Uusarenduste korterid on järjest väiksemad? Ekspert: ostjatel on iga ruutmeeter arvel

Uusarenduste korterite hinnad on aga jätkuvalt kõrged ning üheks põhjuseks on eksperdi hinnangul ehitushinna jätkuv tõus.Foto: DepositPhotos

Kinnisvaraturul võib taaskord näha arendajaid julgemalt koppa maasse löömas ning uus aasta võiks kaasa tuua uusarenduste müüginumbrite kasvu. Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on kinnisvara kõrge hind aga tinginud olukorra, kus ostjatel tuleb järjest rohkem iga ruutmeetri vajadus põhjalikult läbi kaaluda.

Ehitada on jätkuvalt kallis

Tanel Rebase sõnul on rõõmustav, et arendajad julgevad taas uusarendustesse investeerida ning uusi kodusid ehitama hakata. “Tunnetuslikult on näha, et alustatakse ka päris suurte uusarenduste ehitusega, nii Tallinnas kui ka väljaspool. Kui raha hinna kasvades oldi esialgu ettevaatlikumad, siis täna võib näha, et koppa lüüakse järjest rohkem maasse,” kinnitas Rebane.

Uusarenduste korterite hinnad on aga jätkuvalt kõrged ning üheks põhjuseks on eksperdi hinnangul ehitushinna jätkuv tõus. “Kuna Eestis on kinnisvarahind viimase 10 aasta jooksul Euroopa teiste riikidega võrreldes kõige kiiremini kasvanud, siis inimeste sissetulekuid ja üleüldist elatustaset arvestades on hind muutunud suhteliselt kalliks.”

Kuivõrd uusarendusse saavad endale kinnisvara lubada keskmisest jõukamad inimesed, ongi arendajad viimastel aastatel investeerinud just eksklusiivsemasse kinnisvarasse. “Inimesed, kes uusarendusse korterit lubada saavad, ei ole majanduses toimuvast nii palju pihta saanud. Arendajad on sellest aru saanud ning suunanud tähelepanu just sellesse segmenti,” sõnas Rebane.

Kas ruumi jääb ka hinnaalanduseks?

Siiski on kinnisvara kõrge hind mõjutanud ka pakutava kinnisvara olemust, eelkõige ruutmeetrite arvu. Kindlasti on ostuhuvilised pööranud järjest suuremat tähelepanu ruutmeetrite arvule – teisisõnu on iga ruutmeeter arvel. 

“Kui koroonapandeemia ajal tekkis inimestel vaba raha, kinnisvara oli märksa soodsam ning seetõttu soetati pigem ruumikamaid kortereid, siis täna tuleb arvestada, et 20 lisaruutmeetrit tähendab Tallinna korteri puhul ligikaudu 100 000 eurot hinnale lisaks,” näitlikustas Rebane.

Seetõttu on kahetoalised kahanenud taas hinnanguliselt umbes 45- ja kolmetoalised 65-ruutmeetriseks. Samuti pakutakse kinnisvarale lisaks järjest enam ka tasuta parkimiskohta või panipaika, vahel ka köögimööblit.

Kuivõrd 2025. aastal võiks uusarenduste müüginumbrid kasvada, ennustab Rebane, et pakkumise tõustes võiks ruumi tekkida ka hinna osas läbirääkimisteks. “Kindlasti on võimalik hinna suhtes paremini läbi rääkida sellistes piirkondades, kus pakkumist jagub ehk sarnaseid kortereid on jalaga segada. Eksklusiivsema korteri puhul on aga tulemust märksa keerulisem saavutada, mistõttu tuleb olla valmis, et tõenäosus on üsna väike,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.