Teeme selgeks: kas KredExi käendusega soetatud korteri võib välja üürida?

Kas KredExi käendusega ostetud korterit võib välja üürida või mitte?Foto: Shutterstock

Kinnisvara on eestlastest investorite seas väga populaarne varaklass. Et kiire hinnatõus on märkimisväärselt mõjutanud ka korterite ja majade maksumust, otsivad inimesed nutikaid võimalusi, kuidas kinnisvara soetamine võimalikult rahakotisõbralikuks teha.

Kas KredExi käendusega soetatud korterit võib investeerimise eesmärgil välja üürida või mitte, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Kellele on käendus mõeldud?

KredEx eluasemelaenu käendus on eestlaste seas laialt tuntud toetusmeede, mida kasutades on võimalik pangalt laenu saada 10% omafinantseeringuga ning kui see on olemas, puudub vajadus ka lisatagatise kasutamiseks. 

Seega on sihtgrupiks just need inimesed, kellel ei pruugi vajalikku omafinantseeringut veel olla, kuid kes sooviksid sellegipoolest laenu abil kodu osta. Samas saab käendust kasutada ka olemasoleva korteri renoveerimiseks ja kodu ehitamiseks. Täpsemate tingimuste ning toetusmeetme sihtgruppidega saab tutvuda KredEx eluasemelaenu käenduse kodulehel.

KredEx ei ole mõeldud äritegevuse, vaid koduostu toetamiseks

Kuid kas KredExi käendusel soetatud korteri võib hiljem üürile panna? “Lühike ja konkreetne vastus on ei,” ütles Tanel Rebane.

“KredExi ja riigi poolt ellu kutsutud meede on mõeldud ennekõike iseendale kodu ostmiseks. Seetõttu kuuluvad sihtgruppi noored pered ja spetsialistid, kes ei saaks muidu endale seda tehingut lubada,” selgitas ta. “Sellest lähtuvalt ei tohi KredExi abil finantseeritud kinnisvara välja rentida.”

Kinnisvara väärtus võib kasvada

Sellegipoolest tekib tema sõnul sageli olukordi, kus inimesel on vaja käendust vaid kinnisvara soetamise hetkel, kuid paar aastat hiljem tekib soov näiteks olemasoleva korteri väljarentimiseks ning uue soetamiseks. Sellisel juhul on võimalik läheneda olukorrale veidi teisiti.

“Kui näiteks kinnisvarahinnad on vahepeal tõusnud või ostja on vahepeal laenusummat teatud perioodi jooksul kenasti tagasi maksnud ning soovib KredExi käendusest loobuda, võib ta tellida uue hindamisakti, kuna võib juhtuda, et sinna on tekkinud omafinantseeringu puhver,” rääkis Rebane.

Luminori eraisikute panganduse juht tõi lihtsa näite. “Oletame, et omanik võtab näiteks 100 000 eurot laenu, finantseerib ise sellest 10% (10 000€) ning KredEx käendab veel 5% (5000€). Kui omanik maksab nüüd aasta-kahega 5000 eurot laenu tagasi, jääb vaheks 15%. Seega, korteri väärtus on endiselt 100 000 eurot, aga kuna laenujääk on nüüd 85 000 eurot, võib KredExi käenduse sealt hindamisakti toel välja võtta. Kui seda enam ei ole, saab klient soovi korral korteri välja üürida,” näitlikustas ta.

Eluasemelaenu käenduse puhul tuleb kindlasti tähele panna, et tagatiseks olev vara tuleb kindlustada. Samuti käib käenduse taotlemine läbi panga. KredExi käendus võib moodustada küll kuni 24% tagatisvara väärtusest, kuid mitte rohkem kui 20 000 eurot. Korraga saab kasutusel olla ainult üks KredEx käendusega laen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.