Selveri blogi

Parim enne vs kõlblik kuni: miks toidupoed tähtaega ületanud kaupa lihtsalt ära ei või annetada?

Foto: Jürg Samel.

Kõik head asjad saavad ükskord otsa ning toiduained pole mingi erand. Enamasti on toiduainetel peal kahte sorti kuupäevad: parim enne ja kõlblik kuni. Teatavasti peavad toidupoed kõrvaldama müügilt ja oma laost kõik toiduained, mis on ületanud kehtivuskuupäeva. 

Parim enne versus kõlblik kuni

“Parim enne tähendab seda, et kaup säilitab oma parimad omadused, nagu lõhna- ja maitseomadused, tekstuur, konsistents või vitamiinide sisaldus, just selle kuupäevani. “Parim enne” tähtaja ületanud toidukaup ei muutu inimesele ohtlikuks,” sõnas ettevõtte juht Kristi Lomp. “Aga kõlblik kuni tähendab, et antud kauba tarvitamine peale antud kuupäeva võib juba tervisele negatiivselt mõjuda,” lisas ta. Need on tema sõnul kaks kõige olulisemat põhimõtet, mida toidupood peab kaupade kuupäevi jälgides meeles pidama. 

“See on ka põhjus, miks me tavaliselt hävitame tooted, mis on ületanud kõlblik kuni kuupäeva. Samal põhjusel on ka kõlblik kuni kuupäevaga tooted samal päeval allahindlusega – antud kaup tuleb sel päeval ära tarvitada, hiljem läheks see äraviskamisele,” selgitas Lomp.

Parim enne kaubaga on aga asi veidi lihtsam, kuna kaup pärast kuupäeva ületamist kaotab kvaliteedis, kuid on kõlblik tarvitamiseks. Parim enne kaup säilitab õigel temperatuuril hoides oma parimad omadused küll tootel märgitud kuupäevani, kuid on täiesti söödav ka järgmisel päeval. “Parim enne kuupäeva ületanud kaupa me loomulikult ei müü. Samal ajal leiame, et selle kauba hävitamine ei ole mõistlik ega vajalik,” ütles ta.

Kõik toidupoed pakuvad läheneva või kätte jõudnud reaaliseerimisaja ja parim enne kuupäevaga kaubale allahindlusi ning Selver pole selles osas mingi erand. Lompi sõnul sõltub allahindluse protsent kauba kogusest ja liigist ning eesmärk on alati, et kaup jõuaks ikkagi klientideni, mitte ei läheks äraviskamisele.

Palju kaupa läheb ka annetamisele

Kõlblik kuni tähtaega ületanud kaupa ei tohi kauplused ära anda ega müüa, mistõttu on kaupluste jaoks väga oluline, et kõik kaup saaks õigeaegselt müüdud ja seepärast on kõikide toidupoodide kõige olulisem amet just kauba tellija ja arvestaja ehk kaubakategooriajuhi amet. Kui aga juhtub, et kaupa ei suudetud enne kõlblik kuni tähtaja ületamist ära müüa, on see kaupluse jaoks puhas kahjum ning tooted tuleb hävitada.

Parim enne kuupäevaga kaup on selles suhtes kaupluse jaoks parem, et seda ei pea kohe ära viskama, vaid võib tasuta abivajajatele ära anda. Üheks Selveri partneriks on muidugi Toidupank, aga kaupa annetatakse tegelikult väga mitmetele erinevatele organisatsioonidele ja koostööpartneritele. “Näiteks leiba anname mitmetele ettevõtetele, mis tegelevad loomakasvatusega,” ütles Lomp.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.