Kaalud uue ameti õppimist? Millised on koolide pakutavad võimalused ja kust alustada?

Võrumaa Kutsehariduskeskus

Viimase aasta sündmused tööturul näitavad, kui kiiresti võivad mõned töökohad kaduda ja kui kiiresti nõudlus teistes valdkondades samal ajal suureneda. Uute oskuste omandamine tagab selle, et ühel hetkel ei seisa inimene olukorra ees, kus tal polegi eriti tööalaseid valikuid.

Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre ütles, et esimene september on lähemal kui tundub. „Mitmel varasemal aastal on töötukassa töötajad puutunud kokku sellega, et inimesed avastavad augustis, et võiks minna midagi uut õppima, aga et tea täpselt mida ja kuhu. Siis läheb kiireks ja õppimisplaanid lükkuvad taas aasta võrra edasi,“ märkis Andre.

Et sel aastal ei oleks jälle sama vabandust, tuleb kohe tegutsema hakata. Kõigepealt tasub tulla  karjäärinõustamisele, siis saab juba koos spetsialistiga arutada, mida ja kus võiks õppida. Oluline on ka mõelda sellele, kuidas ühildada pereelu, tööelu ja õppimine.

Ka koolid on aasta – aastalt õppekorraldust muutnud, et ka täiskasvanud inimene saaks tulla õppima.

Haapsalu kutsehariduskeskuse koolitusjuhti Ingrit Kera märkis, et nad  julgustavad inimesi õppima ja ennast täiendama ja rõhutavad seda, et vanus ei ole piiranguks!

 „Kooli poolt pakume õppijatele paindlikku õppevormi. Avatud õpet täienduskoolitusena, tsükliõpe võimalust tasemeõppes, et töö ja kooliskäimine oleks võimalik. Püüame pakkuda täienduskoolitustes ka e-õppe võimalust,“ märkis ta.

Võrumaa Kutsehariduskeskuse projektijuht Terje Kruusalu tõi esile, et töötavatele inimestele sobib väga hästi töökohapõhise õppe vorm.  „Oleme koostööd teinud paljude ettevõtetega, et võimalusi tutvustada ning paljud ettevõtted on toetanud töötajate õpet just töökohapõhise õppena. Käime ettevõtetes kohapeal töötajatele õppimis- ja koolitusvõimalusi tutvustamas. Ettevõtjad jällegi tulevad meile kohapeale, et lähemalt tutvuma kooli võimalustega.“

Tartu Kutsehariduskeskuse karjäärinõustaja Helen Johanson

Tartu Kutsehariduskeskuse karjäärinõustaja Helen Johanson märkis, et kõige suuremaks julgustuseks uuesti õppima minejale võiks olla teadmine, et koolis ootab täiskasvanud õppijat ees palju sarnase taustaga kaasõpilasi, kes samuti õpivad töö, pere ja muude kohustuste kõrvalt.

„Kui koolist on palju aega möödas või varasem õpikogemus pole olnud positiivne, siis tänapäeva kool pakub palju erinevaid võimalusi. Mõned erialad ei eelda ka aastatepikkust keerukat õpet, mõnes valdkonnas on võimalik saada lõpudiplom vaid pooleaastase kooliskäimise järel,“ rääkis Johanson ja lisas, et suure soovi korral leiab õppimiseks võimaluse igaüks, kindlasti nõuab see kompromisse ja suurt pingutust ka õppijalt endalt, kuid edulood näitavad, et kõik on võimalik.

Töötukassa toetab nii tööotsijate kui töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses ning maksab paljudel juhtudel tasemeõppes osalemise toetust, mis sellel aastal on varasemast suurem.  Töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Erialad on välja valitud OSKA uuringute põhjal ja nimekiri erialadest täieneb igal aastal.  Õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles.

Toetatavate erialade valikuga saab tutvuda aadressil www.töötajaõpi.ee, kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.