Selveri blogi

Vaatame poekotti: Milliseid kaupu eestimaalased jõulude ajal enim ostavad?

Foto: Scanpix/PM/Peeter Langovits.

Detsember on kulutuste poolest aasta kalleim kuu ning seda näitab väga selgelt just jaekaubanduse ostustatistika. Selveri äriarvestuse juhi Kristjan Andersoni sõnul kerkivad detsembrikuu müügimahud sõltuvalt aastast isegi 30-40%.

Mõnes tootekategoorias tehakse detsembris lausa kahe kuu läbimüük

“Elavnemine on suurem muidugi tööstuskaupades, kus tehakse keskeltläbi ära kahe kuu keskmine läbimüük ehk siis müük kahekordistub,” sõnas ta. Kui veel detsembri esimene ja teine nädal sarnanevad üsna palju ülejäänud kuudele, siis alates kuu keskpaigast hakkab kõikide valdkondade seas läbimüük selgelt kasvama.

“Tööstuskaupade osas võib käivete suurenemist näha kogu kuu lõikes, aga müükide kõrghetked jäävad ikka jõulude-eelsele nädalale,” selgitas Anderson. Aasta suurima käibehüppe teevad enne aastavahetust just mängud, meediakaubad, lõhnad, kodusisustuse ja pühade-tähtpäevakaubad.

Toiduletist rääkides tõuseb huvitaval kombel aasta-aastalt jõululaual kala osatähtsus, aga mõistagi on tippkohal endiselt traditsioonilised palad nagu verivorstid ja ahjupraed. “Lõhefilee on detsembris kindel top 10 toode,” sõnas Anderson. “Samas on selge, et klassikale jagub jõulumenüüs jätkuvalt ruumi.”

Eestlaste jõululaud paistab üha tervislikumaks muutuvat

Märgatavalt on viimastel aastatel suurenenud detsembrikuu toitude läbimüügis ka puu- ja köögivilja osakaal. “Kui toodetest rääkida, siis mandariini ei suuda miski troonilt kõigutada. See on ühtlasi ka detsembrikuu enimmüüdud toode!” kinnitas äriarvestuse juht.

Juba novembri lõpus võib täheldada advendikalendrite ning sealt edasi ka piparkookide müügihoo suurenemist, millele järgnevad juba pühade eel erinevad kommipakid ja -karbid. Positiivsena toob Anderson välja alkohoolsete toodete osakaalu languse, mida viimastel aastatel tähendada võib. Aasta viimastel päevadel haaravad selles tooteosas siiski jõupositsiooni endale vahuveinid.

“Pühade söögilauad on aasta-aastalt tervislikumad,” nentis ta. “Üldise trendina paistab välja, et jõulude eel püütakse ise rohkem toitu valmistada, aga aasta viimastel päevadel saadab suurem edu poolvalmis- ja valmistooteid.”

Selverist soetatud kingituste osas lähevad hästi kaubaks kõiksugu kinkekorvid, kuid samuti teatri- ja lotopiletid ning mõistagi partnerkinkekaardid.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.