Millal luua oma firma ja kuidas see täpsemalt käib?

Ettevõtte asutamine on Eestis võimalik küll minutite jooksul, kuid millal on mõtet hakata ettevõtjaks ja kuidas edasi toimetada? Selle kohta jagab soovitusi osaühingute asutamise teenust pakkuva Unicount OÜ kommunikatsioonijuht Adam Rang.

Ettevõtlusvormi valikul tuleb mõelda ratsionaalselt ja teha kasvõi näiteks mõnes Exceli tabelis omale asjad selgeks. Kui eraisik osutab teenuseid või müüb endavalmistatud esemeid teistele eraisikutele, kui koostisosade kulu on madal ning oodatavad kalendriaasta tulud on alla 25 000 euro, ei soovita me end FIE-na registreerida. Elu on oluliselt lihtsam näiteks LHV pangas ettevõtluskonto avamisel, kus kõik maksud automaatselt igakuiselt kinni peetakse ilma raamatupidamise kohustuseta.

Samuti peab FIE tasuma avansilist sotsiaalmaksu ning tulumaksu, mis võib niigi raskel ajal paras murekoorem olla.

Ettevõtluskonto maksumäär kasvab 25 000 eurose kalendriaasta käibe piiri ületamisel ning siis võiks küll juba kaaluda FIE või OÜ registreerimist.

Teenuste pakkumiseks juriidilistele isikutele ettevõtluskonto absoluutselt ei sobi ning sel juhul on mõistlik pigem kohe OÜ registreerida. Ettevõtluskonto lahendus lubab kuni 40 000 eurost aastakäivet, seejärel tuleb registreerida end ikkagi käibemaksukohustuslasena FIE-ks või asutada OÜ.

Firma saab Eestis asutada viie minutiga. Mis selle aja sisse mahub?

Viie minutiga Unicounti kaudu osaühingu asutamiseks tuleb sisestada vastavas veebivormis asutaja kontaktandmed ja elukoht, valida firmale tegevusala, määrata firma kontaktandmed ja aadress, allkirjastada avaldus ning tasuda riigilõiv.

Oleme teinud ka video, kus on kõik need sammud näha:

https://youtu.be/pzIT0bBD9oM

Ettevõtjaportaalis avalduse koostamisel tuleb ka teatud põhikirjapunktides kohustuslikud valikud teha.

Firma asutamiseks tänapäeval enam asutamisdokumente otseselt vaja pole. Unicount koostab asutamise avalduse sisestatud andmete alusel automaatselt ning kasutab standardpõhikirja, mis ühe osanikuga ühingu puhul on täiesti sobiv.

Kui osanike arv on suurem, võib muutuda oluliseks osanikevaheliste suhete ja hääletusreeglite täpsem reguleerimine. Standardpõhikirja kommenteeritud versiooni leiab siit.

Mis on teistmoodi, kui üks asutajatest on välismaalane?

Kui välismaine asutaja on Eesti e-resident, ei ole otseselt midagi teistmoodi. E-residentidele väljastatakse digi-ID ja Eesti isikukood, mille alusel saavad nad samamoodi olla Ettevõtjaportaalis määratud nii asutajaks kui ka juhatuse liikmeks.

Kui aga isikul puudub e-residendi kaart, on võimalik Ettevõtjaportaalis avaldusi allkirjastada ka Läti ja Belgia ID-kaardi ning Leedu mobiil-ID abil. Küllap need võimalused tulevikus laienevad. Soome ID-kaardiga hetkel avaldusi allkirjastada ei saa, kuna pole kõrgeima taseme digiallkirja (QES) staatust selle kaardiga antud allkirjadel.

Milline on hea firmanimi ja kuidas leida endale sobiv?

Hea firmanime osas anname asutajatele tavaliselt kolm soovitust.

Esiteks, nimi peab olema ainulaadne ja selgelt eristatav teistest Eestis registreeritud ärinimedest. Sarnase nime puhul võib kaasneda nõue firma nime muutmiseks, enne kui äriregistris firma registreerida saab. Nimepäringu abil saab Unicounti kodulehel kiiresti kontrollida kattuvust teiste nimedega.

