Tahad investeerida, aga ei tea kuidas alustada?

Säästmine on hea, aga investeerimine võib olla veel parem. Raha ei pea koguma sahtlisse või kogumiskontole seisma – iga kuu kõrvale pandud summa pealt on võimalik kasumit teenida. Kui varasem kogemus investeerimisega puudub, võib esmapilgul tunduda, et tegemist on keerulise ja heitliku maailmaga, kuid tegelikult ei pea seda pelgama.

Ka algajal investeerijal on mitu head valikut, kuidas oma säästud kasvama panna. Selleks, et neid võimalusi targalt ära kasutada, tuleb alustada teadmiste kogumisest. Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuht Anton Skvortsov räägib, kuidas investeerimisega algust teha ning millega peaks kindlasti arvestama.

Uuri ja küsi

Ilma ühegi varasema teadmiseta ei tasu investeerima rutata – enne jooksmist tuleb õppida kõndima. Alustada võiks sellest, et mõtled põhjalikult läbi, millised on sinu eesmärgid. On need pikaajalised või lühema perioodi peale? Kui suurel või väiksel määral soovid sa investeerimisega ise aktiivselt tegeleda? 

Kõigepealt tasub tutvuda oma panga kodulehel olevate teemakohaste materjalidega. Sealt leiad mitmeid artikleid, blogi ja muud kasulikku infot investeerimise ja säästmise kohta. Hea allikas on ka minuraha.ee, kus on lihtsas ja selges keeles kirjutatud ülevaade kõikidest investeerimisvõimalustest, valikutest ja riskidest.

Kui lugemisest jääb väheks või tunned, et tahaksid üht-teist juurde küsida, võid selleks ka panga poole nõustamisele pöörduda. Kindlasti ei pea muretsema, et kliendile nõustamise lõpuks mõni toode pähe määritakse – pankadel on kohustus lähtuda nõustamisel ainult kliendi huvidest ning soovitada talle neid variante, mis on talle parimad ega käi üle jõu.

Pank ei kiirusta oma kliente tagant ning lähtub põhimõttest, et tark ei torma. Oma valikuid tuleb põhjalikult kaaluda ning panga roll on need kliendile lihtsalt võimalikult hästi lahti seletada.

Samuti korraldatakse aeg-ajalt investeerimise ja säästmise teemal seminare või veebiseminare, aga nende puhul tuleb olla ettevaatlik, sest iga allikas ei ole usaldusväärne. Sama kehtib ka tuttavatelt nõu küsimisega. Seepärast tasub algteadmised koguda pangast või mõnelt usaldusväärselt veebilehelt. 

Teadmiste kogumine ning ennast teemaga kurssi viimine käib tegelikult kiiresti. Kindlasti ei tasu muretseda, et investeerimine käib valdkonnana üle jõu – selleks ei pea olema tipp-matemaatik või majandusteadlane. Baasteadmised on kättesaadavad kõigile ning omandatavad piisavalt väikese vaevaga. 

Püstita endale eesmärgid

Sinu valikud sõltuvad suuresti sellest, milline on sinu finantsolukord ja plaanid. Kui sul on lihtsalt arvele kogunenud summa, millele kohe kindlat otstarvet mõelda ei oska, võiks selle kindlasti kasvama panna. Selleks tuleb paika plaan ning seada endale eesmärgid. 

Kui sul on on aga kindel plaan koguda endale näiteks 10 aastaga konkreetne summa, siis on tark endale kokku panna mitmekülgne ja hajutatud portfell. Eelista fonde (sh börsil kaubeldavaid fonde), mitte üksikaktsiaid, sest olgugi, et nendega on võimalik päris hästi teenida, on ka riskid küllaltki suured.

Fondide valikut tutvustab kliendile pank ning aitab sobivad välja valida. Kauplemisplatvormidest leiab hulk börsil kaubeldavaid fonde ehk ETF-e. Nagu nimestki selgub, on ETF sarnane tavalise fondiga ehk moodustab väärtpaberite või muu alusvara kogumit, kuid millega kaubeldakse börsil. Lisaks kauplemisplatvormi enda analüüsivõimalustele, aitab ETF-ide valikut teha ka näiteks veebileht www.justetf.com.

Pikaajalise investeeringu puhul on sinu enda ajakulu väga väike. Oma porfelli tegemistel võib silma peal hoida kord kuus või isegi vähem. Arvesta sellega, et fondide kõikumine on normaalne ega tähenda, et peaksid kohe raha ühest teise üle viima. Uuringud näitavad, et kui liiga tihti ja pingsalt oma portfelli jälgida, teed suurema tõenäosusega vigu ning kaotad tootlust. Seepärast tasub võtta asja rahulikult ning teatud perioodi tagant olukord üle hinnata. 

Kui fondide olukord ongi muutunud, võib oma investeeringud rebalansseerida ehk uuesti tasakaalu viia. See tähendab, et müüa seda, mis on kasvanud ja panna juurde sinna, mis kahanenud. Näiteks, kui oled investeerinud 50 protsenti summast aktsiatesse ja teise 50 protsenti võlakirjadesse ning aktsiate osakaal sinu portfellis on rohkem kasvanud, on kasvanud ka sinu investeeringu risk ning seda tuleb maandada. 

Kui sinu eesmärk on koguda endale pensionipõlveks raha, siis on parim variant algajale investeerijale kindlasti kolmas pensionisammas, mis on ainus maksusoodustusega investeering. III samba puhul saab aastas tehtud sissemaksete pealt järgmisel aastal 20 protsenti tulumaksutagastust. See tähendab 20-protsendilist tootlust lisaks sellele, mida fond ise teenib.

Siin tasub muidugi arvestada, et tulumaksu saab tagasi sissemaksetelt, mis on kuni 15% inimese aastasest brutosissetulekust, kuid mitte suurem kui 6000 eurot aastas. Selleks, et omal käel samaväärne tootlus saavutada, tuleks investeerimisega juba tõsisemalt tegelema hakata, kuid tõsiasi on see, et enamikul pole selleks piisavalt aega ega teadmisi. 

Sinu ainus ajakulu III samba puhul on fondide kombinatsiooni valimine, mille juures on panganõustaja või veebirakendus abiks. Edasi piisab sellest, kui aeg-ajalt (paari aasta tagant) fondide tootlus üle vaadata. 

Oma investeeringu eest vastutad ise

Pea meeles, et iga investeeringuga kaasneb risk ning enne investeerimist, varade loovutamist või tehingute sõlmimist tuleb hoolikalt hinnata oma majanduslikku seisu. Iga investor vastutab investeerimisega seotud otsuste eest ise ja seepärast tuleb kindlasti põhjalikult tutvuda kõikide valikute ja dokumentidega.

Luminoris on kõige mugavam viis investeerimiseks Luminor Investor. See võimaldab sul investeerida rohkem kui 14 500 finantsinstrumenti, sealhulgas aktsiatesse, võlakirjadesse, ETF-idesse (börsil kaubeldavad fondid) ja investeerimisfondidesse ning on kättesaadav igal ajal, kõikjal ja mis tahes arvutis või nutiseadmes.

Kui soovid investeerimist katsetada ja mitte kasutada selleks päris raha, siis on sul võimalik proovida Luminori Investori demoversiooni.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autori isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.