Tutvu tööandjatega: Töötukassa karjäärimessid on imehea võimalus näha, mida tööturul pakutakse

Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

Enam kui 10-aastase traditsiooniga töötukassa töö- ja karjäärimess pakub võimalust vahetuks suhtlemiseks tööandjatega, et uurida, millised on nende juures töötamise võimalused ning millist palka nad pakuvad.

Töö- ja karjäärimesside traditsioon ulatub aastasse 2006, siis toimus esimene Euroopa tööjõu liikumise päev Tallinnas ning sellega pandi alus Eestis toimuvatele töömessidele. Järkjärguline muutus majanduses, tööandjate soovides ja töösoovijate vajadustes kasvatas tööotsijate päevast suurema töömessi. 2012. aastal toimusid messid juba erinevates maakondades ning siis ei tutvustatud ainult enam Euroopa Liidu riikide töövõimalusi, vaid Eesti ettevõtjad pakkusid tööd meie oma inimestele.

“Tänaseks oleme kasvanud üle Eesti ning meil on töö- ja karjäärimesse kokku 20,” märkis töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna tööandjate konsultant Merle Haug. “Igas maakonnas on hea võimalus inimesel minna kohapeale ja rääkida tööandjaga mitte ainult sellepärast, et ta tööd otsib, aga et näha, mida tööturul pakutakse ja rääkida silmast silma erinevate tööandjatega,” lisas ta.

Vahetu tagasiside

Messil saab tööandjatelt otse küsida, millised ootused on neil tööotsijale, millist töötasu pakutakse ning millist karjääri on ettevõttesiseselt võimalik luua. Samuti saab uurida, et miks näiteks pole tööandja vastanud just sinu kirjadele ja CVdele. “Võib-olla on tal olnud selline ootus, mida sa pole osanud oma CVs välja tuua,” möönis Haug.

Töö- ja karjäärimessidel on hea võimalus käia läbi ka karjäärinõustaja juurest ning proovida tasub ka töötube, kus räägitakse näiteks sellest, kas ma sobin ettevõtjaks või läbipõlemise ennetamisest. Lisaks toimuvad messidel põnevad seminarid. Töömessid on erilised ka seetõttu, et need toimuvad Eesti linnade kõige suuremates ja auväärsemates kohtades. Hiljutine Tartu mess toimus ERMis ning seal sai lisaks karjääriinfole ka ajalugu tundma õppida. Tallinna mess toimub aga Kultuurikatlas.

Sel aastal pakutakse esmakordselt karjäärinõustamist huvilistele alates 7ndast eluaastast kuni selle eani, kui inimene jõuab ja tahab oma elus mingit karjääripööret või edasiminekut teostada. “Meie ampluaa on väga laiaks läinud ja selle aasta kevadest olid maakondades väga oodatud eriti noored inimesed. Noortele toimusid eraldi seminarid ja töötoad. Arutati kuidas noor saab paremini tööd leida, kuidas on noorel ennast parem tööandjale nö eksponeerida, temaga end tuttavaks teha ja sõbruneda. Jagati nippe ja soovitusi tööandjatelt endilt,” selgitas Haug.

Erinevad märgised

Kui sa leiad messilt vahtralehe, mis on alla 18 numbrimärgiga, siis see tähendab, et need tööandjad on valmis pakkuma tööd alla 18-aastastele noortele – näiteks suvetööd. Kuid see ei tähenda, et noored ei või tööd küsida kelleltki teiselt. “Nagu vanasõna ütleb, et küsija suu pihta ei lööda. Peamine on julgus ja pealehakkamine, ise initsiatiivi võtmine. Juba nüüd, kas kevad- või sügismessil võib tarmukas noor julgelt sammuda tööandja juurde ning küsida, kus ta suvel tööd saab,” selgitas konsultant.

Veel võib messidelt leida rohelisi ovaalseid märgiseid “Koolipraktika”. See on mõeldud kutsekooli õpilastele ja tudengitele, kes otsivad praktikakohti. “Siia saab” sinise märgiga aga tähistab tööandja seda, et on avatud neile inimestele, kelle tervis ei ole kõige parem. Need tööandjad on valmis kuulama tööotsijate soove, kel on osaline töövõime või tema töötamine võib nõuda erilisi töötingimusi.

Uuri Töömessi kohta rohkem siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.