Teiseks, nimi peab olema kergesti arusaadav, olema kirjutatud ladina tähestikus, ilma numbrite ja sümboliteta. Kujutage ette olukorda, kus klient või partner palub teilt andmeid ülekande tegemiseks. Mida keerulisema nime olete valinud, seda raskem on seda telefonis seletada.

Kolmandaks, nimi ei tohiks olla registreeritud kaubamärgina ei Eestis ega Euroopa Liidus. Kaubamärgivaidlused võivad kerkida ka firma edukalt äriregistrisse kandmise järel. Lisateavet leiad Eesti Patendiameti kodulehelt.

Lisaks väljatoodud kolmele soovitusele mõelge nime valimisel alati ka selle peale, kuidas kliendid veebiotsinguga firma üles leiavad. Sellepärast soovitame alati enne firma asutamist kodulehe jaoks firma nimega domeeni ära osta ning olulisemad sotsiaalmeediakontod kohe ära registreerida.

Kuidas saab ettevõtte asutada, kui kohe pole osakapitali sissemakseks raha võtta?

Alates 2011. aastast saab asutada osaühingu ka ilma osakapitali sissemakseta. Firmaomanikul tuleb lihtsalt enne esimest dividendide jaotamist puuduv osakapital oma eraisiku kontolt firma kontole sisse maksta ning seejärel äriregistris ja maksuametis osakapitali sissemakse registreerida.

Otsest tähtaega osakapitali sissemakseks ei ole riik sätestanud. Juhised osakapitali sissemakseks leiab siit.

Kui firma on asutatud, mis on järgmised sammud firma tegevuse alustamisel?

Esimene asi, mida teha, on firmale pangakonto avada. Seda tuleb teha selleks, et saaks hakata enda ja ettevõtte raha selgelt eristama.

Järgmine samm on leida kompetentne raamatupidaja. Hea raamatupidaja säästab pikas perspektiivis raha ning võimaldab sul rohkem keskenduda oma ärile. Raamatupidajaga tuleks kohe alguses reeglid kokku leppida, et hiljem ei peaks otsima puuduvaid kuludokumente või tasuma intresse firma pangakontolt välja makstud, kuid maksuametile deklareerimata jäänud summadelt.

Kolmandaks tuleb tegeleda oma esimeste klientide leidmise ja hoidmisega. Püüdke mitte lasta end segada ideaalse logo loomise, pikkade äriplaanide kirjutamise või täiusliku veebilehe sisustamisega. Oma äri kasvatamiseks peate hakkama rääkima olemasolevate ja potentsiaalsete klientidega, et nende tänaseid ja homseid vajadusi veelgi paremini rahuldada. Kui teil on üks rahulolev klient, on alati lihtsam neid juurde saada, eriti kui saate klienti soovitajana välja tuua. See on kõige olulisem asi, mis peaks firmat tutvustavale kodulehele jõudma niipea, kui võimalik koos selge ülevaatega sellest, kes on firma asutajad ja juhid. Ole võimalikult läbipaistev ja selgesõnaline oma firma ja pakutava tutvustamisel. Paljud potentsiaalsed kliendid soovivad veebilehte külastades teada saada, kellega on tegu ja mida nad enne elus teinud oled. Ära heitu sellest, kui esimese kliendi leidmiseks palju aega kulub. Vihjeks niipalju, et sinu firma esimesed kliendid on tõenäoliselt inimesed, kes juba kasutavad sarnaseid tooteid ja teenuseid. Alusta nende inimestega suhtlemist niipea kui võimalik, et selgeks teha nende ootused, aga ka mured konkureerivate firmade pakutavaga.

Kuidas valida domeeninime?

Soovitame lähtuda oma firmanimest, et sinu ettevõtet oleks lihtsam leida. Eestis on kombeks registreerida firmanimi esimesena ja seejärel vaadata ühel hetkel kodulehe jaoks vaba domeeni. Mees Üksi Kodus OÜ firmanimena registreerimine teeb alguses nalja, aga firma kasvades viisaka kodulehe tegemisel tuleb juba valida uus nimi.

Idufirmad ja internetiärid registreerivad domeeni enne firmat, domeen on odav ja firma asutamine kallis. Samuti on firma nime muutmine Eestis tülikas 90% ettevõtjate jaoks, kes nõutud dokumentidega hätta jäävad.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.