Nutika ostleja säästublogi

Kui pühad ajavad hulluks: ettevõtja Kaarel ja nelja lapse ema Anneli räägivad, kuidas nemad jõulustressi väldivad

Mida rohkem advendikalendri aknaid avaneb, seda enam kasvab meis stress ja mure - kas kõik ikka pühadeks valmis ja vajalik olemas.Foto: Shutterstock

Advendiaegne jõuluootus peaks olema rahulik ja vaikne aeg. Aeg mõnusalt perega veetmiseks, iseendasse vaatamiseks ja aastale tagasi mõtlemiseks. Paraku kipub olema nii, et mida rohkem advendikalendri aknaid avaneb, seda enam kasvab meis stress ja mure – kas kõik ikka pühadeks valmis ja vajalik olemas. Uurisime kogenud jõuluspetsialistide käest, kuidas nemad oma jõulutoimetusi planeerivad, millal kingid valmis varuvad ning kuidas sealjuures rahu ja rõõmsa meele säilitavad.

Aegsasti varutud kingirõõm

Pensionär Maimu (73)  ütleb muiates, et tema on vana kooli inimene, kes alustab kinkide varumist juba sügiskuudel. Kuigi mõnikord kipuvad tema seitse lapselast oma jõulusoovide kirja alles viimasel hetkel koostama, püüab proua laste soovid aegsasti välja uurida. “No ega nõukaajal polnud ju poest midagi saadagi ja siis polnud harv juhus, kui juba suve lõpus kaubandusvõrgus midagi kingiks sobivat leides, selle kohe ära ostsin ja jõuludeks tallele panin,” naerab Maimu ja lisab, et õnneks täna seda muret enam pole. 

Viimaseks hetkeks ei jäta ta aga siiski midagi, sest soovib rahulikult pühi nautida. Kui enne pandeemiat võis Maimut sageli poodides kohata, siis nüüd eelistab ta hoopis e-poes ostelda. Ka oma igapäevaostud on ta e-poodi üle kolinud. Maimu koostab kõigi soovidest nimekirja, otsib soodsamad pakkumised ja ostab tooted ära. Pakkematerjali ta tavaliselt ei ostagi, talle meeldib loominguline lähenemine ja taaskasutus, kodus on tal alati midagi pakendiks sobivat olemas. “Mina ei kirjuta kunagi kingikoti peale selle saaja nime, vaid seon nimesildi sanga külge, nii saab kotte aastaid kasutada,” toob Maimu nutika näite.

Ise tehtud jõuluilu

Oma kodu kaunistamist alustab pruoa tavaliselt esimese advendi paiku, lisades igal nädalal midagi juurde. Igal aastal lubab ta enda rõõmuks mõned uued jõuluehted ka, et oleks vaheldust.

Tegus nelja lapse ema Anneli (39) on samuti osav planeerija. Selleks, et tiheda graafikuga pere logistika toimiks, ei saa midagi juhuse hooleks jätta. Nii on lood ka pühadeks valmistumisega. Pereema hobiks on käsitöö ning seetõttu on ta loonud traditsiooni – ta teeb igal aastal igale oma lapsele ühe jõuluehte. “Meil kõigil on ju lapsepõlvest kaasa tulnud oma vanad ja armsad jõuluehted ning ma soovin, et kui minu lapsed ükskord kodust lähevad, siis oleks neilgi karp kallite ehetega kaasa võtta,” selgitab naine.

Südamlik jõulukink

Jõulupühi peetakse Anneli peres õe-venna perede ja vanematega koos vaheldumisi neljas kodus. “Igal aastal lepime aegsasti kokku, kelle juurde kokku tuleme ning kes mida jõululauale toob, nii ei pea ülearu palju stressama ka,” on Anneli rahul. Toidukraami ostab ta viimastel aastatel peamiselt e-poest, sest nii on mugavam ja hoiab väärtuslikku aega kokku. 

Omaette lugu on kingitustega. Mitme pere peale on palju lapsi ja nõnda kippus asi käest minema, Iga pere tegi kingi ja kuhjad said suured ning rõõm kippus kaduma. Seepärast otsustati, et tõmmatakse kingiloosi. Ka selles lepiti kokku, et lastele tehakse nö päris kingitused, kuid täiskasvanud saavad mõnusalt koos veedetud aega või mõne toreda lubaduse. “Vahvaid kinke olen aastate jooksul saanud, mu õde kinkis näiteks lubaduse, et toob mulle järgmisel aastal ühe korra hommikusöögi voodisse ja mees 5-kilomeetrise jooksuringi metsas kahekesi koos,” kirjeldab Anneli oma pere kingitraditsioone.

Oh kuusepuu, oh kuusepuu…

Ettevõtja Kaarel (27) ütleb, et nende pere veedab jõulud oma maakodus. Kuusk tuuakse alati oma metsast ja tavaliselt selline, mis niikuinii tuleks maha võtta. “Seepärast on mõni jõulupuu sattunud ka pisut rääbakam. Meid see ei häiri, sest tulede ja viledega vuntsime puu üles. Lõpuks loeb ju kuuselõhn ja tunne,” tõdeb pereisa. Teine tore traditsioon on selles peres veel, nimelt istutatakse igal kevadel oma metsa kümmekond kuuseistikut, et jõulupuid tulevikus ikka jaguks. 

Aegsasti plaane tehes ja loominguliselt lähenedes saabuvad pühad mõnusalt ja liigselt stressamata. Kaunist jõuluootust!

Head nipid: kuidas muretult  jõuludeks valmistuda

  • Otsusta varakult, kus ja kellega jõule tähistad.
  • Vaata aegsasti oma jõulukaunistused üle ja kaunista kodu omas tempos. Vajadusel osta või tee ise ehteid lisaks.
  • Koosta varakult kingilist, vaata sooduspakkumisi ja osta kingid arvestusega, et ka e-poest tellituna need õigeks ajaks kohale jõuaksid. Barbora tootevalikust leiad toredaid ja praktilisi kingitusi igale eale ja maitsele.
  • Ära jäta pakkimist viimasele minutile. Kasuta juba käigus olnud pakkematerjali, kinkekotte või muud kodus leiduvat.
  • Jõulumenüü koostamisel saad inspiratsiooni Barbora retseptikogust. Vähem kui 30 minutiga valmivate jõuluroogade valmistamiseks vajalikud toiduained saad sealsamas ühe klikiga ostukorvi tõsta. 
  • Veeda aega koos lähedaste ja sõpradega. Matkake koos looduses, pidage metsas või mere ääres talvepikniku või seigelge koos mööda Eestimaa kauneid paiku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.