Grillil tuli all? Loe, kuidas valmistada maitsev liharoog

Foto: Shutterstock.

Grillimiseks peab kindlasti olemas olema grill või vähemalt tulease, millel toitu küpsetada. Ning muidugi ei tee paha teada paari nippi, mille arvestamine tagab maitsemeeli hellitava suupoolise.

Näpunäiteid grillroogade õnnestumiseks jagab Selveri kategooriajuht Aimar Kann.

Varu head tangid

Grillimise õnnestumiseks peaks targal grillmeistril olema varuks korralikud tangid – piisavalt tugevate haaratsitega, et need läbi ei painduks ja lihatükk või muu grillitav nende vahelt maha ei kukuks.

Ja kui on soov liha grillimise käigus ka moppida ehk kasta, tuleks soetada silikoonist kastmepintsel.

Grillresti puhastamiseks võiks olemas olla ka korralik terashari, kuid selle kasutamisega ei maksa üle pingutada. Näiteks hiinlastel on vanasõna „mida mustem wok, seda parem kokk“.

Ülekantud tähenduses käib see ka grillresti kohta. Piisab, kui suuremad jäägid terasharjaga eemaldada ja siis rest majapidamispaberiga kergelt üle käia. Selliselt toimides ei ole resti õlitamine enne grillimist tingimata vajalik.

Söed on tähtsad

Muidugi on oluline, et söed oleksid enne liha grillile panekut korralikult „ette valmistatud“ – ei põleks enam leegiga, oleksid tõmbunud veidi hallikaks ja hõõguksid ühtlaselt. Selleks on hea kasutada näiteks söestarterit, süte mugavaks süütamiseks aga gaasipõletit

Kui olla liiga tormakas ja panna liha grillile enne, kui söed on valmis, võib oluliselt kannatada toidu kvaliteet. Kindlasti kannatab aga grillija meeleolu ja närvikava – süsi tuleb kas pidevalt puhudes ergutada või leeke veepudeliga vaos hoida.

Vali õige küpsetusrežiim ja aeg

Liha on soovitatav umbes tunnike enne grillimist külmikust välja võtta, siis ei ole temperatuuride erinevus grillile pannes ülemäära suur, liha pruunistub kiiremini, valmib ühtlasemalt ja jääb mahlasem.

Seejärel tuleks liha kuumade süte kohal kiiresti pruunistada ja siis kuni valmimiseni küpsetada madalamal temperatuuril – asetada liha madalama kuumusega tsooni ja grill sulgeda kaanega.

Muidugi võib liha küpsetamise ajal kasta marinaadiga või spetsiaalsete glasuuride ja mop-kastmetega. Aga mahlase liha eelduseks on eelkõige ikka õige küpsetusrežiim ja aeg. Vältida tuleks liha üleküpsetamist.

Tihti jagatakse soovitust, et liha ei tohiks mingil juhul kahvlit selle sisse torgates ümber keerata.

Paarist august tekkivat vedelikukadu, mis kahvliga keeramisel tekib, ei maksa üle tähtsustada. Aga see tähendab, et kordi ja kordi ei tohiks kahvli abiga liha süte kohal tõepoolest keerata. Ning tange tasub kasutada juba sellepärast, et see on oluliselt mugavam.

Ära unusta järelküpsemist

Pärast grillimist-küpsetamist tuleks kindlasti lasta lihal umbes 10 minutit puhata. Seda seetõttu, et kui liha kohe pärast grillilt võtmist lahti lõigata, jookseb suur osa lihamahlast lihtsalt suupoolisest välja. Peale selle, et liha muutub kuivaks, läheb mahladega kaduma ka suur osa maitsest.

Toas võib liha seista lihtsalt taldrikul või lõikelaual. Väljas oleks soovitatav lõigud katta kaanega, fooliumiga või kasutada termopotti, muidu võib tuul toidu liiga kiiresti maha jahutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.