84-aastane programmeerija tõestab, et kunagi pole hilja uuesti alustada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: AFP PHOTO/Kazuhiro Nogi/Scanpix

Endine Jaapani pankur Masako Wakamiya otsustas 82-aastaselt äpi arendada ning on pälvinud seetõttu ülemaailmse tuntuse. Innuka reisijana on daam otsustanud ka Eestit külastada.

Kunagi pole hilja uuesti alustada, kuid vaid vähestel on söakust tegeleda täiesti uute asjadega, eriti kui jäädakse vanemaks. Seda aga ei saa öelda praegu 84-aastase jaapanlasest programmeerija Masako Wakamiya kohta, kes on maailma üks vanimaid iPhone’i-arendajaid.

1935. aastal sündinud Wakamiya töötas terve oma elu pärast ülikooli Jaapani suurimas pangas MUFG (endine Mitsubishi pank) ametnikuna kuni pensionile jäämiseni. Ta alustas pangas töötamist juba 18-aastaselt ning pärast 43-aastast karjääri jäi ta pensionile ning veetis enamus ajast oma toona 90-aastast ema hooldades.

Tundes end isoleerituna otsis Wakamiya ühendust välismaailmaga ning ostis oma esimese arvuti, liikudes Microsoft PC-lt üle Mac’ile ja iPhone’idele. 75-aastaselt alustas ta klaveriõpinguid ning ühines lõpuks ka seenioride arvutiklassiga.

“Ma olen olnud pikka aega seotud projektiga, kus me õpetame digivahendite kasutamist. Ma pean oluliseks inimeste veenmist digioskuste kasulikkusest, eriti on need tähtsad vanemaealiste jaoks,” tõdes Wakamiya.

Nukkude mäng Hinadan

Tema sõnul on enamus äppide tavaline kontseptsioon näiteks lohistamine ja kukutamine. “Kuid ma tean, et seeniorid on sellega hädas – paljudel inimestel, sealhulgas minul, on probleeme kõigest pühkimisega üle ekraani. Mõned eakad ei oska pühkida isegi siis, kui nende telefon heliseb ning nad ehmatavad oma lapsi kui nad kõnele ei vasta,” selgitas ta.

Jaapanlanna tunnistab, et tema tehnoloogiahuvi on kannustanud rahuldamatu uudishimu ning kirg suhtlemise vastu. “Mul on tugev uudishimu tundmatu vastu,” märkis ta. Wakamiya, kel on Facebookis enam kui 1300 sõpra, märkis et tema digitaalne kirjaoskus on aidanud tal leida palju sõpru välismaalt.

Wakamiya tegeleb selliste asjadega, mida me tavaliselt 80-aastaste inimeste puhul ette ei kujuta. Mõned aastad tagasi otsustas ta arendada vanemate iPhone’i kasutajate jaoks disainitud äpi, kuigi ta toona ei teadnud programmeerimisest veel midagi. Ta alustas koodi kirjutama õppimist 2017. aastal ning juba pärast kuute kuud jõudis tema loodud äpp Hinadan App Store’i.

Wakamiya programmeerimisoskus on pälvinud viimastel aastatel tehnoloogiamaailmas suurt tähelepanu. Endine pankur avaldas oma esimese iOS äpi Hinadan kõigest paar kuud pärast seda, kui ta kasutas esimest korda iPhone’i.

Äpp Hinadan põhineb iga-aastasel Hinamatsuri ehk Hina-nukkude festivalil ning see kutsub osalejaid 12 dekoratiivnukku, mis esindavad riigi keisrit, perekonda ja külalisi, kindlasse järjekorda seadma. Mäng nõuab erinevate asetuste põhjalikku meeldejätmist. Hinadan on populaarseks saanud just vanemate naiste hulgas, kes mängivad seda oma lastelastega, kinnitas Wakamiya. Mäng õpetab ühtaegu nukke korrastama kui ka julgustab vanemaealisi tehnoloogiat kasutama.

Suur tunnustus Apple’i poolt

Hinadan kogus esimese aasta jooksul Apple’i äpipoes peaaegu viis tärni ning ligikaudu 425 000 allalaadimist üle maailma. Wakamiya plaanib ka äpi inglise-, hiina- ja prantsuskeelse versiooni loomist.

Peatselt pärast oma esimese äpi avaldamist pälvis Wakamiya kutse Apple’i arendajate ülemaailmsele aastakonverentsile (The Apple Worldwide Developers Conference), kus jaapanlannat tutvustati kui konverentsi kõige vanemat osalejat ning ei kellegi muu, kui Apple’i tegevjuhi Tim Cooki poolt.

“Mul pole õrna aimugi kuidas mul õnnestus selline tunnustus pälvida. Mul on nii piinlik, et ma tahaks vaiba alla peitu pugeda,” tunnistas Wakamiya väljaandele Rakuten.

Tim Cook tutvustas Wakamiyat 5300 osalejale 75-st riigist koos 10-aastase Yuma Soeriantoga Austraaliast, kes on üks noorimaid iPhone äpiarendajaid. Pärast seda on Wakamiya elu drastiliselt muutunud.

