Suur lugu

Indrek Kasela: inimestel peaks olema sääste aasta jagu ja mõistlik on osta kasutatud auto

Ettevõtja Indrek Kasela sõpradele kuuluvas maakodus Saaremaal.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Ettevõtja Indrek Kasela on üks väheseid mandrieestlasi, kes on eriolukorra ajal politsei- ja piirivalveametilt saanud eriloa Saaremaa külastamiseks, seda põhjusel, et on kalatööstuse PRFoodsi ja piimatoodetele keskendunud Saaremaa Delifoodi üks osanikest, mille tehased asuvad just Saaremaal.

Geeniuse ajakirjanik kohtus ettevõtjaga, 2+2 reeglit järgides, Kasela sõpradele kuuluvas Atla külas asuvas maakodus, kus on ta juba aastaid puhkamas käinud. Intervjuus räägib Kasela e-spordist ja sinna investeerimisest, kasutatud autode eelistamisest, toidukorvist ning sellest, et inimestel peaks olema vähemalt aasta jagu sääste.

Enne ajakirjaniku esimese küsimuse esitamist viis Kasela jutu e-spordile ja tõi välja, et Soomes toimub e-spordi osas palju, kuid Eestist on tulnud vaid paar nii-öelda e-spordi Kelly Sildarut, aga midagi suuremat pole toimunud.

Kas see on praegu inimese jutt, kes hoiab ennast maailma arengutega kursis või on see potentsiaalse investori jutt, kes vaatab e-spordi poole sellise pilguga, et lähiajal on investeeringu uudiseid oodata?

Eestis on ettevõte Digital Sputnik, mis teeb filmidele LED-valgusteid. Kui Hollywood on null, siis peab vaatama edasi, kes neid vajavad. Gamerite ja striimerite jaoks on see ideaalne toode. Ma arvan, et Eestis on kasulik ja mõtekas arendada mingeid valdkondi. Fintechis on kriitiline mass juba, seal võib teha järjest ettevõtteid, millega annab midagi teha.

Ühesõnaga, te vaatate aktiivselt e-spordi poole?

Jah, ikka. Aga me peame veel väga kiiresti jooksma, et teistele järgi jõuda. Potentsiaal peaks olemas olema. DNA-s peaks see (e-sport toim.) sees olema. Mingeid asju on Eestis keeruline teha, sa pead olema väga lähedal. Näiteks, mis on mõeldud rohkem suurtele ettevõtetele SaaS lahendused. Kui võtad gaming‘u, siis seal on imelikud kohad, soomlased lihtsalt järjest teevad seda. See peaks olema loogiline, et me peaks ka hakkama saama sellega.

Kõik räägivad Skype’ist ja muust. Soome tehtud kõige suurem investeering on olnud Supercelli ost Tencenti poolt, 8,8 miljardit dollarit. Kordades suurem kui Nokia. Don’t ignore where’s the money. Mängufirmad on über-kasumlikud.

Kas mõni e-spordi sektori idufirma on vaateväljas?

Praegu ei ole, meil tasub neid tikutulega otsida ja panna koos töötama. Ma ütleks, et “Disco Elysium” oli rohkem Linnamäe projekt. Mis see “Disco Elysiumi” fenomen oli? Ma arvan, et seal on investorid väga rahul, kuna firma toodab reaalselt väga palju raha. Me ei räägi ainult sellest, kui palju me kapitali kaasasime vaid…. ma ei viitsi neist idudest rääkida, nende kohta võiks öelda, et nad on tavalised infotehnoloogiaettevõtted.

(Naljatledes) Aga mis see idufirma ikka on?

Nad on ise…. Ma kirjutasin Martin Villigu Facebooki seinale ka, et ütle, et oled tavaline IT-tehnoloogia suurettevõte. Võib-olla peaks selle idufirma sõna mõneks ajaks ära unustama.

Ettevõtja Indrek Kasela binokliga uudistamas nõukogude armee jäänuseid Saaremaal, kuhu ta sõbrad plaanivad sel sügisel kunstigalerii luua. Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Aga see on turunduslik termin, seal pole ju otseselt midagi taga?

