Kauplusest ostetud valmistoit – süüa kohe või säilitada?

Foto: Shutterstock

Seda, et söögikohast koju tellitud või kauplusest kaasa toodud toit viimseni otsa ei saa, tuleb ikka ette.

Kas järele jäänud road tuleks kiiresti maha jahutada ja esimesel võimalusel külmikusse panna? Kui kaua tohib valmistoitu üldse säilitada? Ja mis juhtub, kui see ununeb toatemperatuurile seisma?

Süüa kohe või säilitada?

Selveri Põhja-Eesti piirkonnajuht Iris Hansom selgitab, et see, kas kaupluse valmistoit tuleks samal päeval ära süüa või võib seda rahumeeli säilitada, sõltub sellest, kas tegemist on vaakumkeskkonda pakendatud toodetega või lahtiselt jaheletist või kuumtoidu letist ostetud toodetega.

Vaakumpakendatud toodete puhul erilisi soovitusi ei ole – jälgima peab lihtsalt toote pakendile märgitud säilivusaega ja tagama etiketil toodud nõuetekohase temperatuuri.

Sooja toitu säilitades jälgi erinõudeid

Selveri teeninduslettidest ostetud valmistooted on Hansomi kinnitusel kõik värsked ja neid võib soovi korral väga kenasti kodus säilitada. Kuid kindlasti tuleb seejuures jälgida erinõudeid, seda eriti kuumutatud toodete puhul.

Kuna näiteks sooja toidu leti toit on suure riknemisohuga, on seda soovitatav hoida toatemperatuuril võimalikult lühikest aega.

Võimalusel tuleks see serveerida kohe või jahutada kiiresti (mitte rohkem kui 1,5 – 2 tunni jooksul) temperatuurini alla 6ºC, mitte jätta pikaks ajaks näiteks termopakendis köögilauale seisma.

“Kui soovite kauplusest ostetud sooja toitu tarbida hiljem, tuleb see kindlasti enne söömist korrektselt taaskuumutada. Kui toitu taaskuumutatakse, peaks saavutama toidu sisemuse temperatuuri vähemalt 75ºC,” suunab Hansom.

Sooja toitu ära külmikusse pane

Meeldetuletuseks kordab Hansom üle ka selle, et sooja, maha jahutamata toitu ei tohi panna külmkappi. Samuti et kõrvuti ei ole soovitatav hoiustada katmata ehk lahtist toitu ning kuumtöödeldud ja kuumtöötlemata toitu.

Ka ei tohi külmkapis hoiustada avatult pudeleid, purke ja konservikarpe. Konservid tuleb panna kaanega suletavatesse nõudesse, pudelid ning purgid sulgeda korkide või kaantega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.