Töötukassa

Noor räägib oma malevakogemusest: miks tasub minna suveks tööle?

Suvel töötamine on paljude noorte jaoks väärt võimalus vaba aega kasulikult sisustada ning saada ühtaegu nii töökogemust kui ka lisaraha. Üks võimalus suvel töökogemust saada on malevasse minek.  Saskia Kolberg veetis eelmise aasta suve ühes noortemalevas ning jagas meiega oma kogemusi.

Kus sa täpselt suvel töötasid ning milliseid töid tegid?

Töötasin eelmisel suvel Uue Peedu noortelaagris kaks nädalat malevlasena ning seda Tartu noorte töömaleva kaudu. Tööülesanneteks olid peamiselt heakorratööd, kuid sai ka muud põnevat teha. 

Tegu oli linnavälise malevarühmaga ning valisin selle just põhjusel, et olen seal ka varem käinud ja see on mulle suviseks koduks kujunenud. Igal aastal on sinna tore tagasi minna. Tegu on ka erilise paigaga, kus on palju tegemist nii laagris endas kui ka laagri ümberkaudsetel aladel.

Kui küsida, miks just malev, siis lisaks töökogemusele turvalises keskkonnas pakub see ka pärast tööd vabaaja tegevusi ning tavaliselt koos teiste malevlastega tööperioodil ööbimiskohta. Nii sain suvel mõnusa keskkonnavahetuse, taskuraha ja ka uued sõbrad.

Millised olid sinu tööülesanded malevas?

Tööajad ja -ülesanded oli erinevad ning seda kõigil. Ärkasin vara, sest aitasin näiteks toitlustuse toimkonnas sööki jagada, korda hoida või läksin hoopis põllule maasikaid korjama. See-eest kui teised päeval tööl olid, sain mina magada, kuna kõik oli tehtud. 

Malevlastele usaldatud ülesannetest võib välja tuua näiteks hommikuti pesuruumide ja kraanikausside puhastamise, riisumise ja rohimise. Tehti ka kämpingute koristamist ja akende pesu. 

Tasub mainida, et töö juures oli eriti meeldiv selle vaheldus ning tööandja ja rühmajuhtide toetus. Oleme kõik inimesed ja teeme vigu, kuid vigadest tuleb ka õppida ja tööd teha korralikult.

Kõige raskem töö oli alguses maasikate korjamine, sest kükitamine väsitas ära. Harjusin õnneks sellega mõne päevaga ära ja leidsin marjade korjamiseks sobivad asendid. Muidugi aitas ka seltskond meelt üleval hoida.

Kui raske on üldse malevasse saada? Kas koroonaeg mõjutas palju?

Konkurents malevasse oli suur, sest kohtasid oli koroonaaja tõttu poole vähem kui tavaliselt. Oma sõpradele mõeldes tundub, et suveks leidsid töö just need, kes pidevalt huvi tundsid ja sellega vaeva nägid. 

Kindlasti oli nii tööandjatele kui ka tööotsijatele olukord keerulisem piirangute pärast, kuid nagu aeg on näidanud, siis miski pole ületamatu.

Mida soovitaksid tööotsingutel noortel teha?

Üldiselt soovitan kõigil juba varakult uurida erinevaid võimalusi ja kirjutada ka ise asutustele, et ega neil ei ole tööd pakkuda. Samuti võiks läbi mõelda, mis on sinu tugevused ning mis vajab veel arendamist ja kuidas töökoht seda arengut toetaks. 

Ei tasuks peljata ka vabatahtliku tööd, mis on tihti põnevam kui tasustatud töö, oleneb muidugi, mis valdkond huvi pakub, aga omast kogemusest võin öelda, et kõigile leidub midagi, kui vaeva näha ja otsida.

Kui omal käel töö leidmine on keeruline, siis leidub veel üks põnev ja hea viis töökogemuse saamiseks – Suveks Tööle Noortemess,. Virtuaalmess toimub  4-5. mail. Seal on võimalus leida nii palgatöö, vabatahtlik töö, praktika kui ka töövarjutamise pakkumis, jagatakse nõuandeid tööle kandideerimiseks ja saab ka otse tööandjatega suhelda..

Suveks Tööle töömessi kohta leiad infot siit!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.