Soovitan lugeda Hannes Rummi artiklit sel teemal. Ta ütles seal suhteliselt hästi, kuigi anname 1% SKT-st, siis see PR on…. Idufirmad on tavalised infotehnoloogiaettevõtted. See idu on tulnud just rohkem nende poolelt, kes on väljast sisse tulnud. Kes on endised ärijuhid, kes tahavad ka nüüd tõotatud maale tulla. Iga seksikas valdkond tõmbab õnneotsijaid juurde.

Kui vaatad börsile, siis keegi ei räägi, et Amazon on endine idufirma. Mida täna tasub vaadata on see, kus raha ja potentsiaal lähevad kõige rohkem kokku. Kindlasti on energia, seal on kriitiline mass inimesi olemas. Fintechis on päris korralik maht, natuke on halvas kohas raha pool. Aga mängude ja e-spordi puhul on just, et see on publiku spordiala.

Aga praegune pandeemia mõjutab ka e-sporti. Ei saa korraldada tavapäraseid suure publikuga areenidel korraldatavaid üritusi.

Jah, aga see on vaid väike mikroskoopiline osa e-spordist. Meil on kogu (e-spordi toim.) teemale natuke vanakooli lähenemine.

Nii, et ikkagi sel aastal kuuleme ära uudise, et Indrek Kasela investeeris e-spordi idufirmasse?

Meil on fond United Angels, kui saaks siis kindlasti tahaks investeerida. Ma arvan, et praegu on kõik keskendunud maailmapäästmisele, ka see on tänuväärne tegevus.

Kas “Disco Elysiumi” pitchiti teile?

Ei. Seal ei olnud vaja. Ma teadsin väga algusest sellest, aga seal….

Aga kui oleks pitchitud?

Ma arvan kindlasti, et oleks (investeerinud toim.). Kui oleks võimalus olnud, siis tagantjärgi on lihtne öelda, et kes ei oleks tahtnud (investeerida toim.).

Millisest ebamõistlikust kulutusest saaksid inimesed majanduskriisi ajal loobuda?

(Pikk mõttepaus) Me oleme oma tarbimisvõimekusest natuke liiga heal arvamusel. Majanduslikult on kõige kasumlikum jätta auto ostmata. Mitte ainult sellepärast, et ma Bolti investor olen.

Ma olen selline, kes ei ole endale kunagi uut autot ostnud. Ma olen alati kasutatud auto ostnud, kuna see on majanduslikult kõige mõttekam. Aga ikka vaatan aknast välja, et milleks.

Mis auto kõige viimasena ostsite?

Ma olen kogu elu sõitnud ainult Land Roverite ja selliste markidega. Erinevalt paljudest, kes arvavad, et olen poliitiliselt liberaal, olen oma vaadetelt väga konservatiivne inimene. Ma ei viitsi vahetada autosid. Auto on mul viis aastat vana, ma isegi täpselt ei tea. Aga selgelt on see ebamõistlik investeering arvestades kui vähe ma seda kasutan. Täna on ta mul ainult sellepärast, et mul on väike laps. Transport on see, kust saaks kokku hoida.

On väga lihtne. On kolm põhi asja, millele inimesed raha kulutavad. On eluase, söök ja meelelahutus ning transport. Need on kolm kõige suuremat. Ma ei ole kinnisvara usku. See on ka hea näitaja, kuidas ühiskonnal läheb. Mida suurem on ühiskonnas kinnisvara omamise protsent, seda vähem mobiilsem ühiskond on. Kui oled ikka 30 aastaks võlas kinni. Ma arvan, et kinnisvaras tulevad väga suured muutused. Ka meie vaatame, et milleks meile seda kontorit vaja on. Tänagi arutasime, miks meil seda kontorit vaja on?

Sotsiaalse läbikäimise mõttes, aga kaubanduse mõttes… kui mujal on ostukeskuste surm, siis miks eestlased üritavad ruutmeetrilt number üks olla? Ma arvan, et transport on täna üks, kust saame kõige kiiremini oma kulutused maha võtta. Ja ka mina olen juba edasi lükanud. Kui ta on sõitnud juba 100 000 kilomeetrit, siis küll sõidab 200 000 kilomeetrit veel.

