Teeme selgeks: kes võiksid pensionifonde omavahel kombineerida ja miks?

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Teise ja kolmanda samba puhul leidub Eestis hulganisti erinevaid fonde, mille vahel valida. Kuid sageli räägitakse ka võimalusest neid omavahel kombineerida, eesmärgiga panna kokku just enda vajadustele kõige sobivam fond. Mida see endast kujutab ning kes võiksid kombineerimisele mõelda, selgitab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Pensionifondide seast leiab sobiva

Sobiva pensionifondi valikul saab igaüks teha endale sobivaima otsuse fondi riskitaseme, tootluse ja tasude põhjal. Madissoni sõnul võiks inimese pensionivara kuuluda üldjuhul küll ühte konkreetsesse fondi, kuid alati leidub ka erandeid. “Kuna pensionifondidele kehtestatud ranged nõuded ja regulatsioonid tagavad fondide mõistliku hajutatuse, pole põhjust kahelda, et olemasolevad fondid on piisavalt hajutatud ja on igati konkurentsivõimelised,” ütles ta.

Seda kinnitab omakorda ka asjaolu, et pensionifondide sisu võib üksteisest väga palju erineda – kui 20ndates ja 30ndates eluaastates inimestele on mõeldud agressiivsemad ehk vaid aktsiaturgudele orienteeritud pensionifondid, siis vanemaks saades suunatakse pilk järjest rohkem madalama riskiga pensionifondidele, kuhu kuuluvad peamiselt võlakirjad.

“Teadlikumad investorid valivad fonde järjest rohkem ka isiklikele jätkusuutlikele põhimõtetele vastavalt, riskialtimad investorid otsustavad rohkem tootluse põhjal,” näitlikustas Madisson erinevaid vaatenurki.

Kombineerida võiks pensioniea lähenedes

Siiski otsustab üks osa inimestest pensionifonde omavahel kombineerida ning paigutada vara rohkem kui ühte fondi. Kuid miks seda ikkagi tehakse? Kombineerimine võiks Madissoni sõnul tulla päevakorda siis, kui varasemad valikud pole olnud investori jaoks eakohased ning vanuse suurenedes tekib soov riske järk-järgult hajutada.

“Kui inimene on jõudnud 50ndatesse eluaastatesse ning soovib hakata pensionifondilt riske maha võtma, kuid kardab, et teise pensionifondi kasuks tehtud otsus võib olla tema jaoks liiga järsk muutus, siis soovitame kaht pensionifondi omavahel kombineerida – see tagab pensionieale lähenevale inimesele soovitud hajutatuse,” selgitas ta.

Kuivõrd maailmamajandus toimib tsükliliselt, tõuseb Madissoni sõnul päevakorda ka ajastamise küsimus. “Võib juhtuda, et majanduses valitseb parasjagu mõõn, mistõttu on ka aktsiaturgudel kehvem periood – sellisel juhul ei tasu teha väljumist ebasoodsal momendil, vaid hajutada ajastamine paari aasta peale. Kombineerimisega hajutatakse seega ka võimalikke riske.”

Sedasama võib aga teha ka majanduse tõusuperioodil. “Kui majanduses on kiire tõus, tasuks samuti natuke väljumisega oodata, kuna tihtipeale on just tipueelne periood see aeg, kus suuremat tootlust teenitakse. Seega on nii tõus kui ka mõõn pensionifondide seisukohast väga olulise tähtsusega perioodid, kus ajastamine võib tagada soovitud edu,” selgitas ta.

Kombineerida tasub mõistlikkuse piires

Kuigi pensionifondide kombineerimist soovitab Madisson eelkõige alates 50. eluaastast üleminekul kõrgemast madalama riski suunas, siis vahel otsustavad selle võimaluse kasuks ka teadlikumad investorid. Samuti on kombineerimine teinekord ajendatud soovist lisada pensionivaradele veidi vürtsi soetades juurde mõnda kitsama investeerimisstrateegiaga pensionifondi, aga uudishimust erinevate fondivalitsejate vastu.

 “Võib ka juhtuda, et inimene ei soovi olla vaid ühest fondist sõltuv ning tahab riske veelgi maandada. Sellisel juhul võiks tõepoolest hoida vara enam kui ühes pensionifondis ja hinnata, kas selline lahendus sobib. Samuti on kombineerimine võimalus ka siis, kui on soov mõne teise pensionifondiga tutvuda ja olla selle fondivalitseja kommunikatsiooni saajaks. Seeläbi saab investor kindlama arvamuse välja kujundada,” kirjeldas ta.

Kuivõrd kolmanda samba fonde, kuhu inimene raha jooksvalt säästab, võib olla rohkem kui üks , soovitab Madisson jääda mõistlikkuse piiridesse. “Kõik sõltub investori võimekusest ja soovidest. Kui kombineerimine on soov, kuid ei teata, kuidas seda täpsemalt teha, siis kindlasti soovitan pöörduda panga poole ja spetsialistiga konsulteerida.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.