Töötukassa

Karjäärinõustaja 8 soovitust uuesti kooliminejale

Täiskasvanud inimesel on uuesti koolipinki minek nii mõnigi kord keeruline – põhjuseid, et mitte öelda ettekäändeid, leiab alati. Mul pole aega, tööl on kiire, lapsed nõuavad oma osa, lähen järgmisel aastal jne.

Töötukassa karjäärinõustaja Lemme-Getter Bogatkin räägib, et muutused tööturul näitavad päris selgelt, et mõned töökohad on hakanud kaduma, samas vajatakse teistsuguste oskustega inimesi. Uute oskuste omandamine ja täiendamine tagavad selle, et ühel hetkel ei seisa inimene olukorra ees, kus tal polegi eriti tööalaseid valikuid.

Karjäärinõustaja julgustab inimesi proovima, et proovid ei jääks ainult proovideks, selleks on tal 8 soovitust, mida järgides on ka täiskasvanuna uuesti õppima minemine suurema tõenäosusega edukas ja meeldiv.

1. Ole julge ja mõtle suurelt

Kujuta vaimusilmas end soovitud eriala lõpuaktusel ja analüüsi, millised ametikohad avab  õppimine Sulle tulevikus.

2. Küsi ära kõik oma küsimused juba enne õppima asumist

Räägi oma tuttavatega, kes on Sind huvitavat eriala õppinud ning töötavad samas vallas ning räägi ka kooli õppeosakonnaga, nõnda saad vastused oma küsimustele. Osale eriala avatud uste päeval.

3. Planeeri õppimise koormust ja arvesta oma töö- ja pereeluga

Püüa leida igasse nädalasse konkreetsed ajad, millal tegeled õppimisega. Kas selline ajakava on realistlik? Mida arvab sellest abikaasa? Uuri ka hajutatud õppekoormuse võimalusi.

4. Räägi õppimise teemal oma tööandjaga, rääkige läbi tööandja ootused ja vajadused          Kas ja millisel määral on Sinu ametikoht asendatav? Kas ettevõte toetab Sinu õppima asumist? Millist töökoormust Sinult tegelikult oodatakse?

5. Usu väikestesse algustesse

Ära ole enda suhtes liiga kriitiline. Uue õppimisharjumise kujundamine ning erialasse süvenemine võtab aega.

6. Ära võrdle end teistega

Sina oled Sina! Alati on keegi parem ning alati ka halvem nii võimekuselt kui saavutustelt, tegelikkuses loeb vaid see, kuidas Sina liigud ja arened.

7. Tee vigu kiirelt!

Küsimus pole selles kas, vaid millal tulevad vead õppima asudes, seda nii lastel kui ka täiskasvanutel. Tegelik küsimus on selles, kas oskame oma vigade ning vajaduste põhjal
teha õigeid järeldusi.

8. Kohtu karjäärinõustajaga

Nõustamisele võib tulla ka siis, esialgu on peas vaid uitmõte õppima minna. Nõustajad on kursis nii erialadega kui ka aitavad mõelda, milline valik on Sinu jaoks kõige sobivam.

Töötukassa toetab nii tööotsijate kui töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses ning maksab paljudel juhtudel tasemeõppes osalemise toetust.

Toetatakse nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Erialad on välja valitud OSKA uuringute põhjal ja nimekiri erialadest täieneb igal aastal.  Õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles.

Toetatavate erialade valikuga saab tutvuda aadressil www.töötajaõpi.ee , kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.