Kuidas teha Elementori abiga teistest eristuv koduleht?

WordPress on maailmas kõige levinum kodulehe platvorm, aga kuidas teha sellel põhinev koduleht, mis poleks sadade teiste koopia? Hea töövahend disainiks on Elementor, mille kasutamise eelistest ja mugavustest räägib Peekaboo asutaja Kert Jaaniste.

Millest alustada kodulehte, kui seda ettevõttel varem pole olnud?

Kui ettevõttel ei ole varem kodulehte olnud, siis alustame ikka domeeni registeerimisest ning seejärel juba serveri paigaldamisest. Selleks kasutan meelsasti Veebimajutuse teenuseid. Mina isiklikult jätkan juba edasi sellega, et kui veebilehe jaoks on server ja domeen loodud, siis juba paari nupuvajutusega on serverile lisatud WordPressi rakendus ja saame tööga pihta hakata. 

Kuidas valida platvormi, millele koduleht ehitada, siis millal võtta mõni lihtne staatiline (HTML) lahendus, millal oleks mõistlikum WordPressi kasutada ja millal pigem kasutada erilahendust?

Valin alati WordPressi, kuna olen antud platvormiga teinud kõvasti tööd. Küll aga muidugi on meil tänapäeval erinevaid võimalusi. E-poe jaoks on Magneto hea lahendus või väheke lihtsama e-poe jaoks sobib ka Shopify. Kui soov on just blogi pidada, siis usun, et täiesti hästi toimib ka Wix-i platvorm või Voog. Kuid ikkagi – kuna WordPress on nii hästi muudetav, siis soovitan siiski koduleht teha WordPressi platvormile. Olgu selleks e-pood, tutvustav veebileht või blogi. 

Kuidas aitab kodulehe kujundamisele kaasa WordPressi lisa Elementor?

Olen väga suur Elementori fänn ja erinevaid kodulehti, mida olen seni teinud ja mida olen tegemas, disainin vaid Elementor Pro Pagebuilder´i plugin´iga.

Miks ma seda teen?

Suuresti sellepärast, et antud plugin võimaldab mul oma kodulehte luua täpselt sellisena, nagu soovin. Seda nii mobiili-, tahvelarvuti kui desktopi vaates.

Teiseks, kui olen andnud kodulehe kliendile üle, siis saadan ka kaasa erinevad õpetused, kuidas teha kodulehel iseseisvalt muudatusi. Ehk kui kliendil on soov näiteks värskendada oma pilte, luua kirjakaste ning tuua veebilehe uut infot, siis see ei ole järjekordne väljaminek kliendile, vaid kliendil on läbi õpetuste võimalik seda täiesti iseseisvalt teha. 

Kui rääkida kujundusest, siis Elementor võimaldab mul kujundada veebileht täpselt selliseks, nagu on soov. Kasutan vaid Elementori Hello Theme´i ehk teemat, mis on praktiliselt tühi. See tähendab, et teema ei sea mulle mingeid piiranguid, kui on soov teha midagi täiesti teistmoodi. 

Mismoodi teha Elementori abiga kujundus, mis poleks sarnane tuhandetele teistele lehekülgedele, mis WordPressi kasutavad?

Kasutades Elementori Hello teemat, saan lehe moodustada täiesti tühjalt lehelt. Selleks on Elementor Pro plugin´il hea võimalus kasutada Theme Builder´it. Seal saab luua nii päise (header), jaluse (footer) kui ka erinevaid lehekülgede väljanägemisi, olgu selleks pealeht, kontaktideleht vms. Tuleb paika panna värvigamma, ettevõtte imidž, mis ühilduks veebilehega ning tekstid ja pildid.

Sealt juba edasi minnes saab luua täiesti unikaalse veebilehe. Elementor ei sea mingeid piire, kuid võin ka öelda, et neil on olemas Template´id ehk põhjad, mis on täiesti mõistlikud ning ka neid on võimalik vastavalt enda vajadustele muuta ja korrigeerida.

Mida peaks arvestama mobiilse vaate kujundamisel Elementoris? Kumb on praegu olulisem, kas mobiilne või desktopi vaade?

