15 aastat ühe ameti peal töötanud ja hiljuti karjääripöörde teinud Merle: sain aru, et kui ma kohe ei lõpeta, siis on tulemuseks läbipõlemine 

54-aastasele Merlele sai selgeks, et enda heaolu nimel tuleb oma elus ette võtta suurem muudatus.Foto: Merle Tõnson.

Paljudele on jäänud tihtipeale arusaam, et kui oled ühe ameti juba selgeks õppinud, siis hiljem uuesti koolimajja enam asja pole. Tegelikult päris nii see pole. Pikalt ühe ja sama töö tegemine võib ajapikku muutuda üksluiseks ja igavaks, mistõttu on vaja vaheldust. Ent kust ja kuidas sellega alustada?

Oma loo räägib meile 54-aastane Merle Tõnson, kes otsustas teha karjääripöörde ning minna pärast aastatepikkust töötamist taas kooli uut ametit õppima. 

Ärimaailm ei ole nii ilus ja tore

Ligi 15 aastat töötas Merle Narvas kahe spordikaupade poe juhatajana. Ühel hetkel aga juhtus täpselt see, mida kogevad tegelikult paljud meist – tekkis tüdimus igapäevaselt ühe ja sama töö tegemisest. “Avastasin, et kaubandus ja kaubanduse juhtimine ei tekita enam minus entusiasmi ning väsisin sellest lihtsalt lõpuks ära,” räägib Merle. 

Naisele sai üsnagi varakult selgeks, et enda heaolu nimel tuleb oma elus ette võtta suurem muudatus. “Kuna mind on väga pikalt huvitanud psühholoogia ja kõik sellega seonduv, siis alustuseks hakkasin üha aktiivsemalt osa võtma erinevatest psühholoogiaalastest kursustest ja koolitustest.”

Ja mida rohkem ta psühholoogiale keskendus, seda selgemaks talle sai – kaubandus ja sellega seotud juhtimine, millega ta pea 15 aastat oli tegelenud, temale ei sobi. “Ärimaailm võib küll sageli anda väljast ilusa ja kena pildi, kuid reaalsus on midagi täiesti muud, vähemalt minu jaoks,” tõdeb Merle. 

Lähedaste surve esialgu pisut takistas karjääripööret

Pärast mõningast mõtlemisaega hakkas Merlele üha enam huvi pakkuma just sotsiaalvaldkond. Viimaks otsustaski Merle kolida Jõgevale ning teha oma eelmise töökohaga lõpparve. “Positiivne on siiski see, et olin neile 15 aasta vältel juba tohutu panuse andnud ning läksime kenasti sõbralikult lahku,” meenutab ta.

Uude linna kolinud, võttis Merle esialgu natukeseks aja maha ning oli kaheksa kuud kodune, et puhata ja keskenduda tulevikuplaanidele. 

Pärast puhkepausi naasis Merle kaubandusvaldkonda. “Minu lähedased olid ikkagi harjunud, et töötan kaubandussektoris, mistõttu andsin ka nende survele järele ja läksin tagasi. Otsustasin kandideerida ühte kaupluseketti, misjärel saadeti mind ka väljaõppele, ent seal olles jõudis mulle väga ruttu kohale – kui ma kohe ei lõpeta, siis on tulemuseks läbipõlemine,” räägib Merle.

Seejärel oli Merle veel mõnda aega kodune ja hakkas käima ka töötukassas karjäärinõustamises, et saada rohkem informatsiooni erinevate õppimis- ja töötamisvõimaluste kohta. “Karjäärinõustaja käest sain tööturuanalüüsi, mis andis mulle aimu, mis on see, mida ma sotsiaalvaldkonnas teha saaksin. Lugesin analüüsi hoolikalt läbi ja siis oli mul vastus selge: ma tahan tegevusjuhendajaks õppida.”

Õpingud osutusid oodatust kergemaks

Kui plaan paika sai, tuligi sammud koolimaja poole seada. “Perekonnale tuli minu eriala valik esimese hooga küll natuke šokina, kuid lõppude lõpuks olid nad minu otsuses siiski toetavad.” 

Tegevusjuhendaja eriala hakkas Merle õppima Järvamaa Kutsehariduskeskuses, kursuse kestus oli üks aasta. Suure vedamisena õnnestus Merlel leida kooli kõrvalt ka kohe erialane töö Hoolekandeteenustes. “Tänu sellele, et ma õppisin ja töötasin paralleelselt, läks mul koolis oluliselt paremini. Leian, et tegevusjuhendaja on üks selliseid erialasid, mida ei ole võimalik ainult teoreetiliselt õppida, ning samal ajal töötamine andis mulle hulga vajalikke praktilisi teadmisi ja oskusi,” meenutab Merle.

Tänaseks on Merle tegevusjuhendajana töötanud juba ligi aasta ning on ülimalt õnnelik, et otsustas valida just selle eriala. Ta toob veel välja, et suureks abiks sel teekonnal oli Töötukassa karjäärinõustaja, kes oli alati valmis tema muresid kuulama ja teda õigele rajale suunama. 

Merle julgustab kõiki, kes võib-olla pisut kardavad elus kannapööret teha, julgeda võtta pikem aeg mõtlemiseks, et oma valikutes selgusele jõuda.

Kui kahtled, mine karjäärinõustaja juurde 

Tagasi koolipinki minek ei ole igale inimesele mõistagi ühtmoodi lihtne. Sestap on oma plaane hea arutada spetsialistiga. Töötukassa karjäärinõustaja juurde saavad tulla ka töötavad inimesed ja nõustamine on kõigile tasuta. Rohkem infot www.töötajaõpi.ee

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.