Töökaotus on enamasti valus ja ootamatu kogemus. Kuidas ja kuhu edasi?

Foto: Shutterstock.

Esimese sammuna võiks end töötuna arvele võtta ja hüvitist taotleda. Kõige lihtsam on esitada taotlus e-töötukassas. Seda saab teha endale sobival hetkel ja kohas. 

Avalduse esitamine on lihtne. Töötukassa infosüsteem töötleb andmed läbi loetud minutitega, võrreldakse inimese andmeid automaatselt teiste andmekogudega, näiteks maksu- ja tolliameti ning rahvastikuregistri andmetega. 

Samas saab esitada kohe ka hüvitise avalduse. Kui kõik klapib, siis arvutab süsteem välja, kui suur on hüvitis ja kannab selle maksepäeval pangakontole. See kõik võtab aega mõned minutid.

Kui andmetes on vastuolusid või puuduseid, kontrollib neid töötukassa nõustaja ja küsib vajadusel täiendavaid andmeid. Seda tehakse paari tööpäeva jooksul.

Kui teil ei ole avalduse esitamiseks võimalik e-töötukassast kasutada (nt juhul, kui teil ei ole ID-kaarti ega mobiil-ID-d), soovitame avalduse esitamiseks helistada sobiva töötukassa maakondliku osakonna telefonil.

Kui olete töötuna registreeritud, on teil töötukassas oma nõustaja, tema on teie abiline sel ajal, kui olete töötukassa klient ja otsite tööd. Nõustamine võib toimuda kas töötukassas kohapeal, telefoni teel või e-töötukassas. Töötuna arvele võtmisel saate valida, millist nõustamisviisi te eelistate.

Töötuna registreerimise avalduse esitamisel saate te valida järgmise nõustamise aja. Nõustamiskohtumistel arutate nõustajaga oma olukorda, töösoove, võimalusi, millised on raskused töö leidmisel ja kuidas neid kõrvaldada.

Olge nõustajaga suhtlemisel avatud ja väljendage oma ootusi ja ka muresid, nii on nõustajal lihtsam teile vajalikku tuge pakkuda.

Kui juhtub midagi ootamatut, mispärast te ei saa kokkulepitud ajal nõustamisel osaleda, teatage sellest e-kirja teel või muul viisil oma nõustajale, et ta saaks teiega kohtumiseks uue aja kokku leppida.

Töötukassa pakub registreeritud töötutele erinevaid hüvitisi, toetusi ja teenuseid. Lisaks on registreeritud töötul ravikindlustus.

Töötuskindlustushüvitise suurus sõltub varasemast töötasust ning selle saamise aeg sellest, kui pikk on inimese eelnev töökogemus. Lisaks on võimalik saada töötutoetust, mille suurus määratakse igal aastal uuesti. Kui rahaline toetus on mõeldud inimesele, et tagada talle sissetulek, siis teenused aitavad leida uue töö.

Tööd ei pea üksi otsima – võta appi professionaalid

Selleks, et aidata teil leida uus töö, saab töötukassa pakkuda teile karjäärinõustamist, teadmisi töö otsimise teemadel, abi oskuste täiendamisel läbi tööpraktika, kvalifikatsiooni tõendamise või koolituste, nõustamist toimetuleku- ja võlaprobleemide lahendamiseks ja palju muud.

Nende teenuste vajadust saate arutada oma töötukassa nõustajaga, kes vajadusel aitab teid sobiva teenuse leidmisel.

Töötukassa teenuste „menüü“ on lai, ise saab sellega tutvuda töötukassa kodulehel, millised just teile sobida võiksid ja aitaks uue töö leida, see selgub kohtumistel nõustajaga.

Oluline ongi silmas pidada, et eesmärk on inimesele anda selliseid oskuseid, mis aitaksid tal leida uue töö, mitte poleks lihtsalt huvitavad – nii mõnigi kord on inimesed segaduses, miks mul ei võimaldata minna sellele või teisele koolitusele? Siin tulebki mõista, et töötukassa aitab leida töö ja saadavad oskused on just sellega seotud.

Koolitused on üha populaarsemad

Just koolituskaardi teenus on üks populaarsemaid. Kui olete oma konsultandiga kokku leppinud koolituskaardi kasutamise ja teie tööle saamiseks vajaliku koolitusvaldkonna, saate valida sobiva kursuse töötukassa kinnitatud koolitajate avatud koolituste seast.

Koolitust valides on kõige olulisem lähtuda sellest, millised teadmised ja oskused aitavad teil tööd leida. Enne lõpliku valiku tegemist soovitame pakutavate koolitustega põhjalikult tutvuda.

Töötukassa saab rahastada koolituskaardi raames koolituskulu kuni 2500 eurot, mis võib hõlmata nii ühte kui mitut koolitust. Kui valitud koolitus vastab konsultandiga kokkulepitule, kinnitame koolitajale koolituse eest tasumise ning anname teile teada, et võite koolitusel osaleda.

Kel plaanis päris uus eriala omandada, sellele on mõeldud tasemeõppes osalemise toetus. .  Töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib.

Erialad on välja valitud OSKA uuringute põhjal ja nimekiri erialadest täieneb igal aastal.  Sel aastal on valikus üle 100  õppekava enam kui 40 koolis, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles. Toetust makstakse iga kuu ja kui õpingud jäävad pooleli, siis ei pea muretsema, raha tagasi ei küsita.

Kuna inimeste kogemused on erinevad, siis on töötukassal ka teenuseid sellistele inimestele, kes pole pidanud ammu või isegi mitte kunagi tööd otsima, kes ei ole käinud töövestustel või koostanud oma CV-d. Kuidas jõuda selle õige asjani, mis mind tööle aitab?

Kõige lihtsam ja lühem tee – tule töötukassasse avatud meelega, räägi oma nõustajaga, ole valmis muutusteks. Muidugi on olukord keeruline ja mõnikord on raske muutust vastu võtta, kuid just hea side oma nõustajaga viib kõige rutem hea tulemuseni.

Kindlasti tuleks tegutsema hakata juba enne, kui olete töö kaotanud. Täna seisavad paljud inimesed silmitsi koondamisega. Kui olete saanud koondamisteate, siis ei pea ootama päevani, mil töö saab otsa, vaid tasuks kohe uurida, mida töötukassa pakub – nimelt pakub töötukassa mitmeid teenuseid ka inimestele, kes pole veel registreeritud töötud, kuid on saanud koondamisteate.

Näiteks võib koondamisteate saanud inimene minna karjäärinõustaja juurde, kes aitab tal oma oskusi ja võimalusi selgemalt näha ning mõelda, mida võiks juurde õppida, et mõnes teises valdkonnas tööd leida. Väärt äriidee korral võib hoopis ettevõtjaks hakata. Sel juhul on abi ettevõtlusega alustamise toetusest.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.