Tanel Rebane: enamik eestlasi on finantsvabaduse saavutanud tänu kinnisvarale

Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane.Foto: Luminor

Ehkki 30 aastaks võetud kodulaenu kiputakse sageli võrdsustama hoomamatu suurusega laenukoormaga, millest enam pääsu ei ole, on tegelikkus sageli hoopis teistsugune. Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul tuleks kinnisvarasse suhtuda kui investeeringusse, millega kindlustatakse tulevikku.

Kodulaen on kohustus, aga mitte koorem

Kuigi kodulaen on finantskohustus, mis võetakse sageli mitmekümneks aastaks, ei pea see tähendama, et kinnisvara ostmine tähendaks ilmtingimata rasket koormat, mida inimesel edaspidi kanda tuleb. Tanel Rebase hinnangul on kodulaen küll igakuine kohustus, kuid niisamuti on seda ka paljud teised igapäevaelu jaoks vajalikud toimingud.

“Igakuine kohustus on ka toidupoes käimine ja riiete või jalanõude ostmine. Kui toiduained ja rõivad on mõeldud tarbimiseks, siis kinnisvara jääb alles ka aastate ja aastakümnete pärast. Seega on kodulaen küll kohustus, kuid sellel on tulevikus püsiv väärtus,” rääkis ekspert.

Kas osta või üürida?

Aktiivsetel koduotsijatel tuleb uue elamispinna otsimisel langetada keeruline otsus: kas eelistada üürimist või taotleda pangalt kodulaenu. Ehkki kõrge euribor vähendas vahepeal ostuhuviliste aktiivsust, on Rebase sõnul oluline, et hetkeolukorrast osataks näha ka kaugemale ning hinnata pikemat perspektiivi. “Kui üürimise puhul makstakse raha kellelegi teisele, siis kodulaenu puhul on laenumakse seeme iseenda tuleviku kindlustamiseks,” ütles ta.

Kuivõrd kinnisvara on võimeline väärtust tulevikus kasvatama, on see ka põhjus, miks eelistavad eestlased investeerimise vaates sageli just kinnisvara. Ehkki investorite seas leidub ka skeptikuid, kes eelistavad aktsiaturge kinnisvarale, leiab igaüks endale sobiva võimaluse ja investeerimisstrateegia, mida järjekindlalt ellu viia.

“Investeerimises on palju erinevaid võimalusi ning üht kindlat vastust, kuidas finantsvabadust saavutada, kindlasti olemas ei ole. Küll aga on aeg näidanud, et enamik eestlastest on finantsvabaduse saavutanud tänu kinnisvarale ning kasutanud oma kinnisvaraportfelli täitmiseks just laenuvõimendust,” rääkis Rebane.

Seega on palju positiivseid näiteid, kus inimesed on saavutanud oma eesmärgid just tänu kinnisvarasse investeerimisele. “Kindlasti tasub hoolikalt kaaluda nii eeliseid kui ka puudusi, kuid kinnisvara on igal juhul investeering tulevikku, millel on tulevikus püsiv väärtus,” sõnas ekspert lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.