Väikemajad löövad Eestis laineid: kuidas see unistus teoks teha?

Väikemaju kerkib nagu seeni pärast vihma.Shutterstock

Kes suvepuhkuse ajal kodumaal ringi reisides terava pilguga autost välja vaatas, võis märgata, et väikemaju kerkib Eestis nagu seeni pärast vihma. Millised on väikemajade eelised ning kuidas see soov ellu viia, räägivad ÖÖD peegelmajade juht Andreas Tiik ja Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Mida väiksem, seda parem

Milles ikkagi seisneb väikemajade populaarsuse tuum? ÖÖD juhi Andreas Tiigi sõnul on inimesed ühiskonna arengu käigus hakanud mõistma, et tohutult suuri maju pole praktiline ehitada. “Mida vähem ja väiksemad on “asjade“ ees meie kohustused, seda rohkem aega jääb tegelemiseks nende teemadega, mis meile tegelikkuses naudingut pakuvad,” põhjendas ta.

Teiseks põhjuseks tõi Tiik siseturismi kasvu. “Näeme enda valdkonnas, kuidas COVID-19 tulemusel on suuresti kasvanud siseturism: arusaadavalt inimesed lendavad vähem ning veedavad rohkem aega kodumaal. Viimane aga tähendab, et otsitakse aktiivsemalt võimalusi, kuidas kiirest linnaelust eemale pääseda,” rääkis ta.

“Veel neli või viis aastat tagasi praktiliselt puudus võimalus rentida korralikku väikemaja – turul olid üksnes suured külalistemajad 8-liikmelisele või suuremale seltskonnale. Just ÖÖD oli üks esimesi, kes alustas rentimiseks mõeldud väikemajade paigaldamisega loodusesse,” ütles Tiik. Käesoleva aasta lõpuks on üle Eesti kokku 25 ÖÖD maja, mida on võimalik välja rentida.

Ehkki ÖÖD peamine fookus on majutuseks mõeldud väikemajadel, siis tegelikult leidub sellistel majadel lisafunktsioone veelgi. “ÖÖD vormi on tehtud ka kontoreid, stuudioid, saunu, müügisalonge, arstikabinette ja nii edasi,” tõi ta välja.

Ideelaen väikemaja soetamiseks

Luminori jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on väikemajad hetkel tõepoolest populaarsust kogumas. Sellist laadi kinnisvara soetamiseks soovitab ta huvilistel kaaluda ideelaenu. “Ideelaen sobib hästi suvilate, maamajade, kruntide ja mitte nii kohtkindla kinnisvara ostmiseks, nagu seda on sageli väikemajad,” sõnas ta.

Kuna traditsioonilise kodulaenu puhul seotakse tagatis asukohaga ehk teatud krundiga, siis ideelaenu puhul sobivad tingimused väikemaja soetamiseks paremini. “Kuna sissemakset pole vaja, ostavad inimesed sageli teisest või kolmandat kinnisvara just ideelaenu kaasabil,” kinnitas ta.

Võib esineda takistusi

Kuigi väikemaja soetamine võib pealtnäha tunduda justkui lihtne protsess, võib sellegipoolest ette tulla teatud takistusi, millega esialgu arvestada ei osata. “Esiteks soovitame alati kõigepealt pöörduda kohaliku omavalitsuse poole – näeme sageli probleemi, kus ametnikud tõlgendavad loodud seaduseid erinevalt,” näitlikustas Tiik ning tõi näiteks juhtumid, kus vallad nõuavad ärimaa olemasolu, kui maa-alale püstitatakse midagi väljarentimise eesmärgil. “Samuti tõlgendatakse erinevalt ehitusseaduse tabelit lisa 1, mis puudutab alla 20-ruutmeetriliste hoonete püstitamist elamumaa ehitusalasse,” lisas ta.

Andreas Tiigi sõnul saab sageli takistuseks maatüki sihtotstarve ning lubade saamine. “Kuidagi on jäänud arusaam, et väikesel majal on väikesed mured. Meie kogemus ütleb, et mida kaugemale Tallinnast maja paigaldada, seda lihtsamaks ametnikega suhtlus kujuneb ning seda rohkem on ka inimlikku faktorit ja teatavat mõistmist,” rääkis ta.

Kindlasti on vaja välja selgitada maja püstitamiseks vajalike kommunikatsioonide olemasolu nagu vesi, elekter ja kanalisatsioon. Näiteks võibki sageli takistuseks saada elektri olemasolu. “Eesti kliimas puhtalt päikeseenergiaga majutusäri pidada ei ole reaalne,” toonitas Tiik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.