Pensionile jäänud pankurit tabas intervjuukutsete laviin nii kodu- kui välismaistelt meediaväljaannetelt – alustades CNN’ist, millele järgnesid Forbes, Fortune ning erinevad ajakirjad ja ajalehed Prantsusmaalt, Šveitsist, Singapurist kui Taist. Mõnikord oli tal kalendris koguni kolm intervjuu-kohtumist päevas. Lisaks meedia tähelepanule on Wakamiya pälvinud teisi tunnustusi ning teda on kutsutud kõnelema mitmetele üritustele üle maailma.

Jaapani valitsuse komitee Jinsei Hyakunen Koso Kaigi, mis tegeleb 100-aastaste inimeste elu korraldamisega, nimetas Wakamiya oma komitee liikmeks. Samuti kutsus Ühinenud Rahvaste Organisatsioon teda ühele oma sotsiaalarengu konverentsile kõnet pidama.

Viimasel ajal on Wakamiya pidevalt tähelepanu keskmes ning hõivatud. Ta tunnistab, et tal on kogu aega nii kiire, et väsimuse tundmiseks pole lihtsalt aega. “Kuid ma loodan, et lõpuks tüdinevad minust kõik,” märkis programmeerija.

Iseõppinud programmeerija

Rääkides äpi loomise ideest tõdes jaapanlanna, et ta soovis eelkõige teisi seeniore tehnoloogiat kasutama õpetada. “Ma aitan heategevusorganisatsioonil Lairiba Kooli Assotsiatsioon arvutiõppe klasse ning teisi tegevusi juhtida, et julgustada vanemaealisi nutitelefone ja arvuteid kasutama. Paljud eakad ei julge oma lastelt ja lastelastelt rumalaid küsimusi tehnoloogia kohta küsida. Ma tahtsin teha midagi nende seenioride jaoks ning küsisin ühel nooremalt arendajalt, et kuidas seda teha võiks, kuid ta ei teadnud.”

“Ühel päeval, küsis üks minu sõber, et miks ma seda ise ei tee? Mul polnud õrna aimugi, kuidas. Kuid ta soovitas, et hakka lihtsalt õppima. Kui sa ei saa aru, siis ma aitan sind. Mul polnud midagi kaotada ning just seetõttu ma seda tegingi,” märkis Wakamiya.

Algaja programmeerija ostis nii palju käsiraamatuid, et nendega oleks võinud terve raamatupoe akna täita. “Nende pealkirjad olid umbes sellised, et “Programmeerimine on nii lihtne, et isegi koolilapsed saavad sellest aru”, kuid minu meelest oli see eksitav, kuna minu jaoks polnud see lihtne,” tõdes ta.

Märtsis, kui Jaapanis toimub Hinamatsuri festival, peab lairiba kool üritust “Digitaalne Hinamatsuri”, kus osalised arutavad Skype’i teel festivaliga seotud teemasid. “Keegi soovitas, et me peaksime tegema festivaliga seotud esitluse ning siis tekkiski äpi loomise idee. See tundus hea võimalusena õpetada noorematele põlvkondadele traditsioonilist Jaapani kultuuri, kuna Hinamatsuri festival esindab selle kõige värvikamaid osasid,” kõneles daam.

Millist uut tehnoloogiat soovib aga Wakamiya järgmisena tundma õppida? “Ma olen huvitatud robotitest. Minu vanusena on vaid aja küsimus, kui keegi peab minu eest hoolitsema. Kuid Jaapanis pole piisavalt hooldajaid ning seetõttu meeldiks mulle hooldajatest roboteid paremini tundma õppida. Ma tahan näha, kuidas nad tulevikus arenevad,” rääkis ta.

Reisisihiks Eesti

Wakamiya on lisaks ka suur reisihuviline ning innukas üksikreisija. “Minu põlvkonna inimesed on väga tagasihoidlikud ning nad ei naudi vaba aega ega lõbusemist ning isegi kui sa pole kellegi hooldaja, sinu õed-vennad hoolitsevad ema või isa eest, nad ikkagi pelgavad reisimist.”

Jaapanlanna eelistab grupireisidele iseseisvalt seigelda. “Pakettreisiga justnagu isoleeriks ennast – sa oleks nagu kuningas või kuninganna kandamil ning sa ei suhtle teiste inimestega. Sama tunne on siis, kui sõita kahekordses turismibussis ning vaadata linnale alla.”

“Kõige parem on see, kui saab vabalt ringi jalutada!”

Tema enesekindlus üksikreisijana tuleneb osaliselt ka uutest võõrkeelte äppidest, mis aitavad tema ja kohalike vahel keelebarjääre ületada.

“Ma tahaksin külastada Eestit ning Lätit, kuna Eesti on tehnoloogiagigant ja Läti on väga vaikne riik,” rääkis Wakamiya oma järgmistest reisisihtidest.

Loe Wakamiya mõtete ja tegevuse kohta veelgi rohkem siit, siit, siit ja siit!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.