkus ukse ees? Nipid, kuidas seda rahatargalt veeta

Sageli arvavad inimesed ekslikult, et heale meelelahutusele ja meeldejäävale puhkusele peabki palju raha kuluma.Foto: Shutterstock

Suvine puhkus toob reeglina kaasa suuremad väljaminekud, mida erinevate tegevuste nautimiseks, reisimiseks või muudeks seiklusteks ära kasutatakse. Siiski ei pea suvepuhkus tähendama lõhki läinud eelarvet, kuna igaüks leiab võimaluse ka rahatargalt puhkamiseks. Luminori Eesti eraisikutepanganduse juht Kaspar Kork toob välja, kuidas puhkusel raha säästa ning kuidas suuremateks kulutusteks teadlikult valmistuda.

Mida varem, seda parem

Kuivõrd suvepuhkus toob endaga sageli kaasa reisiplaanid, tuleks Korki sõnul plaane teha võimalikult vara, kuna nii on võimalik raha nutikalt säästa. “Mida varem suudame puhkust planeerida, seda odavam see lõppkokkuvõttes on. Kui sa jätad näiteks hotelli või lennupiletite broneerimise viimasele hetkele, võivad hinnad olla mitu korda kallimad. Seetõttu tasub võimalusel planeerida reis võimalikult varakult,” ütles ta.

Siiski on fakt, et päris kõiki plaane suvepuhkuseks ette planeerida ei õnnestu ning ruumi peab jääma ka spontaanseteks ideedeks, mida koos teistega soovi korral nautida. Viimasel hetkel tehtud plaanid ei pea aga Korki sõnul alati tähendama põhjatut auku sinu igakuises eelarves.

“Kui plaanide tegemine pole sinu tugevaim külg, proovi aastaringselt panna iga kuu raha natuke kõrvale. Seeläbi ei pea puhkuse jaoks kasutama jooksvaid sissetulekuid, vaid juba kogunenud raha, mis ongi mõeldud spetsiaalselt puhkuse jaoks,” andis Kork soovituse.

Puhkus ei peitu raha kulutamises

Sageli arvavad inimesed ekslikult, et heale meelelahutusele ja meeldejäävale puhkusele peabki palju raha kuluma. Tegelikult tasub suvepuhkuse eel meelde tuletada kirjutamata reegel: parimad asjad siin elus on tasuta. “Miks mitte võtta sõpradega ette üks päevane matk Eesti looduses, veeta õhtu vabas õhus lõkke ääres ning ööbida uhke hotelli asemel hoopis telkides?” tõi Kaspar Kork näite.

Häid ideid matkamiseks või looduses mõnusa aja veetmiseks leiab näiteks Puhka Eestis koduleheküljelt. Kindlasti tasub silm peal hoida ka erinevate omavalitsuste kodulehel ja sotsiaalmeedia kontodel, kus leidub hulganisti infot tasuta ürituste kohta.

Raha aitab eksperdi hinnangul kokku hoida ka see, kui reis või seiklus võetakse ette mitmekesi – nii õnnestub kulusid omavahel võrdselt jagada. “Kui plaan on minna autoga, saab kütusele kuluva raha mitme peale ära jagada. Samuti on ööbimine soodsam, kui seda tehakse sõprade või tuttavatega üheskoos.”

Kuivõrd suvel toimub palju muusikafestivale ja kontserte, tasub kindlasti uurida, millised üritused nendest on tasuta. “Tasuta ürituste seast võiks igaüks endale meelepärase tegevuse või kultuurielamuse leida. Kui plaan on sõita kontserdile mõnda teise linna või riiki, võiks kindlasti jälgida majutuskohtade hindu ning vältida ööbimist kontserdipaiga läheduses – ka nii õnnestub raha nutikalt kokku hoida,” ütles Kork.

Seega ei jää puhkuse nautimine kunagi raha taha, kui kulutusi teadlikult planeerida või leida nutikas võimalus raha säästmiseks. “Suvi pakub küll erinevaid ahvatlusi ja võimalusi vaba aja veetmiseks, kuid oluline on säilitada kaine mõistus ja tegutseda oma võimaluste piires. Niiviisi tegutsedes ei ole näpud suvepuhkuse lõpuks põhjas ning võib-olla jääb raha isegi alles, mis suunata näiteks järgmise puhkuse eelarvesse,” lisas eraisikutepanganduse juht.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.