Elus suure karjääripöörde teinud Liivi: uuesti koolis käimine tekitas mõningaid raskusi, aga see oli igati väärt otsus

Foto: Töötukassa.

“2000ndate algul alustasin tööd ühes väikeses Pärnumaa alevikus asuvas tehases, kus töötasin kokku koguni 17 aastat. Kuigi viimastel aastatel polnud ma seal enam rahul ning isegi minu tuttavad ütlesid, et peaksin enda heaolu nimel leidma uue koha, ei julgenud ma veel toona kohe esimest suuremat sammu astuda,” nendib Liivi (54), kes alustas tänavu suvel tööd tegevusjuhendajana.

Pärast põhikooli lõpetamist suundus Liivi edasi kutsekooli, kus ta õppis naiste rätsepa erialal. “Kui kutsekool viimaks läbi sai, läksin ma tööle Tallinnasse õmblusateljeesse. Töö kõrvalt otsustasin veel juurde õppida õmblustööstuse tehnoloogia eriala, et enda oskusi antud valdkonnas laiendada,” räägib Liivi.

Seejärel otsustas Liivi kolida linnast ära maale ja ei läinud kaua mööda, kui perre sündisid ka kaks last. Pärast lapsepuhkust oli aeg tööle naasta, ent majanduses oli saabunud aeg, mil õmblusateljeed hakkasid tasapisi kaduma. Kuna maal elamisega kaasnesid ka tunduvalt väiksemad töövõimalused, leidis Liivi end lõpuks puhastusteenindaja töö pealt.

Mis ajendas uut ametit õppima minna?

Liivi selgitab, et kuigi viimased aastad tehases olid keerulised ja pingelised, ei julgenud ta töötuks riskida jäämisega, sest pangalaen vajas maksmist. Sellest hoolimata jõudis mõnevõrra hiljem kätte aeg, mil alustati ettevõttes koondamistega ning tööst jäi ilma ka Liivi. 

Pärast töö kaotamist hakkas Liivi silma peal hoidma tööturul, et teada saada, millised tema võimalused üldse on. Põhjalikuma ülevaate saamiseks pöördus Liivi töötukassa karjäärinõustaja poole, kus üheskoos vaadati läbi õige mitu valikut, ent lõppude lõpuks langes otsus just nimelt tegevusjuhendaja ametile. 

“Tegevusjuhendaja amet jäi mulle tegelikult juba kohe varakult silma, sest tundsin, et see midagi, mis mind kõnetab ja mida ma reaalselt teha tahaksin,” lisab Liivi. 

Seega osutus valituks Järvamaa Kutsehariduskeskus, kus Liivi õppis tegevusjuhendajaks ning sai töötukassalt ka iga kuu tasemeõppes osalemise toetust.

Pereliikmed ja tuttavad olid otsuse osas toekad

“Hästi tore selle kõige juures oli see, et nii pereliikmeid kui ka lähedasemad tuttavad kiitsid minu otsuse kohe heaks ja olid igati toetavad”, meenutab naine. 

Ta lisab, et kuna enamik koolis antavatest kodutöödest tuli teha arvutis ja tema ise suurem arvutikasutaja ei olnud, abistasid Liivit selles osas tema tütred. “Alguses oli küll keeruline, sest minu ajal tehti kõik koolitööd ikkagi paberkandjale ning nüüd pidin ühtäkki kasutama selleks arvutit.”

Ent kõik siin maailmas on õpitav ja siinkohal toob ta välja, et tänu uutele arvutialastele oskustele suutis ta ka enda kooli lõputöö teha täiesti iseseisvalt arvutis, mis sest, et selle valmis tegemiseks kulus tal pisut kauem aega. 

Lisaks arvutis tehtavatele kodutöödele, valmistas naise jaoks natuke raskusi veel erialane inglise keel. “Õnneks sain jällegi loota tütre abile, kes mind erinevate tekstide tõlkimisel aitas,” räägib Liivi. 

Muutused elus on vahel hädavajalikud

Nüüdseks töötab Liivi ühes väikses Pärnumaa alevikus tegevusjuhendajana, kus tema igapäeva ülesannete hulka kuulub erivajadustega noorte toetamine ja juhendamine

Liivi küll tunnistab, et uue ameti õppimine oli tema jaoks võrdlemisi suur samm, kuid on väga õnnelik, et ta just selle tee ette võttis. “Ka noored, kelle eest ma igapäevaselt hoolitsen on hästi toredad ja avatud, mis muudab minu jaoks töö tegemise kordades meeldivamaks ning mõnusamaks,” lisab ta. 

Sestap julgustab Liivi kõiki minema uuesti õppima, kes võib-olla tahaksid proovida elus uut ametit, kuid pole endas niivõrd kindlad. Isegi siis, kui sinu viimane koolipäev oli 30 aastat tagasi – uute teadmiste ja oskuste omandamiseks ei mängi vanus mingit rolli. 

Sooviksid ka midagi uut õppida?

Tagasi koolipinki minek ei ole igale inimesele ühtmoodi lihtne – mõnikord kummitavad meid halvad kogemused näiteks kaardikepiga vehkiv geograafiaõpetaja. Mõnikord on hoopis lühemad kursused parim esimene samm – pole vaja karta, et tuleb end aastateks siduda. Oma plaane on hea arutada spetsialistiga. Töötukassa karjäärinõustaja juurde saavad tulla ka töötavad inimesed ja nõustamine on kõigile tasuta. Rohkem infot on aadressil www.töötajaõpi.ee, kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.