Kuus toitu, mis suurendavad õnnetunnet!

Õige toiduga on võimalik juba hommikul panna alus heale ja õnnelikule päevale.Foto: Shutterstock

Endorfiin on õnnehormoon, aga mida sa sellest täpsemalt tead? Enamasti räägitakse, et keha toodab seda kõige rohkem armuhetkedel ja sportliku tegevuse tulemusena, kuid kas on veel mõni viis selle hormooni stimuleerimiseks? Toidu- ja tarbekaupade veebipood Barbora.ee toob välja kuus toodet, mis teevad sind õnnelikuks.

Endorfiin tuleneb kahest sõnast: endogeen ja morfiin. Endogeen tähendab tõlkes “keha sees”, morfiin on valuvaigisti. Seega kujutab endorfiin endast keemilist ühendit, mis parandab heaolu, leevendab valu, ebamugavustunnet, stressi, depressiooni ja ärevust. Lihtsamalt öeldes muudab see elu paremaks.

Teadaolevalt on mitmeid viise, kuidas seda õnnehormooni oma kehas stimuleerida. Näiteks vallandub endorfiin meie kehas, kui me teeme sporti, naerame, kuulame oma lemmikmuusikat, tantsime, mediteerime või naudime armurõõme. Lisaks sellele on õnnetunnet võimalik tekitada ka maitsemeeli hellitades. Näiteks on toite, mis stimuleerivad endorfiini tootmist. Vaatame, mis need on!

Vürtsikad toidud

Kas tead seda tunnet, kui sööd midagi teravat? Keha tahab end selliste olukordade eest automaatselt kaitsta, ehk hetkel, kui maitsed tšillist toitu, vallandab keha endorfiini, mis toimib valuvaigistina.

Tume šokolaad

Šokolaadi peamine koostisosa kakao paneb aju vabastama endorfiini. Siiski on siin üks aga – nimelt vabaneb endorfiini maksimaalselt vaid siis, kui sööme tumedat šokolaadi.

Tsitrusviljad

C-vitamiin võib soodustada endorfiini vabanemist ajus, mistõttu on seda enam põhjust neid rohkem süüa, seega, miks mitte süüa igapäevaselt apelsine, pamelot, greipi, sidrunit ja laimi. Kuna C-vitamiin on vees lahustuv ehk meie keha ei suuda seda säilitada, on eriti oluline süüa tsitruselisi iga päev.

Valk

Loomne valk sisaldab täielikku aminohapete komplekti, mis on seotud endorfiini tootmisega. Muna on üks tervislikumaid ja säästlikumaid loomse valgu allikaid, mida saab igapäevaselt tarbida.

Pähklid

Pähklites, avokaados, kalas ja seemnetes leiduvad tervislikud rasvad aitavad toota hormooni, mida nimetatakse eikosanoidiks, mis omakorda toetab meie kehas endorfiini tootmist.

Banaanid

Banaanid sisaldavad B- ja C-vitamiini, mis aitavad suurendada endorfiini vabanemist kesknärvisüsteemist. Lisaks võib banaanides sisalduv B6-vitamiin aidata stabiliseerida veresuhkrut, mis seisab hea meeleolu eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.