Selver: Kütusehinna tõus pole veel toidukaupade hindu mõjutama hakanudki

Foto: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/Scanpix

Kütusehind mõjutab suuresti pea kõiki majandusvaldkondi, kuna transpordikulud puudutavad otseselt nii tarbijaid kui ka ettevõtteid. Kuid tihti ei ole kütusekulu reaalne mõju kaubale kuigi selge. Jaekaubandusest rääkides mõjutab ju tarbijat enim just toidukaupade hind.

Kütusehinna tõus mõjutab enim just Eesti tootjaid

Selveri äriarvestuse juhi Kristjan Andersoni sõnul mõjutab kütusehind enim tootjaid, mitte otseselt kauplusi. Kuigi logistika on kaubanduse lahutamatu osa, mängivad Andersoni sõnul transpordikulude juures kütusest suuremat rolli hoopis tööjõukulud. Tootjatest mõjutab kütusehinna tõus kindlasti enim kodumaiseid tootjaid.

“See võib vähendada toidukaupades Eesti tootjate hinnaeelist piiritaguste tootjate ees,” ütles Anderson. Toidukaupadest spetsiifilisemalt rääkides mõjutab kütusehind enim tõenäoliselt just põllumehi, mis omakorda mõjutab toidutööstuses tooraine hinda. Samas tõi Anderson välja, et kuigi suurt mõju praegu kütusehinna tõus toidukaupadele näha pole.

Tänane kütusehind pole veel toidukaupades kajastunud

“Täna võime öelda, et kütusehinna tõus mõjutab kodumaiste kaupade hinda ja kaupade tarneahelat, transpordikulusid,” sõnas Anderson. Ainult kütuseaktsiisist rääkides tuleb võtta arvesse, et erinevalt näiteks tubaka- või alkoholiaktsiisist, mille uus hind tihti üsna ruttu ka lõpptarbijat mõjutab, ei ole kütusehinna tõusu puhul mõju nii kiiresti näha.

Näiteks pole veel tänavu aasta algul toimunud kütusehinna tõus Andersoni sõnul toidukaupade hinda mõjutama hakanudki. “Kütusehind jõuab toote hinda veel pikema ajaga,” ütles ta. “Kütusehindade tõusu mõju on jaekaubandusele väike, enim mõjutab see just logistikakulusid. Lähikuude või aasta raames me ei näe, et see olulist hinnalisa annab,” ütles Anderson, kuid lisas: “Küll on alust arvata, et tootjahindadesse, eriti siis kodumaisele toodangule, see mõju sisse jõuab.”

Seepärast pole mõtet kütusehinna tõusu ja järgmine kuu paarkümmend senti kallima toidukauba vahele joont tõmmata – seda mõju võime alles poole aasta või rohkem aja pärast näha. Toidukaupade hinnatõusu jälgitakse enamasti tarbijahinnaindeksi järgi, kust ei selgu aga toidukaupade tegeliku kallinemise põhjus.

“Toidukaupade osas veab praegu hindu üles hoopis puu- ja köögivili. Ennekõike köögivili,” ütles Anderson. “Köögiviljadega on just see, et hooaeg pole veel alanud ja varud olid sellel aastal väiksemad, eriti kodumaiste tootjate poolt, sest eelmisel aastal oli küll väga hea suvi, aga maa andis saaki vähe,” selgitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.