Kas autovahetus oli plaanis?

Jah, ikka. Olen tüüpiline… et kui naised shoppavad riideid, siis mehed shoppavad öösiti onlainis autosid, või noh käivad vaatamas. Tasub osta asju, mis kestavad, mitte mida on odav saada. Võin klišee mõttes rääkida, et ma pole nii rikas, et osta odavaid asju. Ma arvan, et söögi osas on korrektuur ära toimunud. Seda me juba täna näeme, et toidukorv läheb odavamaks.

Soomlased on hea näide, kui kriis algab, siis soomlased kohe muudavad menüü ära, kohe lähevad odavamale toidule üle, mitte ei söö austreid edasi kuni veri on ninast väljas. Elan Tallinnas suhteliselt kõige instagrammitumas kohas Noblesneris. Kriisi alguses oli väga hästi näha, kuidas õhtul… see on väga atraktiivne koht. Oli hüppeliselt näha, kuidas inimesed käisid õhtuti oma autosid pildistamas, et neid müüa. Hipster ja auto ei tohiks kokku kuuluda, kui aga vaatad Kalamaja, siis kuskil on see error sees.

Nagu kriisi alguses oli näha, et poest läksid kõige odavamad kuivained ära. Punane kala kaob toidukorvist esimesena. 

Oleme aastate jooksul Premia Foodsis mitmeid minikriise üle elanud. Kohe kui kriis oli, siis läks pelmeen ja kalapulk au sisse. Kui ajad muutuvad, siis ostetakse midagi muud.

Kas teie peres peetakse nädalast toidukorvi eelarvet?

Ikka. See oleks tobe, kui ei vaataks. Mida teadlikum oled, seda mõistlikumalt oskad kulutada. Seda on kõige parem selle järgi vaadata, kui palju asju prügikasti jõuab. See on hea mõõdupuu. Kui vaadata, kuidas on prügikasti disain muutunud.

Nõukogude ajal olid prügikastid väga väikesed ja siis viisid selle kord nädalas välja. Sama on külmkappide disainiga. Väga huvitav on, kuidas nad on omavahel seotud. Mida me tõenäoliselt näeme on see, et külmkappide sügavkülma osa suureneb.

Ettevõtja Indrek Kasela.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Täna (eile toim.) tuli teade piirangute leevendamisest, aga ainsana ei ole kinode osas midagi muutunud. Mis tundeid see tekitab?

See näitabki seda, et tegelikult ei ole… Oleme brutaalselt ausad. Kinni keerata on lihtne, vajutad lihtsalt OFF nupule. Tegelikult peaks ka lahti tegema ON nupuga. Siin puudub totaalne ratsionaalsus. Kui räägime kas või autokinodest, mis on keelatud. Kõik on sümbolid.

Kui võtta Eesti ja Soome, Soomes on restoranid kinni, aga Eestis on kogu aeg lahti olnud. Kas on suur erinevus? Ei ole. Siin ei ole ratsionaalsust. Need valikud on juhuslikult. Miks muuseum või kino? Siin ei ole mingit teadust taga. Kui lennukites on lubatud kõrvuti istuda, siis kinode puhul on see out.

Kahte asja on maailmas vaja, tsirkust ja leiba. Täna leivaga väga suuri probleeme ei ole. Inimkond pikalt ilma tsirkuseta ei saa, siis läheb see tragöödiaks ümber. Parem kui inimesed ekraani pealt vaatavad kui ise osalevad selles.

Mis on praeguse majanduskriisi puhul üksikindiviidi jaoks suurim õppetund?

Ikka see mis alati, varud peavad olema piisavad.

Mis on mõistliku säästupuhvri suurus?

Pangad räägivad, et kaks-kolm kuud. Aga arvan, et vähemalt aasta aja varu peaks olema. Antud olukorras näeme, et vähemalt kolme kuu varud peaksid kindlasti olema. Ja oleme ausad, see raha, mida jagatakse, on meie raha. See tuleb meie tuleviku arvelt ehk maksud tõusevad. Mis tähendab, et tuleb veel rohkem hakata kõrvale panema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.