Töötukassa

Töötajate muredele lahenduste leidmine: töötukassa on laiendanud uksi ja ehitanud isegi tõstuki

Paljud tööandjad on vähemal või suuremal määral puutunud kokku töökoha kohandamisega. Iga töötaja on erinev ning seetõttu on näiteks tarvis muuta laua ja või tooli kõrgust või siis soetada arvutihiir, mis töötaja käele sobiks.

Kui eelpool toodud näited kuuluvad pigem igapäevaste olmemurede hulka ning puudutavad kõiki inimesi olenemata nende vanusest, tervisest, tööajast ja nii edasi, siis Eesti Töötukassa töökoha kohandamise teenuse abil pakutakse väga spetsiifilisi erilahendusi, mis nõuavad ka suuremat ressurssi.

Peamiselt on tööandjale hüvitatud vähenenud töövõimega inimeste töölevõtmisel või juba nende töötamisel ettevõttes uste automaatikasüsteeme. Probleem on selles, et uksed on rasked ja ratastoolis inimesel on neid väga keeruline avada. Lisaks on töötukassa hüvitanud kaldteede, ukse lävepakukünniste ja ka invatõstukite soetamist ning mõnel korral on olnud vaja muuta laiemaks ukseavasid, et ratastoolis inimene saaks minna näiteks tualettruumi.

Huvitavamatest lahendustest on meeles kassapidaja, kellele leiti koostöös tööandjaga madal platvormtõstuk, millega saab ratastoolis töötaja enda istumiskõrgust kassas muuta nii, et tal oleks ergonoomiline, mugav ja tervist toetav asend. Seni pole ette tulnud olukorda, millele poleks lahendust leitud.

Töötukassa kogemused tööandjatega on olnud positiivsed, kuid tõsi on ka see, et tööruumide ja -vahendite kohandamise teenus nõuab tööandjalt aktiivset asjaajamist ning kannatlikkust nii töötukassa kui tööandja poolt.

Eesti Töötukassa kaasab protsessi ka eksperte, kes annavad nii töötukassale kui ka tööandjale tagasisidet, mida oleks vaja teha, et vähenenud töövõimega inimesele oleks töökoht või töövahendid kasutatavad ja ligipääsetavad. Seejärel otsustab töötukassa komisjon, kas tööandja soovitud kohandused vastavad teenuse tingimustele.

Tööandja ülesandeks jääb võtta vajalikele töödele hinnapakkumised, see võib võtta aega ning just väiksematel ettevõtetel on oma põhitegevuse kõrvalt keeruline seda aega leida. Küll aga on töötukassa töötajad igati toeks ning eesmärk on töötaja jaoks kriitilise tähtsusega asjad ära teha.

Lahendused võivad olla väga lihtsad ja olla seotud iga inimese individuaalse, mitte erivajadusega, aga ka keerulisemad, mille jaoks tuleb otsida erilahendusi ning mille lahendamine võib võtta mõnevõrra kauem aega.

Lisainfot töökoha kohandamise kohta saab töötukassa kodulehelt või pöördudes lähima büroo poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.