Hetkel on kindlasti olulisem mobiilne vaade võrreldes desktopiga.

Muidugi olen ka märganud, et olenevalt ettevõtte tegevusvaldkonnast on aeg-ajalt ka desktop´i vaated olulisemad, kui mobiilivaated. Seda näiteks ehitusettevõtte tutvustaval veebilehel või logistikaettevõtet tutvustaval veebilehel.

Mobiilse vaate puhul tuleb arvestada eelkõige kasutajasõbralikkust. Esmatähtis pole siis pikad tekstid, suured pildid ja videod. Eelkõige tuleks tähelepanu pöörata kergele ja arusaadavale veebilehele.

Lisaks on väga tähtis laadimiskiirus. Kui veebileht laeb kauem, kui 1,4 sekundit, on juba väga suur osa klientidest veebilehelt lahkunud.

Kindlasti soovitan ka vaadata üle nuppude paigutus ja suurus, lisaks tekstiplokkide paigutused jne. Kui koduleht on enda meelest valmis, tuleb see saata headele tuttavatele või sõpradele, kes saaksid kindlasti anda kasutajasõbralikkuse puhul tagasisidet. 

Kui lihtne on Elementori abiga WordPressi lehte ise teha, kas saab hakkama ka tavakasutaja või millal võib vaja minna spetsialisti abi?

Elementori kasutamine on tehtud väga lihtsaks. Pean ütlema, et kergema veebilehe saab inimene täiesti iseseisvalt valmis, kasutades erinevaid template´isid ning seejärel neid muutes vastavalt vajadusele.

Asi läheb juba natukene keerulisemaks erilahenduste väljatöötamisel. Olgu selleks erinevad galeriid, kontaktivormid, popup aknad jne. Selliste detailide puhul tuleb juba natukene kogenum olla ja teada, kuidas teha nii, et asjad töötaksid.

Kindlasti tuleb selgeks teha margins´id ja padding´ud, et veebilehe kirjad ei jookseks kastidest välja ja kõik oleks korrektne. Kindlasti soovitan proovida ise, pusida Elementoriga ja tulemused on võib-olla üsnagi üllatavad. 

Mida peaks praegu silmas pidama kodulehe disainimisel, mis on nii-öelda in ja mis out?

Usun, et veebilehe disainimood läheb järjest lihtsamaks. Küll aga on lihtsa disaini taga tavaliselt suur ja raske töö. Kui lähed veebilehele ja saad koheselt aru, kuidas ja miks on just mingid call to action´id, sell-up´id või muud vidinad paigutatud, siis on veebilehe väljanägemine esialgse pilguga üpris lihtne.

Ma ei ole kindlasti suur teerajaja antud valdkonnas ning siin on ka väga suuri tegijaid, kuid näen, et mida lihtsam, mida selgem ja mida konkreetsem on disain, seda õnnelikum on klient, kes veebilehele maandub.

Kui kaua võib aega minna ühe keskmise WordPressi lehe disainimisel Elementori abiga ja palju see maksma läheb, kui see väljast tellida?

Kui kõik vajaminev materjal on olemas, siis on koduleht võimalik teha väga kiirelt.

Usun, et umbes ühe nädalaga saab koduleht täielikult valmis. Seda siis kindlasti sellisel juhul, kui on vajaminev materjal olemas ning eeltöö tehtud. Mis puutub eeltöösse, siis enda jaoks tuleb paika panna kogu veebilehe nägemus, disain ja sisu. Meie Peekabooga pakume erinevaid veebilehe lahendusi koos Elementoriga ning hinnad algavad umbes 600 eurost.

Muidugi kuulub selle juurde ka erinevate turunduslike tööriistade paigaldamine, milleks on nii Facebooki Pixel, Google Analytics, Search Console kui ka Google Web Crawlingu käivitamine. Lisaks kõigele on suur osakaal SEO-l ehk otimootoritele optimeerimisel ning seda tuleb meeles pidada terve veebilehe ülesehitamise puhul.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.